Komary – zmora lata – jak się skutecznie chronić?

0
1027
złe komary kąsają - co robić?

Od maja aż do października – tyle czasu w roku musimy przeważnie walczyć ze zmorą jaką są komary. Zaczyna się wczesnym wieczorem, ciągnie aż do rana – komary atakują nas, gryzą, co powodują powstawanie miejsc swędzących i piekących, a w nocy brzęczą koło uszu, nie pozwalając nam na wypoczynek i sen.

Brzęczący dźwięk to efekt tego, iż komary poruszają skrzydełkami około 500 razy na sekundę. Ich ukąszenia, pomimo tego że niegroźne, mogą w przypadku rozdrapania powodować zakażenia. Wszyscy jednak mogą zgodzić się co do tego, że komary są bardzo irytującymi owadami.

Witamina B1

Jest jedną z najbardziej naturalnych metod walki z komarami. Zwana inaczej tiaminą, zapewnia człowiekowi ochronę nawet do 36 godzin. Zapach witaminy B6 odstrasza komary, a jego nadmiar jest u człowieka wydalany razem z potem oraz moczem. Warto dodać, że zapach ten nie jest wyczuwalny dla ludzi, czują go jedynie komary. Chociaż nie ma jednoznacznych badań potwierdzających skuteczność tej witaminy to jednak można bardzo często zaobserwować mniejsze pogryzienia lub ich brak u osób zażywających witaminę B6.

Olejki eteryczne

Wśród olejków, które pomogą nam w walce z komarami oraz z innymi owadami są przykładowo: olejek trawy cytrynowej, który odstrasza nie tylko komary, ale także irytujące muszki, olejek goździkowy, olejek paczulowy, olejek eukaliptusowy – szczególnie odmiana z eukaliptusa cytrynowego.

Należy jednak pamiętać, iż nie jest to do końca bezpieczna metoda. Przed zastosowania należy bowiem olejek rozcieńczać, ponieważ może powodować podrażnienia skóry. Olejek nie powinien być stosowane przez kobiety w ciąży oraz dzieci poniżej trzeciego roku życia. Zioła na balkonie i w ogródku – skutecznie działają różne zioła, np. mięta, drzewka cola.

Środki chemiczne

Najbardziej popularnym sposobem jest dzisiaj udanie się do apteki czy do sklepu i wykupienie jednego z wielu sprayów, maści, kremów i innych środków chemicznych, które odstraszają komary. W skład większości z nich wchodzi DEET, czyli N,N-dietyl-meta-toluamid. Jest on uważany przez naukowców jako jeden z najskuteczniejszych związków chemicznych odstraszających owady, w tym także komary. Jest to środek owadobójczy, jednakże po nałożeniu go na skórę wydziela silną woń, bardzo nieprzyjemną dla komarów, tym samym odstraszając je bez ich zabijania. Warto dodać, że tego typu środki chemiczne są nieszkodliwe dla człowieka.

Ochrona domu

Bardzo popularną metodą na walkę z komarami w domu jest założenia na okno moskitiery, czyli cienkiej i drobnej siatki, przez którą komar nie jest w stanie przelecieć. Jest to metoda chroniąca nas przed komarami jedynie we wnętrzu domu. Pomimo tego, że bardzo prozaiczna, to jednak ogromnie skuteczna.

Inną metodą, którą stosujemy z kolei na zewnątrz są kadzidełka, zawierające substancje odstraszające komary, np. ekstrakty ze wspomnianych wcześniej olejków eterycznych. Kadzidełka wydzielają woń, która działa na komary odpychająco, tym samym chroniąc nas przed ich atakiem.

Ostatnią z metod nieinwazyjnych, które można stosować zarówno wewnątrz domu jak i na zewnątrz są specjalne lampy, które wydzielają światło przyciągające owady, a w tym komary. Lampy takie sprawdzają się szczególnie w ciemności, a przy tym nie wydzielają żadnego zapachu, a światło lampy, przyciągające komary, jest nieszkodliwe dla człowieka. Lampy wyposażone są w specjalną siatkę paraliżującą i uśmiercającą owady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj