Wiele osób dalej obawia się soczewek, a to jest błąd, ponieważ są całkowicie bezpieczne i dokładnie przebadane. Stanowią wygodną alternatywę dla okularów, ponieważ nie trzeba ich czyścić kilka razy w ciągu dnia, nie czuć ich na oczach i nie ograniczają nas praktycznie w niczym. W tym artykule przedstawimy Wam cechy i rodzaje soczewek kontaktowych.
Kto będzie z nich najbardziej zadowolony?
Ludzie poszukujący wygody w połączeniu z funkcjonalnością będą bardziej zdecydowani na wybór soczewek kontaktowych. Głównym ich wymogiem jest nauka zakładania, ściągania i pilnowania zasad higieny, a reszta dzieje się sama. Można wybierać w wielu rodzajach, kolorach i firmach produkujących. W opakowaniach można zakupić wiele sztuk lub klasycznie jedną parę. Cena różni się w zależności od wady wzroku, koloru i ilości soczewek. Wiele osób jest zdania, że jest to opłacalny zakup, a szkła kontaktowe są zdecydowanie warte swojej ceny.
Różnica w cenie pojawia się także wtedy, gdy mamy stwierdzony astygmatyzm, ponieważ soczewki cylindryczne są nieznacznie droższe od klasycznych nieposiadających cylindra. Mitem jest, że tego typu soczewki są niewygodne i czuć je na oczach. Okuliści i optometryści starają się obalić tę teorię, ponieważ okres przystosowawczy jest jak najbardziej normalny i nie ma nic złego w tym, że przez jakiś czas mamy mały problem z widzeniem. W trakcie mamy wrażenie, że obraz nam pływa lub czujemy, że mamy coś w oku. Z czasem to ustępuje, jednak w przypadku braku poprawy widzenia należy natychmiast się zgłosić do osoby, u której kupiło się soczewki lub która mierzyła nam wadę wzroku.
Miesięczne, tygodniowe, jednodniowe – które wybrać?
W zależności od naszych upodobań możemy wybrać z wielu rodzajów soczewek, które będą miały dłuższy lub krótszy termin ważności. Najważniejsze jest stosować się do niego, ponieważ po ich upływie soczewki nie będą zdatne do bezpiecznego użytkowania. Miesięczne soczewki zwykle bardziej się opłacają, ponieważ można nosić je dłuższy okres i nie ma potrzeby częstego kupowania nowych opakowań. Tygodniowe lub jednodniowe znajdują swoje zastosowanie w różnego rodzaju okazjach, świętach, uroczystościach, kiedy nie chcemy mieć okularów na sobie.
W użytkowaniu soczewek trzeba się także stosować do konkretnych instrukcji postępowania z nimi. W innym wypadku może dojść do ich uszkodzenia, a wtedy natychmiast trzeba je będzie wymienić na nowe. Ściąganie i zakładanie zawsze powinno odbywać się za pomocą czystych, umytych rąk, którymi niczego się nie dotykało. Wynika to z zachowania zasad higieny i nakazu niewprowadzania jakichkolwiek bakterii do naszego oczodołu, ponieważ noszenie soczewek nieznacznie zwiększa szansę zachorowania na zapalenie spojówek. Zakładać soczewki należy przed wykonywaniem makijażu i ściągać przez demakijażem twarzy, dodatkowo nie należy ich mieć na sobie w trakcie brania prysznica i mycia głowy. Woda płynąca po twarzy i wpływająca do oczu może spowodować wysunięcie się którejś z soczewek.
Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Wam temat soczewek i tego, jak należy je pielęgnować. Zachęcamy do wypróbowania i przekonania się o ich wygodzie!