Zdowy kręgosłup a jazda konna – dobroczynny wpływ hipoterapii

0
1393
koń terpia kręgosłupa

Od dawnych czasów ludzie uważali, że kontakt ze zwierzętami w przypadku osób chorych, może mieć dobroczynny wpływ na ich zdrowie. O ile dawnie skupiano się głównie na kontakcie z chorego z psem lub kotem, z czasem zaczęto dostrzegać również dostrzegać jak znaczący wpływ na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego ma również kontakt z koniem. Dlatego też powstała hipoterapia. Terapię z wykorzystaniem koni zaleca się również małym dzieciom. Jak więc jazda konna może przyczynić się do poprawy kondycji kręgosłupa?

Czym jest hipoterapia?

Nie da się ukryć, że samo słowo hipoterapia brzmi enigmatycznie. Za pewne każdy z nas dostrzegł tam słowo terapia, które jest nam znajome. Niemniej jednak hipoterapia pochodzi od greckich słów „hippos”, które oznacza „koń”, a także „therapeia”- czyli po prostu terapia. Okazuje się, że jest to metoda rehabilitacji psychoruchowej, w której największy udział mają konie. Zaleca się ją osobom w dosłownie każdym wieku, a także dzieciom cierpiącym na autyzm czy młodzieży. Konie są odwiecznym symbolem budowania więzi i wyrażania emocji, co więcej obcowanie z nimi przyczynia się do przełamywania lęków. Jednak to nie wszystko, dzięki rehabilitacji z udziałem koni można znacznie zredukować wady postawy, polepszyć kondycję mięśni, a także zminimalizować zaburzenia psychiczne. W przypadku osób starszych, hipoterapia może pomóc uporać się z problemami ruchowymi, a także z różnorodnymi lękami społecznymi.

Jak hipoterapia wpływa na kręgosłup?

Jazda konna doskonale wpływa na kręgosłup i nie ma co do tego wątpliwości. Dzięki niej wzmacniają się mięśnie go podtrzymujące. Niemniej jednak, zawsze należy liczyć się z tym, z jakim koniem mamy do czynienia. Jest to zwierzę, które mimo łagodnej natury, może czasami okazać się nieprzewidywalne. Wobec tego podczas hipoterapii należy być niezwykle ostrożnym. Co więcej, warto również sprawdzić zdrowie konia, oraz to jakimi suplementami dla koni jest on karmiony. Jedynie zadbany i odpowiednio karmiony oprócz zwykłej paszy odżywkami dla konia, będzie mógł idealnie spełnić swoje zadania rehabilitacyjne. Pielęgnacja konia jest bardzo ważna. W kwestiach bezpieczeństwa, warto również odwiedzić sklep jeździecki i zaopatrzyć się w kamizelkę, która dodatkowo ochroni kręgosłup.

Po odpowiednich przygotowaniach, możemy zacząć korzystać z dobroczynnego wpływu jazdy konnej na nasz kręgosłup.

Hipoterapia sprawdzi się w przypadku bólów kręgosłupa, a wszystko to za sprawą jednego ruchu, który pacjent wykonuje odruchowo – siedząc na koniu mimowolnie korygujemy postawę ciała, a co za tym idzie wzmacniamy mięśnie kręgosłupa. Co więcej, jazda konna może zniwelować czynniki, które odpowiadają za powstawanie bólu kręgosłupa. Zaliczamy do nich przede wszystkim stres, bierny odpoczynek, siedzący tryb życia, a nawet zmiany zwyrodnieniowe. Warto wiedzieć, że dolegliwości w okolicy pleców, pojawiają się także na skutek zbyt mało wytrenowanych mięśni.

leczenie z koniem

Nie są one wówczas odpowiednim wsparciem dla kości kręgosłupa, a my odczuwamy przykre dolegliwości. Jazda konna ma za zadanie te mięśnie przede wszystkim wzmocnić, a także przyzwyczaić nasz kręgosłup do utrzymywania wyprostowanej postawy. Hipoterapia zredukuje także pojawiające się w okolicach pleców napięcia i skurcze, które potrafią znacznie utrudnić wykonywanie codziennych czynności.

Jazda konna rehabilitacyjna, czyli hipoterapia, może przynieść wiele korzyści dla osób z problemami w okolicy kręgosłupa i nie tylko. Wzmocni ona mięśnie pleców, a co najważniejsze zredukuje stres i napięcia, dzięki czemu będziemy mogli odpocząć po ciężkim dniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj