Ze słońcem flirtuj z filtrem – jak wybierać kosmetyki przeciwsłoneczne?

0
1390
SUN

Nie wiesz co zawierają kosmetyki przeciwsłoneczne? Dowiedź się na co zwracać uwagę przy ich wyborze i jak poprawnie je stosować.

Słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu w plenerze. Bez względu czy planujesz urlop nad morzem, weekend w górach czy przejażdżkę rowerową, koniecznie pamiętaj o używaniu kosmetyków promieniochronnych.

Zewnętrzne preparaty promieniochronne, nagminnie określane mianem „kosmetyków do opalania”, wbrew nazwie, powinny być stosowane nie tylko wtedy, gdy pragniemy uzyskać opaleniznę. Należy ich używać podczas każdorazowej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych, nawet gdy wychodzisz na spacer.

Szkodliwe działanie słońca na skórę wynika z emitowanego przez nie promieniowania UVA i UVB. Zarówno jedno, jak i drugie dozowane w nadmiarze przyczynia się do występowania oparzeń, fotoalergii, szybszego starzenia skóry oraz może prowadzić do rozwoju nowotworów. Bądź więc odpowiedzialna i aplikuj kremy z filtrami UV na nieosłonięte ubraniem partie ciała.

Filtruj etykiety

Wybierając „kosmetyk do opalania” nie czytasz składników? Nigdy nie lubiłaś chemii i o ból głowy przyprawiają cię tajemnicze nazwy? Oto klucz do rozszyfrowania najistotniejszych z nich.

Podstawowym składnikiem specyfików przeciwsłonecznych jest woda. Poza nią znajdują się w nich m.in. neutralizatory wolnych rodników (np. witamina E), substancje nawilżające (np. masło shea – butyrospermum parkii), substancje łagodzące podrażnienia (alantoina, d-panthenol) oraz substancje konserwujące np. parabeny (methyloparaben, ethylparaben). Do najważniejszych składników należą jednak filtry przeciwsłoneczne. Rozróżnia się:

  • Filtry fizyczne np. tlenek tytanu (titanium dioxide), tlenek cynku (zinc dioxide). Są fotostabilne. Nie powodują alergii.
  • Filtry chemiczne np. EHMC (ethylhexyl methoxycinnamate), DHHB (diethylamino hydroxybenzol hexyl benzoate), BMDBM (butyl dimethoxydibenzoylmethane), OC (octocrylene). Mają różną fototrwałość. Mogą powodować reakcje fotoalergiczne (avobenzon).
  • Filtry nowej generacji np. Parsol, Trinosorb. Łączą w sobie zalety filtrów fizycznych i chemicznych.

Uwaga! Badania dowodzą, że filtry chemiczne przenikają do pokarmu kobiet karmiących. Największą zdolność, spośród przebadanych, mają OC (octacrylene) i 4-MBC (4-methylbenzylidene camphor).

Kupując, zwróć uwagę na…

Priorytetem podczas kupowania kosmetyku z filtrami powinna być wartość faktora SPF związana z hamowaniem przenikania promieniowania UVB w głąb skóry.

Zanim wybierzesz numer faktora SPF określ swój fototyp.

Fototyp Włosy Karnacja Poparzenia Ochrona Najniższy faktor SPF
O,I blond, rude b. jasna zawsze ultra wysoka 50+
II blond jasna zawsze b. wysoka 30
III jasny brąz lekko oliwkowa częste wysoka 15
IV brąz oliwkowa żadkie średnia 12
V ciemny brąz ciemna niespotykane średnia 8
VI czarne czarna nigdy niska brak

Do ochrony przeciwsłonecznej delikatnej skóry dzieci kupuj kremy o SPF przynajmniej 30.

Wybierając faktor SPF sugeruj się planowanym miejscem zażywania kąpieli słonecznych. Im znajduje się ono bliżej równika (tam promieniowanie jest najmocniejsze), tym kosmetyk z wyższym faktorem powinnaś wybrać. Również góry sprzyjają wyższej wartości SPF.

Sam faktor SPF nie wystarczy. Zwróć uwagę, czy interesujący cię preparat chroni przed promieniowaniem UVA. Coraz częściej na opakowaniach poza taką informacją podawany jest współczynnik ochrony przed UVA – PPD lub IPD. Im wyższy, tym lepiej.

Ważne, by preparat był wodoodporny, szczególnie jeśli masz zamiar popływać. Ponadto, kosmetyki te mają większą odporność na pot.

Niektóre z filtrów ulegają rozkładowi na słońcu. Skutkuje to mniejszą ochroną przed promieniowaniem. Zadbaj więc, by zaopatrzyć się w kosmetyk fotostabilny.

Zastanawiasz się czy kupić krem, balsam, emulsję czy olejek? Dla ochrony twojej skóry nie ma to znaczenia. Liczą się wyłącznie twoje upodobania co do lepkości, konsystencji, jakości rozprowadzania i szybkości wchłaniania.

Jak stosować?

  • Smaruj ciało około 20 min przed wyjściem z pomieszczenia.
  • Nie żałuj sobie kosmetyku, jeśli chcesz mieć na skórze preparat o takim samym SPF jak w opakowaniu! Zbyt cienka warstwa zmniejsza faktor SPF!
  • Powtarzaj aplikację średnio co 2 godziny (w przypadku dzieci częściej, gdyż szybciej ścierają warstwę ochronną), po kąpieli, wytarciu ręcznikiem i jeśli się spocisz.
  • W pierwszych dniach wystawiania skóry na działanie słońca używaj preparatu o jak największej wartości SPF. Co kilka dni możesz go sukcesywnie zmniejszać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj