Pluskwa domowa – co warto wiedzieć o tym pasożycie?

0
415
pluskwa domowa co robić

Pluskwa domowa jest pasożytem, który żywi się krwią człowieka i zwierząt ciepłokrwistych. Często pierwszym sygnałem, który mówi o pojawieniu się pluskwy w mieszkaniu, są ugryzienia na ciele. Pluskwy domowe są bardzo uciążliwe. Żerują nocą, kiedy ich główny żywiciel śpi. Ich ukąszenia mogą powodować pojawienie się czerwonych śladów na ciele. Nie są jedynie domeną brudnych i zaniedbanych pomieszczeń, jak mówią stereotypy.

Pluskwy z łatwością przedostają się z mebla na mebel czy z odzieży na odzież, dlatego można je przynieść je z komunikacji publicznej czy hotelu. Mogą też same przejść z sąsiedniego mieszkania. Sprawdź, co warto wiedzieć o pluskwach, ich zwalczaniui wpływie na środowisko.

  1. Czym jest pluskwa domowa i jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej?
  2. Czy pluskwy przenoszą choroby i czy są szkodliwe dla zdrowia?
  3. Jakiej wielkości są pluskwy domowe?
  4. Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy domowe?
  5. Domowe sposoby na pluskwy? Nie wierz w te MITY!
  6. Jeśli domowe sposoby zawiodą — postaw na dezynsekcję

Czym jest pluskwa domowa i jak wygląda ugryzienie pluskwy domowej?

Pluskwy domowe kryją się w szczelinach i zakamarkach. Zazwyczaj gnieżdżą się w łóżku i jego okolicach, ale także i w innych meblach oraz za listwami czy ramami obrazów. Pluskwa domowa to insekt bezskrzydłowy. Najedzony ma nieco ciemniejszą barwę niż głodny osobnik. Pluskwy posiadają trzy pary odnóży, które są dość cienkie. Głowa jest krótka i stosunkowo szeroka, z kolei na niej znajdują się czułki oraz duże oczy. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć długość 5-7 mm, ich odwłok jest nieco spłaszczony i ma owalny kształt. Niektórzy przyrównują pluskwę kształtem do pestki jabłka.

Pluskwy żerują głównie nocą. Ich ukąszenia nie są bolesne, ale na ich skutek na ciele mogą pojawić się czerwone ślady, które często układają się w linii prostej lub w kształt trójkąta. U niektórych osób może wystąpić swędzenie lub większe objawy alergiczne. Jest to jednak kwestia indywidualnej reakcji organizmu. Dlatego wśród domowników część osób może mieć objawy ukąszenia pluskwy, a część nawet tego nie odczuje.

Czy pluskwy przenoszą choroby i czy są szkodliwe dla zdrowia?

Nie da się ukryć, że pluskwy domowe są poważnym problemem i należy je zwalczyć jak najszybciej. Chociaż dotychczasowe badania nie wykazują, by owady te przenosiły choroby, to jednak ich obecność powoduje duży dyskomfort psychiczny. Nieprzespane noce, stres, obrzydzenie – to wszystko pośrednio odbija się na organizmie. Jeżeli po ukąszeniu pluskiew wystąpi świąd, to także może być to uporczywe uczucie. W żadnym wypadku nie należy rozdrapywać swędzących miejsc, by nie doprowadzać do tworzenia się ran i zakażenia.

Jakiej wielkości są pluskwy domowe?

Dorosłe pluskwy domowe osiągają wielość 5-7 mm i mają charakterystyczny owalny, lekko spłaszczony kształt. A skąd się biorą pluskwy? Panuje przekonanie, że pluskwy pojawiają się w miejscach brudnych i zaniedbanych, z kolei rzeczywistość ukazuje coś innego. Wbrew pozorom wystarczy niewiele, aby pluskwa zadomowiła się właśnie w Twoim domu. Może pojawić się nawet w idealnie czystym mieszkaniu. Może przejść z sąsiedniego mieszkania przez uchylone okno, ale można też i przynieść ją z zewnątrz na ubraniu lub w bagażu. Więcej informacji o źródłach pluskiew, znajdziesz tutaj.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy domowe?

Sygnałem, który dla wszystkich jest bardzo niepokojący, są ślady po ukąszeniu pluskiew, o których była mowa powyżej. Inne sygnały, jakie mogą wystąpić w przypadku obecności pluskiew w domu, to:

  • charakterystyczny zapach, niektórzy opisują go jako pomieszanie woni migdałów, kolendry czy popsutych malin;
  • czarne kropki – ślady zaschniętej krwi – na pościeli, meblach, wzdłuż szwów materaca;
  • wylinki bądź martwe owady;
  • białe jaja.

Gdzie szukać gniazda pluskiew? Ze względu na niewielkie rozmiary, owady te mogą chować się w naprawdę małych szczelinach. Można znaleźć je w zgięciach tapicerowanych czy drewnianych mebli, za odklejającymi się tapetami, za listwami lub boazerią. Jeśli chcesz przeszukać dom pod kątem pluskiew, sprawdź też materace i wszystkie ubytki w ścianach. Zwróć uwagę również na firanki, zasłonki czy żaluzje.

Domowe sposoby na pluskwy? Nie wierz w te MITY!

Zwalczanie pluskiew domowym sposobem? Porzuć ten pomysł tak szybko, jak tylko się pojawił. Ziemia okrzemkowa, goździki, cynamon, liście orzecha włoskiego… – niestety lista jest bardzo długa – MITÓW! Wiele osób szuka naturalnego wroga pluskwy domowej bądź domowego sposobu na jej zwalczenie, ale jedynym skutecznym sposobem jest profesjonalna dezynsekcja. Zabiegi, które realnie zwalczają pluskwy to:

  • opryski chemiczne,
  • zamgławianie ULV,
  • wymrażanie Cryonite,
  • integrowane metody zwalczania insektów (IPM).

A po dezynsekcji, równie stotne jest zabezpieczenie mieszkania przed pluskwami, tak by zwiększyć szanse na to, że problem za jakiś czas nie powróci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj