Testy psychologiczne online – gdzie można je wykonać?

0
543
test psychologiczny

Życie pod presją czasu i społecznej oceny, stres, przeciążenie obowiązkami – wszystko to sprawia, że coraz trudniej jest panować nad emocjami, a niekiedy i zrozumieć, co się czuje. Jeśli zauważasz, że nawet nieskomplikowane czynności dnia codziennego zaczynają cię przytłaczać, coraz częściej reagujesz nieadekwatnie do sytuacji – skonsultuj swój stan z psychologiem. Jeśli masz wątpliwości, czy to dobry czas na rozpoczęcie terapii – wykonaj testy psychologiczne dostępne online.

Kiedy warto wykonać testy psychologiczne?

Jak wynika z badań EZOP II przeprowadzonych w latach 2017–2021 aż 24,46% Polaków doświadczyło problemów psychicznych na różnych etapach życia. Są to najczęściej zaburzenia nerwicowe, nastroju (w tym depresja) i uzależnienia. Problemy nie pojawiają się nagle. Zwykle jednak początkowe symptomy takie jak pogorszenie samopoczucia, spadki energii czy problemy z koncentracją są bagatelizowane. Ponadto korzystanie ze wsparcia terapeuty wciąż spotyka się z krytyką ze strony społeczeństwa. Jak wynika ze wspomnianych już badań EZOP II – aż 19,1% populacji w razie zauważenia u bliskiej osoby problemów psychicznych sięgnęłaby po poradę kogoś z rodziny, przyjaciela lub osoby duchownej. Natomiast 5,4% nie szukałoby w ogóle takiego wsparcia.

Nic więc dziwnego, że tak wiele osób w początkowym stadium rozwoju zaburzeń natury psychicznej stara się tłumić wołanie organizmu o pomoc. Być może i ty jesteś na etapie, gdy zastanawiasz się, czy to, co czujesz, to przejściowa niedyspozycja, czy równia pochyła, po której lada moment zaczniesz pędzić w dół, jeśli ktoś w porę nie wyciągnie w twoją stronę pomocnej dłoni. To właśnie na tym etapie warto wykonać testy psychologiczne dostępne online, które pozwolą zyskać ogólną i obiektywną ocenę nasilenia stresu, lęku i depresji. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Testy wykonasz w bezpiecznym otoczeniu własnych czterech kątów i natychmiast po udzieleniu odpowiedzi na pytania – uzyskasz wynik.

Test Daas 21 – ocena nasilenia stresu, lęku i depresji

Podenerwowanie i drażliwość, niepokój, obniżenie poczucia własnej wartości i motywacji – wszystko to może wskazywać na ponadnormatywny stres, lęk lub depresję. Początkowe symptomy mogą jednak być na tyle łagodne, że nie wzbudzą niepokoju i tym samym nie zmobilizują Cię do sięgnięcia po pomoc psychologa. Warto wówczas wykonać test Daas 21. Służy on ocenie nasilenia stresu, lęku i depresji. Pamiętaj jednak, że nie jest to narzędzie diagnostyczne, a zatem nie dowiesz się, jak bardzo nasilone są zaburzenia. To może stwierdzić wyłącznie terapeuta. Warto jednak skorzystać z tego narzędzia, aby podjąć decyzję, czy obserwowane objawy wymagają pomocy psychologa.

Być może spotykasz się w swoim otoczeniu ze stereotypowymi stwierdzeniami, że kobiety wymyślają sobie problemy, a mężczyźnie nie wypada okazywać słabości. Są to fałszywe przekonania, które doprowadzić mogą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wiedz, że w wyniku samobójstw wynikających z zaburzeń psychicznych umiera dwa razy więcej osób niż w wypadkach komunikacyjnych.

Wykonanie krótkiego testu online może zmobilizować Cię do wizyty u psychologa. Dzięki temu nie dopuścisz by stres, lęk i depresja narastały z każdym dniem, zakłócając twoje normalne funkcjonowanie.

Test Holmes-Rahe – ocena obciążenia stresem

Każdego dnia doświadczasz stresujących sytuacji. Niekiedy jednak atakują Cię one ze wszech stron, nadmiernie obciążając. Bywa też tak, że w stosunkowo niedługim czasie pojawi się w twoim życiu kilka trudnych wydarzeń, z którymi nie będzie Ci łatwo się uporać.
Zgodnie ze skalą Holmesa do najbardziej stresujących aspektów życia należą m.in.: śmierć współmałżonka, rozwód, choroba, utrata pracy.

test psychologiczny online

Zdolność do samodzielnego uporania się z traumami jest kwestią indywidualną. Nie ma to nic wspólnego z dojrzałością emocjonalną. Jest to analogiczna sytuacja jak proces rekonwalescencji po operacji. Niekiedy chory odzyskuje sprawność po tygodniu, podczas gdy inny potrzebuje nawet kilku miesięcy. Sięgając po pomoc w trudnym życiowo momencie, zwiększasz szansę na szybkie odzyskanie równowagi.

Jeśli pojawiły się w twoim życiu sytuacje trudne i czujesz, że coraz ciężej Ci zrozumieć własne emocje oraz zaakceptować sposób reagowania na nie – wykonaj test Holmes-Rahe. Dzięki niemu zyskasz wiedzę na temat obiektywnego obciążenia stresem w ciągu ostatniego roku i ryzyka wystąpienia nieprawidłowości fizycznych, spowodowanych poddawaniem organizmu ciągłemu stresowi. Jeśli ryzyko okaże się w twoim przypadku duże, nie oznacza, to że choroby somatyczne z całą pewnością u ciebie wystąpią. Warto jednak wynik testu skonsultować z psychologiem, aby nie dopuścić do sytuacji, w której stres zaburzy zdolność organizmu do prawidłowego funkcjonowania zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.

Bibliografia:

  1. T. Białas, Zdrowie psychiczne, https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/zdrowie-psychiczne, dostęp: 27.10.2022 r.
  2. J. Stochmiałek, Występowanie stresu w sytuacjach kryzysów życiowych,
  3. „Annales Academiae Paedagogicae Cracoviensis” 2008, folia 50, s. 132–142.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj