Kwas foliowy to jedna z witamin, które należy bezwzględnie suplementować w okresie ciąży. Zastanawiasz się, dlaczego to właśnie folacynie przypisuje się tak ważną rolę? Poznaj powody, dla których łykanie kwasu foliowego jest koniecznością.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, suplementację kwasu foliowego należy rozpocząć co najmniej na miesiąc przed zajściem w ciążę. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, witaminę trzeba zacząć łykać w momencie uzyskania pozytywnego wyniki na teście ciążowym.
1. Zmniejsza ryzyko wady cewy nerwowej
Kwas foliowy pełni ważną rolę w życiu płodowym. Zmniejsza ryzyko wady cewy nerwowej, nie dopuszczając do rozwoju takich przypadłości jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Dlatego tak istotne jest dostarczanie odpowiedniej dawki folacyny jeszcze w okresie prekoncepcyjnym (planowania ciąży).
2. Zapobiega anemii u kobiet ciężarnych
Anemia jest jedną z częstych przypadłości, z którymi zmagają się kobiety w okresie ciąży. Chociaż jej przyczyną jest niedostateczny poziom żelaza i hemoglobiny, także i niedostateczna ilość kwasu foliowego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niedokrwistości. Folacyna uczestniczy bowiem w procesie tworzenia i dojrzewania krwinek czerwonych.
Jeżeli grozi Ci anemia, zwiększ spożywanie produktów będących źródłem żelaza oraz kwasu foliowego. Wzbogać swój jadłospis m.in. o szpinak, brokuły.
3. Zmniejsza ryzyko wystąpienia wrodzonych wad serca u dziecka
Suplementacja kwasu foliowego przez kobietę w ciąży działa korzystnie nie tylko na układ nerwowy. Odpowiednia podaż folacyny może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju wad wrodzonych serca.
4. Poprawia samopoczucie
Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Pozytywnie oddziałuje na pracę mózgu, a także poprawia psychiczne samopoczucie. Wpływa korzystnie na koncentrację oraz ułatwia zapamiętywanie.
5. Wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego
Odpowiednia dawka kwasu foliowego korzystnie działa na układ pokarmowy. Bierze udział w tworzeniu soków trawiennych. Ponadto wpływa na funkcjonowanie jelit, żołądka oraz wątroby. Niedostateczna podaż folacyny może być przyczyną przewlekłych nieżytów.
6. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta nie wystarczy
O ile w przypadku większości witamin i minerałów, odpowiedni sposób odżywiania pomoże ustrzec przed niedoborami, tak w przypadku kwasu foliowego koniecznością jest suplementacja. Tylko w ten sposób można bowiem dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę folacyny, zapobiegając takim problemom, jak np. anemia ciężarnej czy wady cewy nerwowej u dziecka.
Rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dawka kwasu foliowego wynosi 0,4 mg dziennie.