Ocet jabłkowy – 23 zastosowania i korzyści zdrowotne

0
829
ocet jabłkowy kiedy mamy go pić i z czym

Ocet jabłkowy swoje zastosowanie znalazł już w starożytności, wśród różnych kultur. Dla Chińczyków symbolizował on życie, natomiast w Babilonie, służył on do konserwowania mięsa. Był również wykorzystywany w Egipcie w trakcie kąpieli Kleopatry. Hipokrates zajmujący się dziedziną medycyny opisywał jego drogocenne działanie. W epoce średniowiecza służył jako naturalny środek do konserwacji żywności. Wspomagał również w tamtych czasach trawienie. Do dzisiaj ceniony jest za swoje znakomite i różnorakie działanie. Wiele osób korzysta z niego w trakcie odchudzania. Jednak jakie dokładnie właściwości i korzyści posiada ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy – Właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy jest doskonałym źródłem składników odżywczych, dzięki zawartości w nim takiego produktu, jakim są jabłka. Posiada on wiele minerałów, a także takich pierwiastków jak sód, krzem, potas, chlor, fluor, miedź, siarka, fosfor, żelazo oraz witamin (A, B, C, E, P.). Dużą zaletą jest fakt, iż posiada w składzie beta-karoten, który walczy z wolnymi rodnikami, a także kwas octowy, cytrynowy i mlekowy.

Związki te zawarte w occie jabłkowym, pomagają oczyścić ludzki organizm z niekorzystnych dla niego produktów, powstałych podczas przemiany materii raz niebezpiecznych toksyn. Składniki octu sprawiają, że system immunologiczny jest wzmocniony, stan naczyń krwionośnych ulega poprawie a gospodarka kwasowo-zasadowa zostaje wyregulowana. Najważniejszymi składnikami są: witamina E, potas oraz pektyny. Pektyny jest to zbiór węglowodanów, jakie znajdują się w różnych roślinach, to z nich składają się włókna błonnikowe. Odpowiadają one za przyspieszenie metabolizmu komórkowego, wspomaganie perystaltyki jelit, obniżenia przyswajalności oraz stopień odkładania się łuszczu, zmniejszają także ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Witamina E chroni organizm przed widocznymi oznakami starzenia się, walczy z przebiegiem procesu utleniania się wolnych rodników. Jeśli organizm posiada wystarczającą ilość tej witaminy, koncentracja oraz stan wzroku i mięśni ulega poprawie. Natomiast potas przyczynia się do poprawy pamięci, zdrowych zębów i pięknej cery, a jego niedobór osłabia mięśnie.

Zastosowanie octu jabłkowego:

1. Leczniczo w trakcie zachorowania na anginę lub stanu zapalnego gardła. Ocet stosuje się w tym przypadku w postaci płukanki. Do jej przygotowania potrzebne są dwie łyżeczki miodu, dwie łyżeczki octu oraz pół szklanki ciepłej wody.

2. W kosmetyce jest świetnym produktem do pielęgnacji skóry. Wystarczy stworzyć emulsję, wykorzystując pół szklanki oleju migdałowego oraz pół szklanki octu jabłkowego, a następnie natrzeć skórę. Doskonale nawilża i łagodzi wszelkie zmiany, dlatego świetnie sprawdzi się przy skórze atopowej, egzemie czy łuszczycy.

3. Profilaktycznie- warto codziennie rano przed śniadaniem wypijać szklankę wody wraz z łyżką octu jabłkowego oraz dodatkiem miodu.

4. Jako składnik preparatu na bolące stawy i mięśnie lub zwichnięcia. W tym celu należy użyć 1 łyżkę oleju rycynowego, 1 surowe żółtko oraz 1 łyżeczkę octu, wymieszać, po czym nałożyć na obolałe miejsce.

5. W celach leczniczych przeciwko grzybicy również kobiecych miejsc intymnych. Można go użyć pod postacią tamponów nasączonych wodą z octem, po czym zaaplikować go na całą noc do pochwy. Kurację należy powtarzać aż do całkowitego wyleczenia.

Korzyści wynikające z picia octu jabłkowego:

 • Wspomaga trawienie i pomaga w problemach z gazami ( wystarczy wypić szklankę wody z dodatkiem łyżki octu, tuż przed samym posiłkiem)
 • Wspomaga proces odchudzania oraz przyspiesza przemianę materii (należy przed posiłkami pić wodę z dwoma łyżkami octu)
 • Działa pomocnie przy problemach ze stawami (ocet jabłkowy powoduje rozpuszczanie się kwasów moczowych, można dodać szklankę octu w trakcie kąpieli i tak moczyć się około pół godziny, po czym pijemy dużo wody)
 • Zmniejsza objawy zapalenia stawów (szklanka octu dodana do wanny)
 • Pomaga przy zgadze
 • Łagodzi stan zapalny gardła (płukać gardło szklanką wody z dodatkiem 2 łyżek octu)
 • Łagodzi skórę po ukąszeniu owadów (zrobić mieszankę z wodą w proporcji 1-1 i zaaplikować nasączonym wacikiem na miejsce w którym doszło do ugryzienia)
 • Łagodzi poparzenia słoneczne
 • Usuwa brodawki
 • Widocznie poprawia nastrój (ocet wypijany z wodą przed posiłkiem, pomaga w wytwarzaniu serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój)
 • Zwiększa energię ( ocet jabłkowy posiada w sobie enzymy, które zmniejszają uczucie zmęczenia)
 • Usuwa czkawkę
 • Neutralizuje nieprzyjemny zapach z ust
 • Usuwa nieprzyjemny zapach stóp (używać pod postacią sprayu na stopy)
 • Usuwa łupież (zrobić mieszankę w stosunku 1:1 i za pomocą spryskiwacza nanieść na skórę głowy, po 2 h spłukać, najlepiej taką mieszankę nakładać dwa razy w tygodniu)
 • Wybiela zęby (szklanką wody z łyżką octu wypłukać zęby)
 • Sprawia, że włosy odzyskują swój blask. (używać jako płukanki do włosów, roztwór przygotować z pół litra wody i dwóch łyżek octu jabłkowego po czym powstałą mieszanką spłukać włosy. Nie należy się przejmować zapachem octu, gdyż bardzo szybko stanie się on niewyczuwalny. Po takich zabiegach włosy stają się puszyste i znacznie bardziej błyszczące)
 • Delikatnie oczyszcza skórę (stosować go można jako tonik do skóry, wystarczy zmieszać ocet z wodą różaną)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here