Co to jest sól fizjologiczna – 0,9% NaCl?

0
896
sól fizjoligoczna szpital leczenie

Popularną solą fizjologiczną nazywamy chlorek sodu, oznaczany w chemii symbolem NaCl. Jednocześnie to samo oznaczenie odnosi się do soli kuchennej, a dokładniej chodzi tu o roztwór soli o odpowiednim stężeniu. Zastosowanie soli fizjologicznej jest bardzo powszechne oraz uniwersalne, a stosowana jest nie tylko do poprawiania jakości i smaku potraw. Wodny roztwór chlorku sodu stosuje się też w medycynie, jednak trzeba uprzednio wiedzieć, jak stosować sól fizjologiczną.

Dlaczego roztwór chlorku sodu nazywany jest solą fizjologiczną?

Nazwa soli fizjologicznej mogłaby sugerować, ze jej skład będzie dopowiadał składowi naszej krwi. Prawda jest jednak taka, że sól fizjologiczna niewiele ma wspólnego z fizjologią czy z byciem izotonikiem. Krew, czyli roztwór w pełni fizjologiczny, zawiera elektrolity w postaci magnezu, potasu i wapnia, których próżno szukać w soli fizjologicznej.

Różna jest też osmotyczność jednego i drugiego płynu. Roztwór soli fizjologicznej wynosi 308 mOsm/dm3, zaś krew – od 280 do 295 mOsm/d3. Odmienne jest też pH – sól fizjologiczna będzie mieć pH na poziomie od 45 do 7, zaś czysta krew ma pH wahające się od 7,35 do 7,45 pH. Ostatecznie więc można stwierdzić, że krew i sól fizjologiczną różni skład jakościowy oraz ilość zawartych w niej elektrolitów.

Co wyróżnia sól fizjologiczną – stosuje się ją powszechnie?

W medycynie oraz w medycynie estetycznej roztwór chlorku sodu wyróżnia przede wszystkim jego uniwersalność. Ze względu na to, ze nie powoduje podrażnień, wykorzystywany jest zewnętrznie oraz wewnętrznie. Niektórzy eksperci uważają jednak, że sól fizjologiczna NaCl jest przeceniana – tak, jak i jej właściwości i bardzo często wybierana jest zamiast, być może, lepszych środków. Nie umniejsza to jednak w niczym tego, jak często jest sól fizjologiczna stosowana oraz do jakich celów – nie tylko w medycynie, ale i w domowej pielęgnacji.

Sól fizjologiczna – właściwości i szerokie zastosowanie

Sól jest swego rodzaju roztworem izotonicznym. Jako taki posiada właściwości nawilżające, wykonywane jest z jej pomocą nawilżanie błon śluzowych. Wykorzystywana jest też automatycznie w przypadku suchego kaszlu czy przy problemach i chorobach dróg oddechowych, np. przy zapaleniu oskrzeli. Sól nie podrażnia, nie wysusza, nie wywołuje skutków ubocznych, stąd ej popularność i tak szerokie i powszechne zastosowanie.

Roztwór soli fizjologicznej – zastosowanie

Mówienie o szerokim zastosowaniu tego roztworu trzeba zacząć od podstaw, czyli jaka sól fizjologiczna stosowana jest powszechnie – i w domu, i w medycynie. Zarówno w przychodniach, jak i w warunkach domowych wykorzystuje się roztwór 0,9% NaCl, takie stężenie chlorku sodu można znaleźć też w składzie innych leków, jakie znajdują się w każdej domowej apteczce.

Najczęstsze wykorzystanie soli fizjologicznej

Z wykorzystaniem soli fizjologicznej można zetknąć się w przeróżnych miejscach, począwszy od apteki. To własnie tam można znaleźć preparaty przeznaczone do leczenia dróg oddechowych, które w składzie będą posiadały właśnie ten jeden składni. Astmatykom oraz osobom z problemami oddechowymi zalecana jest inhalacja solą fizjologiczną. W przypadku chorób pomaga ona pozbyć się z oskrzeli zalegającej wydzieliny.

Jeśli sól zastosowana jest w formie aerozolu, nie podrażni śluzówki nosa. Po takich zabiegach drogi oddechowe zostają odblokowane a zalegająca wydzielina jest znacznie łatwiejsza do usunięcia. Dzięki takim preparatom i inhalacji jest możliwy szybszy powrót do dobrej formy.

Sól a stany zapalne

Ze względy na swoje działanie łagodzące, sól wykorzystywana jest do uspokajania stanów zapalnych. Nie powoduje również podrażnień, a ze względu na swój skład rewelacyjnie nadaje się jako środek do przemywania ran, płukania uszu, przemywania oczu czy przemywania skóry, na przykład po urazach czy przy oparzeniach oraz większych ranach. W przypadku oczu będzie jednak nieco krócej działać niż produkt nazywany sztucznymi łzami z kwasem hialuronowym w składzie.

Potwierdzone jest też jej działanie oczyszczające, które można najlepiej poczuć podczas inhalacji. Wdychana podczas nebulizacji sól przenika do oskrzeli, aby następnie zalegającą wydzielinę usunąć z dużą łatwością. Do inhalacji można wykorzystać również dowolny wyrób medyczny, zakupiony w aptece i przeznaczony do inhalacji. Nebulizacji można dokonywać również w przypadku dzieci, ponieważ metoda ta jest sprawdzona i w zupełności bezpieczna.

Sól w szpitalach

Dostępna w każdej aptece sól ma też szerokie zastosowanie w szpitalach oraz placówkach medycznych. Je „konstrukcja” pozwala na wykorzystanie soli do utrzymywania stałego ciśnienia krwi czy stosowaniu u pacjentów z niewydolnością serca. Inhalacje – w tym inhalacje wykonywane w przypadku seniorów czy dzieci to kolejny dowód, jak wiele dobrego może roztwór chlorku sodu zrobić w organizmie.

Sól w branży kosmetycznej

NaCl jest niezbędnym składnikiem wielu zabiegów kosmetycznych, takich jak peeling wodno – tlenowy. Kupowany w ampułkach, przeznaczony jest do stosowania zarówno w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu. Cena jednej ampułki wahać się będzie w zależności od miejsca czy kosztów dostawy w przypadku aptek internetowych. Ceny podane przy ampułkach oscylują wokół kilku złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj