Kobiety częściej dbają o swoje zdrowie niż mężczyźni. Nie obca jest nam fizjoterapia, profilaktyka, lekarze takich specjalności jak endokrynolog, kardiolog itp. Jednym z głównych lekarzy, których odwiedza kobieta jest ginekolog czy specjalista położnictwa. Lekarz ten odwiedzany jest nie tylko przy ciąży czy po porodzie.
Niestety w ginekologii zaburzenia miesiączkowania, diagnostyka zaburzeń hormonalnych czy po prostu zwykłe infekcje, charakteryzujące pochwę są dość częste wśród pacjentek. Tymczasem w obrębie szyjki macicy czy na powierzchni szyjki macicy mogą się dziać różne infekcje. Czy wiesz, że jest szczególnie badanie szyjki macicy zwane kolposkopią? Czym jest? Jakie są wskazania do kolposkopii? Co można wykryć w szyjce macicy? Czy badanie jest bolesne? Jak się do niego przygotować? Ważne jest, aby nie przejmować się tylko problemem nadmiernego owłosienia, zaburzeniami, gdzie występują wahania wagi, ale należy też zwrócić uwagę na inne zmiany w obrębie szyjki macicy i pochwy.
Kolposkopia czyli co?
Każda pacjentka ginekologiczna może się zmagać z różnymi problemami. Lekarz może zawsze zaproponować nam różne badania badanie cytologiczne, test na HPV, badanie prenatalne w ciąży, zwykłe badanie ginekologiczne, podczas kontroli, usg, cytologię, a także badanie kolposkopowe.
Kolposkopia to podobnie jak test na HPV i cytologia, niezwykle ważne badanie. Opracował ją Hans Hinselmann w 1925 roku, celem diagnozy i zapobiegania różnych schorzeń tj. rak szyjki macicy. Co ciekawe, nazwa pochodzi od greckich słów kolpos = pochwa i skopia = obraz i najlepiej opisuje czym jest owo badanie.
Kolposkopia polega na dokładnym obejrzeniu pochwy, sromu, lekarz ocenia też szyjkę macicy i dolną część jej kanału. Robi to w powiększeniu za pomocą kolposkopu, wybarwiając wcześniej nabłonek szyjki macicy odpowiednimi substancjami.
Badanie może przeprowadzić specjalnie przeszkolony lekarz ginekolog na jego podstawie możliwa jest precyzyjna ocena nieprawidłowości nabłonka, który pokrywa nasze narządy intymne, najczęsćiej wywołanych przewlekłą infekcją wirusem HPV.
Lekarz ginekolog w trakcie kolposkopii często pobiera wycinki do badania histopatologicznego, w czasie kolposkopii można takżezdiagnozować np. dysplazję szyjki macicy, zmiany nowotworowe, infekcje intymne, zakażenie HPV. Jest to zatem niezwykle ważne i istotne badanie. Dzięki kolposkopii, lekarz może określić rodzaj i lokalizację zmian, dzięki czemu może też wskazać obszar, do tego, aby pobrać wymaz do dalszych badań lub wycinków/biopsji do badania hist-pat.
Wskazanie do badań
Posiadając doświadczenie w różnych infekcjach, wiesz już zapewne, gdzie znajdzie się dobry ginekolog wrocław lub gdzie wykonasz ważne badanie takie jak cytologia wrocław. Jeśli chodzi o kolposkopię, można wyróżnić kilka sytuacji, które mogą być najczęstszym wskazaniem do zabiegu.
Mowa np. o sytuacji, gdy wynik cytologii pokazuje nieprawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy. Innymi wskazaniami, zanim odbędzie się twoja wizyta, mogą być np. zapalenie szyjki macicy lub sam jej stan zapalny, brodawki narządów płciowych, ból w narządach płciowych, niewłaściwe krwawienia, narośla na szyjce macicy np. polipy czy nadżerki, infekcje HPV, nawracające infekcje samej pochwy.
Zabieg kolposkopii wykonuje się też po zabiegach ginekologicznych takich jak konizacja szyjki macicy jako rodzaj badania kontrolnego
Jak wygląda badanie i czy jest bolesne?
Wiele kobiet zastanawia się, czy kolposkopia jest bolesna. To dość proste badanie, które zwykle nie odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jest bezbolesne. Możesz przy nim czuć lekki dyskomfort lub lekkie pieczenie, gdy lekarz wprowadza wziernik i roztwór kwasu octowego.
Możesz je wykonać również podczas ciąży, a także w każdym momencie cyklu poza krwawieniem miesięcznym. Badanie może powodować jedynie lekki dyskomfort, podobnie jak zwykłe badanie ginekologiczne czy badania podczas których pobierany jest wymaz.
Początek przypomina zwykłą kontrolę ginekologiczną. Kobieta wchodzi na fotel ginekologiczny, a lekarz zakłada wziernik, do którego zbliża kolposkop. Nie jest on wkładany do środka pochwy, a jedynie stanowi rodzaj lupy powiększającej, nawet 50 razy. Dzięki niemu, można bardzo dokładnie ocenić narządy płciowe.
Na początku, lekarz ocenia wydzielinę i na podstawie jej wyglądu może stwierdzić zakażenie grzybicze, bakteryjne lub pierwotniakowe. Czasami przy okazji pobiera się także wydzielinę na posiew, żeby ustalić dokładny patogen, powodujący zakażenie. Dalej, oceniany jest nabłonek szyjki macicy, sromu i pochwy. W tym celu, używa się roztworu soli fizjologicznej, która usuwa wydzielinę, a potem lekarz przemywa nabłonek roztworem 3-5 % kwasu octowego. Czasami, może przemyć też część pochwową płynem Lugola.
W dalszej kolejności, lekarz ocenia stan i wygląd naczyń krwionośnych, dzięki którym można stwierdzić ewentualny rozwój zmian prowadzących do raka szyjki macicy. Jeśli podczas badania, pojawiają się wątpliwości co do obrazu kolposkopii, w celu dalszej diagnozy, można też wykonać biopsję. W takim przypadku pobierany jest wycinek do szczegółowego badania histopatologicznego.
Przygotowanie do wizyty i czy są skutki uboczne zabiegu?
Jak wygląda przygotowanie do zabiegu? Na co najmniej dobę przed zabiegiem kolposkopowym lepiej nie stosować tamponów, nie używać globulek dopochwowych ani maści dopochwowych, zrezygnuj także ze stosunku płciowego.
Jak wspomniano wyżej, kolposkopię możesz wykonać w każdym momencie cyklu, poza sytuacją, gdy występuje miesiączka czy krwawienie z pochwy. Warto też uprzedzić lekarza, jeśli przyjmujesz leki, powodujące obniżające krzepliwość krwi (np. aspirynę, heparynę, warfarynę) oraz czy jesteś w ciąży. Co prawda, sama ciąża nie jest przeciwwskazaniem do kolposkopii, jednak w trakcie ciąży nie można wykonywać biopsji z kanału szyjki macicy. Sama kolposkopia jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym, ale warto wiedzieć, że po badaniu przez około dzień lub dwa, twoja pochwa może być obolała. Badanie może też prowadzić do lekkich skurczów macicy, a także drobnego krwawienia. To również normalne, że do tygodnia od zabiegu, możesz mieć do czynienia z wydzieliną z pochwy czy krwawieniem.
Są jednak objawy, które powinny cię skłonić do kontaktu z lekarzem. Zrób to niezwłocznie, jeśli pojawi się gorączka powyżej 38 stopni, brzydki zapach wydzieliny, krwawienie dłuższe niż 7 dni, a także bardzo obfite krwawienie, ból miednicy lub skurcze macicy, odporne na leki przeciwbólowe.
Przy okazji pamiętaj, że profesjonalna kolposkopia wrocław jest możliwa do wykonania w Centrum FemiMea na Bielanach Wrocławskich.