Czy kawa wypłukuje magnez i inne minerały z organizmu?

0
500
niezdrowa kawa

Czy kawa jest szkodliwa?

Trzy filiżanki kawy dziennie działają przeciwnowotworowo. Kawa wspomaga odchudzanie. Kawa tuczy. Kawa utrzymuje równowagę jelit. Kawa powoduje refluks i wrzody. Kawa reguluje ciśnienie krwi. Kawa podnosi ciśnienie i powoduje odwodnienie. Kawa dobrze działa na pamięć i pobudzenie umysłu. Kawa wywołuje problemy z koncentracją. Kawa zwalcza depresję. Kawa wywołuje niepokój i zdenerwowanie. Kawa pomaga wyleczyć COVID. Kawa uśmierza ból głowy. Kawa powoduje bezsenność. Kawa zawiera magnez, fosfor, potas i wapń. Kawa wypłukuje z organizmu magnez i inne cenne substancje.

Kto z was nie słyszał wcześniej co najmniej jednego z powyższych twierdzeń? Internet pełen jest faktów i mitów na temat kawy. Czasem w gąszczu sprzecznych informacji trudno znaleźć te sprawdzone, poparte naukowymi badaniami. Głównie dlatego, że to, co widzimy powyżej to marketingowe frazesy, mające przykuć uwagę. A prawda jest o wiele, wiele bardziej skomplikowana. I najczęściej po prostu niejednoznaczna. Nie da się więc rozstrzygnąć kwestii, czy kawa jest zdrowa czy nie. Najbardziej bliską prawdy odpowiedzią jest: to zależy.

Jak pić kawę, żeby nam służyła?

Jedno jest pewne: filiżanka kawy dziennie w niczym nie zaszkodzi dorosłemu, zdrowemu człowiekowi. Mówi się o bezpiecznej liczbie trzech filiżanek kawy dla zdrowia, a niektórzy dopuszczają nawet pięć filiżanek. Tak naprawdę chodzi nie o liczbę filiżanek, a o przyjętą dawkę kofeiny. Jako bezpieczną dzienną dawkę kofeiny uznaje się 400 mg. Dzięki takiej ilości możesz cieszyć się gorącą filiżanką wypełnioną gęstym, czarnym naparu, jednocześnie korzystając z dobrodziejstw tej cennej substancji i nie przekraczając granicy, za którą czyhają skutki uboczne. Jest jednak kilka zasad, które mogą pomóc lub przeszkodzić. To prawda, że kofeina przyspieszy metabolizm, dzięki czemu Twój organizm szybciej będzie spalać kalorie. To jest właśnie ta właściwość kawy, o której niektóre slogany wielkimi literami krzyczą KAWA ODCHUDZA!. Kawa sama w sobie nie odchudza – to wciąż do Ciebie należy największy wysiłek. Ale kiedy już się go podejmiesz, kofeina zawarta w kawie pomoże Ci w osiągnięciu szybszych rezultatów. Kawa pomoże Ci więc szybciej zrzucić zbędne kilogramy, ale samo picie kawy przy pozostawieniu starych nawyków niczego nie zmieni. No i pamiętaj, że chodzi o kawę czarną – każdy dodatek do kawy, jak tłuste mleko, słodka śmietanka, cukier, gałka lodów, zwiększy jej kaloryczność.

Tak samo będzie z każdym popularnym twierdzeniem na temat kawy. Zanim w nie uwierzysz bądź je zanegujesz – poszukaj informacji w sprawdzonym źródle. Dzięki temu, oprócz czystej przyjemności konsumpcji, kawa pomoże Ci regularnie dbać o zdrowie!

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?

Jednym z najbardziej powszechnych zarzutów w stosunku do kawy jest jej niszczycielska zdolność do wypłukiwania z naszego organizmu tego, co najlepsze, na przykład witamin z grupy B, magnezu, jodu czy potasu. Szczególnie narażeni są na to ci, którzy piją ją w dużych ilościach. Kofeina działa bowiem moczopędnie, a nasz organizm wraz z moczem wydala również niezbędne do funkcjonowanie substancje – w tym magnez. Czy wystarczy zatem ograniczyć ilość kawy, żeby nie tracić magnezu? Odpowiedź na to pytanie również nie jest taka prosta…

Jak uchronić się przed utratą magnezu?

Żeby zatrzymać szkodliwy proces wypłukiwania magnezu przez kofeinę, przede wszystkim nie przekraczaj maksymalnych zalecanych dziennych dawek kawy. Zadbaj też o pory picia kawy i nie pij jej nigdy w trakcie posiłku, ani bezpośrednio przed lub po nim. Odczekaj i pozwól swojemu organizmowi wchłonąć jak najwięcej drogocennych składników z jedzenia, zanim napijesz się wypłukującej kawy. Unikaj też innych substancji, które wypłukują wchłanianie magnezu (takich jak alkohol) lub mocno ograniczają jego wchłanianie (jak napoje gazowane). Zadbaj o zróżnicowaną dietę i nie unikaj jedzenia przez dłuższy okres posiłków szczególnie bogatych w wapń. Wapń, cenny i niezwykle potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, ma też właściwości hamujące przyswajanie magnezu. I ostatnia, chyba najważniejsza zasada: zredukuj stres! Łatwo powiedzieć, trudno zrobić, to prawda… Ale warto pamiętać o tym, jak istotny wpływ ma ten jeden niepozorny czynnik. Okazuje się, że chroniczny stres jest podstawową przyczyną utraty magnezu.

Jak pić kawę i nie tracić magnezu?

Przede wszystkim nie bój się kawy! Pamiętaj o powyższych wskazówkach i potraktuj kawę jako przyjemność i dopełnienie zdrowego, aktywnego stylu życia. A żeby czerpać z niej jak najwięcej przyjemności, zadbaj o jej smak, aromat i jakość. Albo pozwól o to zadbać ekspertom z Five o’clock.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj