Suplementy naturalne a syntetyczne

0
1345
witaminy

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy wzrost ilości preparatów witaminowych. Niestety wiele z nich nie jest wcale takiej dobrej jakości jak się powszechnie uważa. Zamiast nam pomagać w najlepszym wypadku nie zmieniają niczego w naszym zdrowiu, a w najgorszym poważnie szkodzą.

Warto byłoby zadać sobie kilka pytań w związku z suplementami :

1) Które suplementy należy stosować – naturalne czy sztuczne?

2) Jaka jest przyswajalność poszczególnych preparatów?

3) Czy warto ufać medycynie konwencjonalnej czy może też niekonwencjonalnej?

4) Czy koszt danego preparatu rzeczywiście przekłada się na nasze zdrowie?

Spróbuję odpowiedzieć na wszystkie powyższe pytania.

Najważniejszym problemem trapiących wielu ludzi jest wybór preparatu – naturalny czy syntetyczny? Odpowiedź jest tak naprawdę prosta, choć pewne koncerny chcą nas przekonać, że jest inaczej. I niestety wychodzi im to doskonale.

Wymieńmy więc cechy poszczególnych preparatów:

Suplementy naturalne :

 • są tak naprawdę ekstraktami z naturalnych produktów
 • proces przetwarzania jest minimalny – nieznaczne straty witamin
 • brak skutków ubocznych (często nawet przy przekroczeniu dozwolonej dawki)
 • wysoka przyswajalność
 • mniejsze dawki

Suplementy sztuczne :

 • różnorodne, często nienaturalne pochodzenie
 • bardzo szybka produkcja i niska cena
 • skrajnie niska przyswajalność
 • wysokie dawki
 • … mogące powodować wiele skutków ubocznych i efektów niepożądanych

Stostowanie naturalnych suplementów jest znacznie bardziej korzystne, choć należy zaznaczyć, że cena ich jest na pierwszy rzut oka wyższa. Przyjrzyjmy się dokładniej właściwościom tych suplementów, aby ostatecznie wybrać te, w które rzeczywiście opłaca się inwestować swoje zdrowie.

suplementy2

Suplementy sztuczne są bardzo często produkowane przez różnego rodzaju bakterie. W skrócie przebiega to tak : zostawiamy pożywkę, która jest idealna dla konkretnych bakterii. Bakterie przetwarzają daną pożywkę na inną substancję, która jest naszą „witaminą”. Problem polega na tym, że często witaminy te mają odwrócony (inaczej lustrzany) wzór chemiczny (skrętność). Organizm nie potrafi ich więc prawidłowo rozpoznać, więc stara się je usunąć w ogóle ich nie wykorzystując. Aby je usunąć wykorzystuje do tego własne zapasy witamin (czasem nawet i tej, którą „suplementujemy”). Jest więc to bardzo niekorzystne dla naszego organizmu. Chciałbym zaznaczyć, że nie z każdymi preparatami sztucznymi tak właśnie jest, jednak najczęściej w sprzedaży można spotkać właśnie te. Często po spożyciu sztucznych witamin zmienia się nam zapach i kolor moczu dokładnie na taki jakiego był dany preparat.

Proces produkcji suplementów naturalnych

Suplementy naturalne tworzy się znacznie prościej. Przykładowo witamina C, której całe bogactwo możemy znaleźć w aceroli może zostać zamknięta w formie tabletki. Świeże owoce najpierw się suszy, a później przetwarza na proszek i dodaje około 1% substancji naturalnych mających na celu uformowanie tabletki. Witamina taka jest od razu rozpoznawana przez organizm i bardzo szybko przez niego wchłaniana. Powiada się, że nadmiar witaminy C jest wydalany z moczem, jednak w dzisiejszych czasach potrzebujemy jej tak dużo, że nie ma mowy na jej wydalanie. Suplementy takie są bardzo korzystne i często po jednym dniu stosowania można odczuć już poprawę naszego zdrowia (zauważyłem to sam na sobie). Suplementy naturalne mogą być niestety mniej trwałe. Uszkodzenia może powodować światło, wiatr czy nieprawidłowe przechowywanie.

Warto podliczyć ile kosztują preparaty witaminowe np. witaminy C. Jeśli chodzi o naturalne to koszt może wahać się między 15 a 20zł za 100 tabletek. Zawartość witaminy C w takich tabletkach może wynosić nawet 150mg. Preparat sztuczny w którym można znaleźć tyle samo miligramów witaminy C kosztuje 2,50 za 30 tabletek. Za 100 tabletek zapłacimy więc 8.33zł. Na pierwszy rzut oka jest więc to tańszy wybór i lepszy. Skuteczność jednak ostatecznie rozstrzyga nasz problem : tanie syntetyczne witaminy są nieskutecznie, a często też szkodliwe. Trzeba je stosować w większych dawkach w porównaniu z naturalnymi. Biorąc np dwie tabletki dziennie po 150mg sztucznej witaminy C prawdopodobnie nie odczujemy żadnej poprawy. Jest więc to koszt 16 groszy za dawkę. Z kolei jeśli wybierzemy preparaty witaminowe naturalne to koszt jednej tabletki waha się między 15-20 groszy, a skuteczność jest widoczna gołym okiem. Skutków ubocznych jest jednak brak.

Preparaty naturalne – szybkie ich działanie

Stosowanie naturalnych preparatów pozwala Ci odczuć realną poprawę w bardzo krótkim czasie, a suplementacja sztucznymi witaminami nawet po długim okresie stosowania nie przyniesie prawie żadnych korzyści a może zaszkodzić.

Jeśli chodzi o przyswajalność to w przypadku preparatów naturalnych jest bardzo wysoka. Czasami sięga nawet dziewięćdziesięciu procent. W wypadku preparatów sztucznych jest ona skrajnie niska. Szczytowa wartość wynosi 40% choć zazwyczaj waha się między 1% a 20. Producenci leków, aby podwyższyć skuteczność swoich preparatów mieszają witaminy lewoskrętne z prawoskrętnymi. Mieszamy więc naturalną formę z całkowicie nienaturalną.

suplementy3

Zostaje jeszcze kwestia – zaufania. Koncerny produkujące sztuczne suplementy zazwyczaj kojarzymy ze zdrowiem co niestety oznacza, że propaganda działa wspaniale. Otóż większość firm farmaceutycznych (na szczęście nie wszystkie) działa tylko i wyłącznie ze względu na zyski, a nie dla naszego zdrowia. Kluczowe czynniki w ich branży to niski koszt produkcji, dostępność i reklama. Niestety fakty pokazują, że wiekszość nowych leków jest nieprzetestowanych szczegółowo (o czym przekonują nas na każdym kroku szczepionki). Bo gdzie tu czas na testowanie jak już straciłlo się dużo czasu i pieniędzy na opatentowanie procesu produkcji i leków? Nie zapominajmy iż jedna z najbardziej znanych firm (producent Aspiryny) swój „dorobek naukowy” zgromadziła za pomocą testów żydowskich „ochotników” w trakcie drugiej wojny światowej. Myślę, że po zdecydowanie zbyt dużej ilości przekrętów stracili całe moje zaufanie, a szczepionki tylko mnie utwierdziły w moim myśleniu.

Reasumując :

 • naturalne suplementy (będą często suszonymi warzywami, owocami) mają ogromną skuteczność i nie niosą ze sobą niebezpieczeństw stosowania
 • pozornie wysoka cena przekłada się na mniejszą ilość wizyt u lekarza, mniejsze dawki i chęć do życia
 • przedawkowanie naturalnych suplementów jest bardzo trudniejsze, a najczęstszym
  „efektem ubocznym” jest dobre samopoczucie

Myślę, że będziesz wiedział następnym razem co powinieneś wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj