Kwas dha w ciąży – dlaczego jest tak ważny dla zdrowia dziecka i kobiety?

0
454
dha

Odpowiednia podaż kwasów DHA w ciąży jest niezbędna do zachowania zdrowia zarówno przyszłej matki, jak i jej dziecka. Obecnie uważa się, że każda kobieta w ciąży oprócz stosowania się do zaleceń związanych z dietą, powinna suplementować kwasy DHA przez cały okres trwania ciąży, jak również w czasie laktacji. Korzyści dla zdrowia matki i dziecka wynikające z przyjmowania kwasu DHA.

Korzyści dla zdrowia matki i dziecka wynikające z przyjmowania kwasu DHA

Kwas dokozaheksaenowy (DHA) to niezbędny składnik odżywczy, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju mózgu oraz narządu wzroku już na etapie płodowym. Mózg dziecka rozwija się bardzo intensywnie przez 9 miesięcy ciąży: badania dowiodły, że niewystarczająca podaż kwasów DHA może prowadzić do zmniejszenia masy tego najważniejszego narządu, a także wpływać na jego rozwój już po narodzinach.

Co więcej, podczas ciąży organizm matki potrzebuje znacznie więcej DHA, niż jest w stanie wyprodukować, dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość kwasu DHA w diecie lub poprzez suplementację. Kwas DHA wpływa również m.in. na prawidłowy poziom cukru we krwi, dlatego matki które dbają o odpowiedni poziom DHA w czasie ciąży, mają zmniejszone prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy ciążowej, a także stanów zapalnych w obrębie układu krwionośnego.

Źródła kwasu DHA w diecie

Najlepszym źródłem kwasu DHA w diecie są tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk czy sardynki. Znajdziemy je również w owocach morza i algach. Kwasy DHA znajdują się także w tofu, orzechach czy wielu nasionach roślin oleistych, takich jak len czy chia oraz w pozyskiwanych z nich, tłoczonych na zimno olejach wysokiej jakości.

Dawkowanie i suplementacja kwasu DHA w ciąży

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi polskich specjalistów ginekologii i położnictwa, w czasie ciąży należy suplementować:

  • 200 mg DHA dziennie, jeżeli dieta przyszłej mamy jest bogata w ryby i owoce morza,
  • 600 mg DHA dziennie, jeżeli dieta przyszłej mamy nie zawiera ryb i owoców morza,
  • 1000 mg DHA dziennie, jeżeli występuje ryzyko porodu przedwczesnego (niezależnie od diety matki).

Suplementacja kwasu DHA jest wskazana nie tylko na etapie ciąży, ale już w trakcie jej planowania. Więcej na temat suplementacji DHA przez przyszłe matki przeczytasz na stronie calanoil.pl/czy-mozna-stosowac-kwasy-dha-w-ciazy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj