Jakie są rodzaje łysienia i jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

0
504
przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów jest normalnym procesem, jaki zachodzi w organizmie. Jednak gdy dzieje się to w nadmiarze, trzeba odpowiednio reagować. Warto też wiedzieć, co przyczynia się do takiego stanu. Bo łysienie można nie tylko leczyć, ale też mu przeciwdziałać.

Nadmierne wypadanie włosów – przyczyny

Wypadanie włosów, rodzaje łysienia to tematy, które warto poruszać z uwagi na to, że są tak powszechne. Problemy te dotyczą wielu osób w różnym wieku. Łysienie czy po prostu wypadanie włosów w nadmiarze, często kojarzy się ze starością. Kiedy zauważamy u siebie ten problem, dochodzimy do wniosku, że już jesteśmy w tym wieku, w którym jest to zupełnie normalne, choć przykre. Tymczasem problem ten może pojawić się również u osób dość młodych albo w średnim wieku. Wówczas należy podejrzewać bardziej uszkodzenie mieszków włosowych, łysienie bliznowaciejące albo inne problemy.

Warto wymienić najważniejsze przyczyny wypadania włosów na głowie, ponieważ ich wykluczenie może umożliwić zażegnanie tego problemu. Tak więc pierwszą przyczyną jest stres. Wzmożone poddenerwowanie i długotrwały stres mogą spowodować, że włosy będą wypadały mocniej, niż do tej pory. Kolejną przyczyną są choroby tarczycy, ale też po prostu złe odżywianie. Niedobór witamin i minerałów takich jak: żelazo, witamina H oraz A, kwas foliowy, krzem, magnez i cynk. Nawet leki zażywane na inne dolegliwości mogą prowadzić do wzmożonego wypadania włosów na głowie. Tego samego należy się spodziewać, mając anemię. Na przykład…

Łysienie androgenowe może wywoływać hormon androgenowy

To on negatywnie działa na mieszki włosowe, a w konsekwencji tego dochodzi do wypadania włosów. Osoby, które zauważyły nadmierne wypadanie włosów, być może nieprawidłowo je pielęgnują, gdyż to też może przyczyniać się do tak negatywnych zmian na głowie. Przyczyną łysienia są choroby skóry, na przykład: grzybica, łuszczyca czy łupież. W porze jesiennej i wiosennej włosy też wypadają znacznie bardziej. Dlatego przesilenie jesienne i wiosenne może być przyczyną tego nieprzyjemnego zjawiska. Jak wydać, przyczyny łysienia są bardzo różne. Warto więc zastanowić się, czy któraś z nich nie dotyczy właśnie nas.

By przeciwdziałać wypadaniu włosów, czasem wystarczy tylko zdrowo się odżywiać, starać się aż tak bardzo nie stresować, poprawnie pielęgnować włosy, stosując bezpieczne i sprawdzone kosmetyki. Po pewnym czasie dostosowywania się do tych wskazówek włosy wypadają już znacznie mniej. Niekiedy takie przeciwdziałanie problemowi nie działa. Trzeba więc doszukiwać się poważniejszych przyczyn wypadania włosów i eliminować je zgodnie z potrzebą. Istnieją różne sposoby leczenia tej przypadłości. Wszystko zależy jednak od przyczyny, choroby. Ostatecznie jest jeszcze przeszczep włosów. Czasem to jedyny sposób na odzyskanie bujnej fryzury. Ważne jest, tylko aby z zamiarem wykonania zabiegu udać się do profesjonalisty. To wpłynie na jego efekt końcowy.

Łysienie androgenowe – jak się objawia?

Popularny rodzaj łysienia to łysienie androgenowe, które jest schorzeniem o podłożu hormonalnym i genetycznym. U mężczyzn łysienie tego rodzaju objawia się przerzedzeniem włosów na skroniach i na wierzchołku. Z kolei u kobiet dochodzi do przerzedzenia włosów na szczycie głowy. W przypadku łysienia androgenowego, u mężczyzn może dojść do całkowitej utraty włosów. Z kolei w przypadku łysienia androgenowego u kobiet nie dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Czym jest łysienie plackowate?

Wiele osób zmaga się z łysieniem plackowatym. Uznaje się tę przypadłość za chorobę skóry, ale przyczyny nie zostały tak do końca zdiagnozowane. Łysienie to należy do niebliznowaciejących postaci łysienia. Ma ono charakter przewlekły, zapalny i do tego autoimmunologiczny. Z nadmiernym wypadanie włosów w przypadku łysienia plackowatego zmagają się osoby młode, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. Przebieg tej choroby może doprowadzić do całkowitej utraty włosów na głowie, a także do wypadnięcia rzęs, brwi oraz włosów łonowych. W łysieniu tym dochodzi do niszczenia mieszków włosowych, a w konsekwencji tego, do powstawania wyłysiałych placków. Stąd też nazwa tego rodzaju łysienia. Należy jednak mieć na uwadze to, że w tym przypadku wyłysiałe miejsca z czasem mogą ponownie zarastać włosami. Choroba ta wcale nie musi prowadzić do trwałej utraty włosów.

To, czy osoba zmagająca się z nadmiernym wypadaniem włosów będzie zmuszona pogodzić się z całkowitym ich brakiem, zależy tak naprawdę od typu łysienia. Wzrost włosów może powrócić, jeśli przykładowo zostanie wyeliminowana przyczyna ich wypadania. Czasem są to nieodwracalne uszkodzenia. Niekiedy zmiany te są zupełnie tymczasowe. Obserwuje się na przykład łysienie poporodowe i to jest zwykle problem chwilowy. Nadmierna utrata włosów ma również miejsce, przez niezdrowe odżywianie. Wystarczy dostarczyć organizmowi witaminy i minerały, by włosy odżyły, wzmocniły się i zaczęły rosnąć. W przypadku nieodwracalnego uszkodzenia mieszków włosowych, niestety takich nagłych zmian już się nie obserwuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj