Tetrapareza. Zrozumienie paraliżu czterokończynowego

0
1143
tetrapareza choroba

Tetrapareza – co to jest?

Tetrapareza znana również pod nazwą „quadripareza” i oznacza osłabienie mięśni zarówno nóg, jak i rąk. Nie powinna być mylona z tetraplegią, czyli całkowitym paraliżem kończyn, który wiąże się z utratą czucia oraz kontroli. Osoby z tetraparezą doświadczają niedowładu – częściowo tracą funkcję kończyn oraz borykają się z ich osłabieniem.

Przyczyny tetraparezy

Lista chorób, które mogą powodować lub prowadzić do tetraparezy, jest bardzo długa. Wśród nich warto wymienić: mielinolizę środkową mostu, malformację Arnolda-Chiariego, uszkodzenie kręgosłupa w rejonie kręgu C4-C5, udary mózgu, przełom miasteniczny, zatrucie jadem kiełbasianym (botulizm), miastenię gravis, ostrą porfirię wątrobową, porażenie mózgowe czy uszkodzenia rdzenia kręgowego. Dawniej, zanim jeszcze osiągnięto wysoki poziom wyszczepialności społeczeństwa, częstą przyczyną tetraparezy było zakażenie polio i związana z nim choroba Heinego-Medina.

Rodzaje tetraparezy

Quadripareza może mieć charakter przejściowy oraz trwały.

Wyróżniane są następujące odmianytej choroby:

  • Spastyczna, która wiąże się z nadmiernym napięciem mięśni i ścięgien oraz sztywnością w obrębie mięśni,
  • Wiotka, w której mięśnie ulegają zwiotczeniu.

Diagnostyka tetraparezy

Przede wszystkim kluczowe jest ustalenie, z jakiej przyczyny doszło do tetraparezy. Na początku ścieżki diagnostycznej przeprowadza się wywiad z pacjentem i – jeśli to konieczne – rodziną pacjenta.

W trakcie ustalania rozpoznania wykonuje się badania neurologiczne, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyny osłabienia kończyn. Do takich badań zalicza się między innymi elektromiografię czy badanie przewodnictwa nerwowego. Zależnie od podejrzeń specjalisty, zleca się także badania obrazowe, testy neurofizjologiczne, analiza płynu mózgowo-rdzeniowego czy wykonanie badań laboratoryjnych krwi.

Tetrapareza jako efekt choroby rzadkiej

Lista przyczyn wystąpienia tetraparezy obejmuje całkiem sporo schorzeń rzadkich, m.in. zespół Guillain-Barre czy zespół Adamsa-Viktora-Mancalla. Nie zawsze jednak pacjenci mają świadomość, co spowodowało ich stan. Problem diagnostyki chorób rzadkich pozostaje wciąż aktualny – objawy tych wielonarządowych schorzeń bardzo łatwo jest mylić z popularnymi chorobami i leczyć oddzielnie przez lekarzy wielu specjalności. Nie rozwiązuje to jednak problemu, ponieważ główna przyczyna tych wszystkich dolegliwości wciąż pozostaje nierozpoznana.

jak leczyć tetreparezę - porady

Fundacja Saventic powstała z myślą o tych pacjentach, czyli osobach, których kłopoty zdrowotne wciąż nie zostały rozwiązane i potrzebują oni pomocy diagnostycznej. Misją Fundacji jest nie tylko zwiększanie świadomości istnienia chorób rzadkich, ale przede wszystkim udzielanie pacjentom bezpośredniej pomocy. Każdy może z niej skorzystać – wystarczy wypełnić kwestionariusz dostępny na stronie internetowej oraz przekazać dane medyczne. Ich analizą zajmie się sztab specjalistów przy wsparciu AI, który na ich podstawie formułuje zalecenia dotyczące ewentualnej dalszej ścieżki diagnostycznej.

Chcesz lepiej poznać Fundację Saventic? Wejdź na stronę i zobacz więcej informacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj