Jakiś czas temu opublikowałam dwa artykuły o nadciśnieniu tętniczym i naturalnych metodach jego leczenia. Otrzymałam wtedy od Was kilka pytań o naturalne sposoby i dietę na niskie ciśnienie. Ponieważ sama jestem niskociśnieniowcem, chętnie podzielę się moimi patentami na naturalne sposoby na niskie ciśnienie, czyli więcej energii i lepsze samopoczucie.
Jeśli często bywasz ospały i zmęczony, miewasz bóle głowy przy zmianach pogody, często odczuwasz zimno i zazwyczaj masz zimne stopy i dłonie lub też miewasz zawroty głowy i często chce Ci się pić, prawdopodobnie jesteś niskociśnieniowecem.
To nie jest tak, że musisz od razu cierpieć na niedociśnienie. Posiadanie stałego niskiego ciśnienia krwi, a sporadyczne niskie ciśnienie to dwie różne rzeczy. Już wyjaśniam.
Hipotonia a sporadyczne niskie ciśnienie
Utrzymywanie się stałego niskiego ciśnienia, to znaczy poniżej 100/60 mmHg, nazywane jest hipotonią lub niedociśnieniem. Jeśli natomiast ogólnie miewasz niskie ciśnienie (w granicach 120-130/80-84), ale tylko sporadycznie spada ono poniżej 100/60 mmHg, oznacza to, że po prostu jesteś niskociśnieniowcem i miewasz gorsze dni, na przykład przy zmianach pogody.
O ile sporadyczne spadki ciśnienia raczej nie są niebezpieczne i poza tym, że obniżają nasze samopoczucie i bywają uciążliwe, niczym nam nie grożą, o tyle stałe niedociśnienie może być przyczyną omdleń, problemów z krążeniem i niedokrwistością. Hipotonia może też być objawem poważniejszych chorób, takich jak zaburzenia rytmu serca, czy choroba nadnerczy.
Niezależnie jednak, czy Twoje ciśnienie jest ogólnie niskie, a tylko sporadycznie spada poniżej 100/60 mmHg, czy też cierpisz na hipotonię, warto wiedzieć jak sobie pomóc w sposób naturalny.
Przyczyny niskiego ciśnienia i niedociśnienia
Skłonności do niskiego ciśnienia są zazwyczaj genetyczne. W większości dotyczy to kobiet i młodzieży w wieku dojrzewania, a także osób szczupłych i z niską masą ciała. Jeśli wiemy, że niedociśnieniu nie towarzyszą inne schorzenia, raczej nie jest ono niebezpieczne, ale może prowadzić do zawrotów głowy, problemów z koncentracją, omdleń i apatii, nie jest to więc nic przyjemnego.
Naturalne sposoby na niskie ciśnienie – zasady ogólne
Kawa Ci nie pomoże
Ani żadne inne napoje energetyczne zawierające kofeinę. Czarna herbata też nie. Wiem, że wiele osób przy spadkach ciśnienia, czy też gorszej pogodzie się nimi ratuje, jednak jest to pomoc doraźna. Owszem, podniesie ona nasze ciśnienie, ale będzie to efekt krótkotrwały.
Kofeina podnosi ciśnienie dość gwałtownie i dla naszego organizmu jest to nienaturalne. A organizm zawsze dąży do równowagi, do stanu homeostazy, jeśli więc nasze ciśnienie gwałtownie skoczy, nasze ciało będzie chciało przywrócić je do poprzedniego poziomu, czyli je obniży. W efekcie po wypiciu kawy ciśnienie wzrasta, jednak dość szybko następuje jeszcze większy jego spadek. Co więcej, nasz organizm szybko przyzwyczaja się do kofeiny i, zapobiegając gwałtownym skokom ciśnienia, profilaktycznie je obniża. Tak więc w ten sposób nigdy nie wyleczymy się z niskiego ciśnienia.
Jedz ciepłe posiłki
Ciepłe dania są wysoce energetyzujące, lepiej się trawią, dzięki czemu organizm ma więcej energii na inne rzeczy, ponieważ nie marnuje jej na trawienie. Ponadto, zimne jedzenie, ale także napoje, wychładzają organizm, co przy niskim ciśnieniu jest niewskazane. I tak na przykład, osoby z niskim ciśnieniem nie powinny stosować diety RAW (witariańskiej).
Jedz buliony warzywne i rosoły
Ogólnie, zaprzyjaźnij się z zupami. Wywary na bazie warzyw, ewentualnie mięsa drobiowego, działają silnie rozgrzewająco i wzmacniają organizm. Nie musisz spożywać czystego rosołu, możesz dodać do niego dowolne warzywa, aby urozmaicić smak.
Używaj przypraw korzennych
Czyli imbiru, kurkumy, goździków, kardamonu; a także pikantnych, takich jak chili, ostrej papryki, pieprzu. Po pierwsze, pomagają w trawieniu, po drugie działają rozgrzewająco na organizm oraz poprawiają krążenie krwi.
Jedz często, ale niewielkie porcje
Chodzi o to, aby zapobiegać gwałtownym skokom ciśnienia, do którego może dojść w wyniku zjedzenia obfitego posiłku na pusty żołądek. Lepiej jeść niewielkie porcje, ale w miarę często, aby utrzymać poziom ciśnienia mniej więcej na jednakowym poziomie.
Nawadniaj się
Woda pomaga rozrzedzić krew, ułatwiając jej przepływ po całym organizmie. Odpowiednie nawodnienie jest szczególnie ważne podczas upałów i aktywności fizycznej, ponieważ wtedy nasze ciało się poci, a to obniża ciśnienie.
Pamiętaj jednak, że przy niskim ciśnieniu nie zaleca się picia zimnych napojów. Zdecydowanie lepiej gaszą pragnienie płyny w temperaturze pokojowej lub nieco chłodniejsze. Napoje o temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza wychładzają organizm, a, jak już wiesz, nie jest to korzystne dla niskociśnieniowców.
Bądź aktywny fizycznie
Aktywność fizyczna jest zalecana zarówno przy nadciśnieniu, jak i niedociśnieniu. To dlatego, że treningi regulują ciśnienie krwi oraz pracę serca. Ponadto wzmacniają serce, poprawia wydolność krążeniową i pracę całego układu krwionośnego.
Unikaj cukru
Cukier powoduje nagły wzrost ciśnienia, a następnie gwałtowny jego spadek, a takie skoki są niekorzystne dla osób o niskim ciśnieniu. Bo organizm będzie chciał wyrównać różnicę i automatycznie przejdzie na tryb niskiego ciśnienia.
Naturalne sposoby na niskie ciśnienie – proste pateny
Chciałam przedstawić CI kilka prostych patentów żywieniowych na niskie ciśnienie. Nie nazwę tego potrawami, bo w większości chodzi o napoje 🙂
Napar korzenny
Warto pić go codziennie rano, zaraz po przebudzeniu. Oprócz tego, że nawadnia organizm, dodatkowo rozgrzewa żołądek, wypłukuje toksyny i budzi całe nasze ciało.
Zetrzyj na tarce kawałek imbiru, dodaj dwie szczypty kurkumy, dwa goździki i szczyptę pieprzu. Zalej gorącą wodą i pozostaw na kilka minut, aby napar osiągnął temperaturę pokojową. Odcedź napój i jeśli lubisz, dodaj łyżeczkę miodu. Pij powoli, małymi łyczkami.\
Rodzynki
Są używane w leczeniu niedociśnienia w medycynie ajurwedyjskiej. Ich spożywanie reguluje ciśnienie krwi poprzez wspomaganie pracy nadnerczy.
Najlepiej spożywać rodzynki rano, na czczo, przy czym należy zaznaczyć, że nie powinno się spożywać śniadania przez minimum 30 minut po zjedzeniu rodzynek.
Rodzynki powinny być namoczone przez noc. Wystarczy, że weźmiesz 15-20 rodzynek, włożysz do miseczki i zalejesz wodą do poziomu rodzynek. Zostaw na noc, a rano zjedz. Aby zwiększyć ciśnienie krwi, stosuj tą metodę przez 4-5 tygodni.
Głóg
Jest jednym z najlepszych ziół na podniesienie ciśnienia. Dzięki obecności antyoksydantów, niszczy wolne rodniki, atakujące serce.
Warto pić herbatkę z głogu, gdyż bardzo dobrze działa na ciśnienie krwi. Wystarczy łyżka kwiatów głogu zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 12-15 minut, a następnie przecedzić i wypić. Najlepiej codziennie przez okres 4-5 tygodni.
Olejek rozmarynowy
Będzie nam potrzebny do masażu, który możesz wykonywać przy złym samopoczuciu, bólach głowy i zmianach pogody.
Potrzebujesz ¼ szklanki suszonych liści rozmarynu, ½ szklanki oliwy z oliwek i dwa słoiki. Wystarczy, że umieścisz rozmaryn w słoiku i zalejesz oliwą (musi ona całkowicie przykryć rozmaryn). Następnie zakręć słoik i pozostaw na 3 dni w zacienionym miejscu. Po tym czasie przecedź oliwę przez sitko do drugiego słoika.
Nałóż odrobinę olejku na palce dłoni i delikatnie masuj skronie. Taki masaż zniweluje bóle głowy, zrelaksuje i doda energii.
Mieszanka ziołowa na podniesienie ciśnienia
Możesz pić ją codziennie przez okres 2-3 miesięcy. Po tym czasie zrób około miesiąc przerwy i wróć do regularnego picia. Idealnie, jeśli tą mieszanką zastąpisz kawę 🙂
Będziesz potrzebować rozmaryn, kwiaty głogu, liście bazylii, liście mięty i kwiaty bzu czarnego. Wszystko powinno być w różnych proporcjach. Najwygodniej jest wymieszać po kilka łyżek każdego zioła i przesypać do słoika – mieszanka będzie gotowa na zapas.
Łyżkę mieszanki zalej gorącą wodą i zaparzaj przez 10-15 minut.