Bieganie albo spacerowanie? Jaką formę aktywności wybrać?

0
718
bieg czy spacer wybór

Dieta wydaje się być niezłą udręką, tym bardziej dla osób, które od miesięcy a może lat walczą z zbędnymi kilogramami. Recepta może być prostsza niż się wydaje. Potrzebny jest regularny ruch – ten trochę bardziej wymagający lub ten spokojniejszy.

Spacer? Czemu nie?

Tym bardziej, że to najłatwiejsza forma ruchu. Nic nie jest nam potrzebne aby zacząć spacerować, ani jakakolwiek technika, ani specjalistyczny sprzęt, no może jedynie wygodne buty.

Z pewnością wielu z Was kojarzy spacerowanie z podeszłym wiekiem i niedzielną popołudniową porą. Fakt, spacer to idealna aktywność dla starszych ludzi. Dla młodych jest to zbyt małe obciążenie, aby dojść do konkretnych wyników (np. schudnięcie).

Nowe trendy wpoiły się jednak w czynność spacerowania – nornic walking – maszerowanie ze specjalistycznymi kijkami, co wzmaga nasze maszerowanie o 40 proc. Jak w przypadku jakiegokolwiek treningu regularność to podstawa. Przynajmniej 3 razy w tygodniu trzeba poświęcić czas na spacer.

Cyrkulacja powietrza w organizmie jest bardzo ważna podczas spacerowania. Należy wykonywać głębokie oddechy, uaktywniające przeponę, co usprawnia układ oddechowy i lepiej dotlenia nasz organizm.

Spacer to idealna forma dla kobiet. Jak doświadczenia wykazały spacerowanie ochrania panie przed chorobami serca (zmniejsza ryzyko ich wystąpienia o ile poświęcamy spacerowaniu około 1 godzinny dziennie). Mężczyźni natomiast potrzebują intensywniejszego wysiłku.

Lepsze bieganie?

Jak każdy regularny wysiłek fizyczny, również bieganie przysporzy samych plusów naszej kondycji i zdrowiu. Ogromnym pozytywem jest stymulacja spalania tłuszczu, a co za tym idzie wyzbycie się nadwagi i otyłości lub uniemożliwienie do jej powstania.

Co więcej, biegając wzmacniamy serce, usprawniamy pracę płuc i krwiobiegu. Ponadto kształtujemy sylwetkę. Ludzie „wkręceni” w bieganie stronią od alkoholu i używek, skupiają się na zdrowym odżywianiu, lepiej śpią. Bieganie polecane jest osobom, którym towarzyszy w ciągu dnia stres. To podobnie jak spacerowanie, tani i pożyteczny sport.

Wszyscy z pewnością zgodzą się, że bieganie jest trochę bardziej wymagający niż bieganie. Trzeba być ostrożnym, aby się nie przeforsować, jeżeli: mamy powyżej 50 lat, do tej pory uprawianie sportów szło nam opornie albo wręcz nie byliśmy aktywni w ogóle, wypalamy więcej niż paczkę papierosów dziennie oraz jeśli mamy nadwagę.

Podsumowując, im wcześniej podejmiemy aktywność fizyczna, niezależnie czy będzie to bieganie czy spacerowanie, tym lepiej. W każdym wieku umiarkowana aktywność jest koniczna aby czuć się lepiej, młodziej oraz powstrzymać procesy starzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here