Jak samodzielnie rozpoznać rodzaj trądziku?

0
439
tradzik rodzaje

Trądzik jest często błędnie kojarzony z chorobą wieku młodzieńczego i okresem dojrzewania. Nie wszyscy jednak wiedzą, iż pojawia się w każdym wieku, niezależnie od płci. Choroba ta powoduje u wielu osób wstyd i uczucie skrępowania. Osoby dotknięte trądzikiem pragną pozbyć się nieestetycznych wyprysków własnymi metodami. Warto więc zagłębić się, jakie są rodzaje trądziku i ich cechy rozpoznawcze.

Rodzaje trądziku i ich cechy charakterystyczne

Najczęściej występującym rodzajem jest trądzik pospolity, zwany również zwyczajnym. Pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania zarówno u kobiet jak i mężczyzn i szacuje się, że dotyka nawet 80% populacji. Zdarza się, że ustępuje samoistnie i nie pozostawia po sobie blizn. Jego głównymi objawami jest łojotok, zaskórniki oraz tendencja do występowania blizn po zmianach skórnych.

Z podobną częstotliwością mamy do czynienia z trądzikiem zaskórnikowym, który obejmuje przeważnie czoło, nos i brodę. Jest również odmianą trądziku pospolitego. Zaskórniki występujące podczas tej choroby dzielimy na otwarte i zamknięte. Te pierwsze charakteryzują się wypełnieniem utlenioną kreatyną, natomiast te drugie są niewidoczne. Przeważnie ustępuje po kilku latach, nie pozostawiając po sobie śladów, pod warunkiem że zaskórniki nie będą wyciskane.

Znacznie rzadziej występuje trądzik różowaty. Jest to choroba przewlekła oraz ciężka do wyleczenia, ze względu na nieprawidłowe funkcjonowanie układu naczyń krwionośnych w okolicach twarzy. Najczęściej występuje u kobiet pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Początkowo jest ciężki do zdiagnozowania, ponieważ nie daje jednoznacznych objawów. U chorego ukazują się czerwone plamy, które z czasem zmieniają się w ropne guzki oraz wykwity. Cechą odróżniającą trądzik różowaty od pozostałych rodzajów trądziku jest brak występowania zaskórników.

Ciężki w przebiegu oraz leczeniu jest także trądzik ropowiczy. Jest również chorobą przewlekłą, więc osoby dotknięte tą chorobą powinny udać się na konsultację do wykwalifikowanego specjalisty. Charakteryzuje go pojawianie się ropnych zmian skórnych nie tylko na twarzy, ale również w okolicy klatki piersiowej i ramion.

Jak leczyć trądzik domowymi sposobami?

Obecnie na rynku mamy do czynienia z wieloma wysokiej jakości produktami, które pomagają utrzymać pielęgnację naszej twarzy na odpowiednim poziomie. Należy pamiętać, że skóra trądzikowa wymaga codziennego oczyszczania. Przydatnym kosmetykiem podczas codziennej pielęgnacji jest również tonik oraz krem. Kosmetyki należy dobrać zależnie od typu naszej skóry tak, aby jej nie zaszkodzić. W walce z chorobą, jaką jest trądzik, pomagają również maści i kremy z apteki jak na przykład Skinoren. Dla kremu Skinoren dedykowane są przede wszystkim przebarwienia i trądzik pospolity, ponieważ jego substancją czynną jest kwas azelainowy wykazujący działanie przeciwbakteryjne.

Należy pamiętać, że najważniejszą kwestią podczas leczenia trądziku jest znalezienie jego przyczyny. Warto więc w pierwszej kolejności wykonać badania hormonalne, aby wykluczyć choroby z tym związane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj