Na zabieg tego typu z roku na rok decyduje się coraz większa liczba osób ze stwierdzoną wadą wzroku. Nic dziwnego – choć laserowa korekcja wzroku nie należy do najtańszych, trwa bardzo krótko, a w wielu przypadkach jej efektami możemy cieszyć się całe życie. Jeśli zastanawiasz się nad przystąpieniem do zabiegu przeczytaj poniższy artykuł.
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Co najważniejsze dla pacjentów – zabieg jest małoinwazyjny i bezbolesny. Bezpośrednio przed jego rozpoczęciem zostają podane krople znieczulające, co czyni całość z pewnością bardziej komfortową dla pacjenta. Laserowa korekcja wzroku ma za zadanie skorygować formę rogówki oka takim sposobem, żeby trafiające do niego światło skupiało się na siatkówce. Poddając się zabiegowi ze stwierdzoną dalekowzrocznością nasza rogówka jest uwypuklana, spłaszczana przy zdiagnozowanej miopii (krótkowzroczności), z kolei u pacjentów z astygmatyzmem jest ona wyrównywana. Sam zabieg trwa niezwykle krótko, bo zajmuje ok. 20 minut w przypadku korekcji obu oczu, czasem nawet mniej.
Jakie warunki należy spełniać, żeby zakwalifikować się do zabiegu?
Poza szeregiem badań kwalifikacyjnych, do których trzeba podejść (m.in. topografia rogówki, badanie szerokości źrenic oraz ciśnienia wewnątrz oka), należy spełnić również kilka warunków umożliwiających udział w zabiegu.
Pierwszym z nich jest odpowiedni wiek – laserowa korekcja wzroku może być przeprowadzana na pacjentach, którzy osiągnęli 21 lat, a ich wada jest stabilna. Skorzystać z niego mogą również osoby młodsze (ale pełnoletnie!) – w ich przypadku wymagana jest dodatkowo dokumentacja poświadczająca stabilną wadę przez przynajmniej 12 ostatnich miesięcy.
Innym warunkiem jest posiadanie wady wzroku mieszczącej się w odpowiednim przedziale. Dla osób, u których stwierdzono krótkowzroczność jest to możliwe przy maksymalnie -12.00 dioptriach, u pacjentów ze zdiagnozowaną dalekowzrocznością to +6.00 dioptrii, z kolei laserowa korekcja wzroku dla osób z rozpoznanym astygmatyzmem jest możliwa, gdy ich wada nie przekracza 6.00 dioptrii. W pozostałych przypadkach, gdy nie mieści się ona w odpowiednim zakresie sprawa jest rozpatrywana indywidualnie, ale zwykle istnieje również mniejsza szansa na całkowitą poprawę widzenia za pomocą tego zabiegu.
Ile trwa rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?
Zabieg należy do jednych z najbezpieczniejszych metod korekcji widzenia. W jego przypadku występuje także niskie ryzyko powikłań po zabiegu, dlatego chętnych do poddania się mu ciągle przybywa. Sam proces rekonwalescencji jest kwestią bardzo indywidualną i u każdego będzie przebiegać inaczej. Laserowa korekcja wzroku polega na poprawie jakości widzenia pacjenta, jednak finalny efekt zależy od metody, którą wykonywana była procedura i przestrzegania zaleceń lekarza.
Poprawa ostrości widzenia zwykle trwa kilka tygodni, jednak były przypadki, gdzie pacjenci widzieli dużą poprawę już po kilku dniach. Zdarzały się także sytuacje, gdzie początkowo niektóre osoby skarżyły się na gorsze widzenie niż przed zabiegiem. To całkowicie normalne – po prostu u nich poprawa widzenia zajmuje trochę dłużej.