Jakie badania profilaktyczne są wskazane mężczyznom?

0
64
badania profilaktyczne mężczyzna

Badania profilaktyczne mężczyzn są szansą na długie i zdrowe życie. Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać regularnie i dlaczego mają one takie znaczenie?

Podstawowe badania profilaktyczne są wskazane dla mężczyzn w każdym wieku. W przedziale wiekowym od 20 do 30 lat najczęściej diagnozuje się raka jądra. Kluczowe jest więc samobadanie, a co najmniej raz na 3 lata warto wykonać badanie u urologa. Z wiekiem wzrasta ryzyko kolejnych chorób – wzrostu ciśnienia, kłopotów z sercem czy ze wzrokiem. Podstawą jest więc badanie EKG, kontrola hormonów tarczycy i poziomu cholesterolu. Po 50-tym roku życia bardzo ważne jest regularne badanie kolonoskopowe, a także PSA, które pozwala na zdiagnozowanie chorób prostaty.

Dużo cennych informacji daje ogólne badanie moczu, przydatne m.in. w diagnostyce chorób nerek. Regularne badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie poważnych chorób i szybkie wdrożenie ich leczenia. Dobry ogólny stan zdrowia nie zwalnia z konieczności wykonywania badań profilaktycznych, bo w przypadku wielu chorób objawy pojawiają się dopiero wówczas, gdy choroba jest mocno zaawansowana.

W dbaniu o męskie zdrowie nie można zapomnieć o kontrolowaniu funkcji narządów wewnętrznych. Badaniem profilaktycznym jest USG jamy brzusznej- jest to badanie w pełni nieinwazyjne, bezbolesne, a jednocześnie dające wiele istotnych informacji. Kompleksowy przegląd zdrowia powinien ująć także profilaktykę zdrowotną układu krążenia, która pozwoli na wykrycie niebezpiecznych dla życia chorób serca.

Badanie prostaty – dlaczego jest tak ważne?

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w gruczole prostaty – gruczole odpowiedzialnym za produkcję płynu nasienia u mężczyzn. Jest to jedna z najczęstszych form nowotworów u mężczyzn. Rak prostaty dzieli się na różne stadia w zależności od rozmiaru guza i jego rozprzestrzenienia się. Stadia te pomagają określić strategię leczenia. Leczenie raka prostaty zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia, stadium zaawansowania nowotworu. Opcje leczenia obejmują obserwację czynną, operację usunięcia prostaty, radioterapię, hormonoterapię czy chemioterapię. Prognoza raka prostaty jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników, takich jak stadium zaawansowania, typ komórek nowotworowych i reakcja na leczenie.

profilaktyka badanie

Kontrola prostaty powinna stać się oczywista dla każdego mężczyzny po 40. roku życia. Wówczas ryzyko zachorowania na raka prostaty rośnie, a jego zbyt późne wykrycie może zakończyć się nawet śmiercią. Wykryty na wczesnym etapie, z dużą dozą prawdopodobieństwa zostanie wyleczony. Najpopularniejszymi objawami raka prostaty jest duża częstotliwość oddawania moczu przy jednoczesnej trudności w rozpoczęciu mikcji. Poza tym, mocz oddawany jest przerywanym strumieniem, a chory zgłasza ciągłe uczucie pełnego pęcherza. Najczęściej pojawia się także uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, a nawet obecność krwi w moczu bądź w spermie. Warto jednak podkreślić, że brak powyższych objawów nie oznacza jeszcze, że prostata jest zdrowa. To można stwierdzić jedynie podczas badania urologicznego.

Jak przebiega badanie PSA?

Badanie PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego to test krwi, który mierzy poziom PSA w organizmie. PSA to białko wytwarzane przez komórki gruczołu krokowego, a jego podwyższony poziom może wskazywać na potencjalne problemy z prostatą, w tym na raka prostaty. Badanie PSA polega na pobraniu próbki krwi z żyły, zazwyczaj z ramienia, przy użyciu strzykawki. Pobrana próbka krwi zostaje poddana analizie laboratoryjnej. W laboratorium ocenia się poziom PSA w krwi. Wyniki badania PSA są zazwyczaj wyrażane w nanogramach na mililitr krwi (ng/ml). Normalne wartości PSA mogą się różnić w zależności od wieku i innych czynników. Jednak zazwyczaj wynik poniżej 4 ng/ml uznawany jest za normę. Podwyższony poziom PSA nie zawsze oznacza raka prostaty. Inne stany, takie jak zapalenie prostaty czy przerost prostaty, także mogą wpływać na wyniki PSA.

Wysoki wynik może być powodem do dalszych badań diagnostycznych, takich jak badanie per rectum (DRE) czy biopsja prostaty, aby określić przyczynę podwyższonego PSA.

Jak przygotować się do badań profilaktycznych?

Przygotowanie do badan profilaktycznych jest zależne od rodzaju danego badania. Badanie morfologiczne czy na poziom cholesterolu i glukozy wykonuje się na czczo. Badania urologiczne, np. pomiar PSA całkowity czy per rectum wymaga powstrzymania się od ejakulacji przed badaniem. Podczas rejestracji na konkretne badanie, lekarz z pewnością udzieli instrukcji na temat tego, jak się do niego przygotować, by wyniki badań były w pełni miarodajne.

Jak zadbać o męskie zdrowie?

Dbałość o męskie zdrowie jest ważna zarówno w młodym wieku, jak i w wieku dojrzałym. Kluczowa jest aktywność fizyczna, która pozwala na zachowanie dobrej kondycji i uniknięcie wielu problemów. Bardzo ważne są badania profilaktyczne, które pozwalają wykryć niepokojące zmiany we wczesnym stadium. Nie bez znaczenia pozostaje także zdrowa dieta, brak stosowania używek oraz utrzymywanie zdrowej wagi. Pełen pakiet badań profilaktycznych dla mężczyzn można zamówić tutaj: https://polmed.pl/badania/mezczyzna/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj