Jesteś w ciąży? Jaki sport wybrać dla siebie?

0
609
sport ćwiczenia ruch w czasie ciąży

Jedne kobiety uważają, iż ciąża to czas wypoczynku i relaksu, inne zaś, że ciąża to nie choroba, a więc można robić wszystko, na co ma się ochotę. Okazuje się jednak, że aktywność ruchowa w trakcie ciąży wpływa korzystnie na organizm przyszłej mamy.

Ćwiczenia – to przede wszystkim recepta na złe samopoczucie, a także gwarancja powrotu do upragnionej sylwetki. Jak więc postępować będąc w „stanie błogosławionym”? Przede wszystkim nie powinno się forsować organizmu, narażając ciało na otarcia.

– Nie ma idealnej dyscypliny, która byłaby odpowiednia dla wszystkich ciężarnych kobiet, jednak niektóre formy aktywności są najczęściej rekomendowane przez lekarzy na konkretne dolegliwości, towarzyszące ciągłemu przybieraniu na wadze.

W trakcie pierwszego trymestru istnieje największe zagrożenie poronieniem, dlatego treningi nie mogą być intensywne. Ćwiczenia zaleca się zaprzestać na miesiąc przed porodem. Podpowiadamy przyszłym mamom, który rodzaj sportu wybrać, by nie wypaść z formy, jednocześnie dbając o prawidłowy rozwój ciąży.

Pływanie i aqua aerobic

Najpopularniejszą formą aktywności polecaną przez położników jest pływanie, które nie niesie ze sobą ryzyka zdrowotnego, ponieważ nie obciąża kręgosłupa i stawów. Ruch w wodzie pomaga łagodzić obrzęki, zaparcia, żylaki, bóle pleców i krzyża, a także zmniejsza napięcia mięśniowe. Mamy decydujące się na ten rodzaj sportu powinny zwrócić szczególną uwagę na prawidłową pozycję podczas pływania stylem klasycznym.

Ułożenie ciała nie może, bowiem obciążać okolicy lędźwiowej. Umiejętność doskonałego pływania nie jest wymagana. Wystarczy wybór odpowiedniej pływalni wyposażonej w całodobowy systemem filtracji wody. Warto skorzystać z szerokiej oferty zajęć przygotowywanych przez wykwalifikowanych trenerów – aqua aerobicu, ćwiczeń relaksujących, rozciągających lub leczniczych.

Tego typu trening redukuje stres, poprawia kontrolę oddechu i równowagę ciała, polepsza krążenie krwi i przemianę materii, a przede wszystkim odpręża i zmniejsza uczucie zmęczenia. Pływanie zalecane jest kobietom na każdym etapie ciąży, zwłaszcza stylem żabki, kraulem lub na plecach. Rowerek wykonywany przy brzegu z oparciem ramion sprzyja z kolei wzmacnianiu mięśni nóg.

Wyporność wody sprawi, że poczujesz się o kilka kilogramów lżejsza. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach – uczęszczaj na basen przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Joga, fitness, pilates

Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia twierdzą, że aktywność fizyczna jest absolutnie wskazana dla przyszłych mam. Zalecają minimum półgodzinny trening dla kobiet oczekujących dziecka.

– Wykonywanie ćwiczeń w trakcie ciąży ułatwia poród i pozwala przygotować się do tego ogromnego wydatku energetycznego, porównywalnego z przebiegnięciem maratonu. Sport na świeżym powietrzu stymuluje pracę serca, płuc i mięśni, poprawia cyrkulację krwi, zapobiega bólom pleców, redukuje zmęczenie i poprawia jakość snu.

Położnicy polecają szczególnie gimnastykę połączoną z lekkim treningiem aerobowym, ćwiczenia mięśni Kegla, stretching i aerobik dla ciężarnych. Joga wzmacnia i ujędrnia ciało, ucząc jednocześnie korzystnych technik oddychania, znajdujących zastosowanie podczas porodu. Niektóre kluby fitness oferują specjalne formy pilatesu przeznaczone dla ciężarnych klientek.

Najzdrowsze są zajęcia z wykorzystaniem dużych piłek, które wzmacniają kręgosłup, klatkę piersiową, dno miednicy oraz mięśnie brzucha i nóg. Rodzaj i stopień intensywności ćwiczeń zależą od tego, czy kobieta miała dotychczas do czynienia z tą formą aktywności. Praktykowanie jogi i pilatesu zaleca się od czternastego tygodnia ciąży, jednak należy podjąć trening pod czujnym okiem nauczyciela, który wie, jak opiekować się ciężarną.

 Marsz, nordic walking czy rower?

Spacer to najbezpieczniejszy rodzaj aktywności polecany przyszłym mamom. W ramach urozmaicenia lekarze zalecają też popularny od kilku lat nordic walking, czyli marsz z wykorzystaniem specjalistycznych kijów.

Odpychając się od ziemi angażuje się więcej partii mięśni, niż podczas zwykłej przechadzki. W ruch zaangażowane są także mięśnie grzbietu, ramion i brzucha, które pomagają w spalaniu nadmiaru kalorii.

Ten rodzaj sportu jest doskonałą formą rekreacji, dopuszczalną w każdej fazie ciąży. Nordic walking dotlenia zarówno mamę, jak i jej pociechę, poprawia krążenie krwi, wzmacnia cały organizm, zmniejsza obrzęki nóg, zwalcza depresyjne nastroje i poprawia samopoczucie.

Jazda na stacjonarnym rowerku sprawdza się znakomicie zarówno w domu, jak i na terenie profesjonalnej siłowni, gdzie bezpieczeństwo zapewnia wykwalifikowany trener.

– Mamy mogą w ten sposób uprawiać sport w ciepłym pomieszczeniu, nie narażając się na wdychanie samochodowych spalin. Rytmiczne pedałowanie wzmacnia mięśnie nóg i zmniejsza ich obrzęk, a także łagodzi bóle pleców, krzyża i napięcie w dole brzucha.

Wykonując regularnie ćwiczenia pamiętaj o rozciąganiu mięśni ud i pośladków, które naturalnie kurczą się w trakcie ciąży. Jeżeli zdecydujesz się na jazdę na dworze – rozważ ryzyko upadku na nierównościach. Środek ciężkości w ciele przesuwa się bowiem w drugim trymestrze. Dobrą alternatywą dla roweru stacjonarnego jest wybór bieżni, dzięki której można pozwolić sobie na bieg bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń pogorszy się twój stan zdrowia – w każdej chwili możesz przestać i odpocząć. Bieganie i jazda na rowerze dostarczają organizmowi tych samych korzyści, co pozostałe rodzaje treningów cardio.

Wielu położników zaleca swoim pacjentkom trening siłowy w celu zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni podczas ciąży. Pozwala on utrzymać prawidłową postawę ciała, dodaje skórze elastyczności i gibkości oraz poprawia koordynację ruchową i równowagę. Na siłowni ćwicz wyłącznie w towarzystwie profesjonalnego trenera.
Zadba on o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jeżeli Twój organizm nie jest przystosowany do wysiłku, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem, który może dostrzec ewentualne przeciwwskazania przed uprawianiu tego typu sportu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj