Podstawowe wyposażenie diabetyka – co powinien mieć?

0
493
diabetyk przedmioty

Cukrzyca 1 typu to choroba autoimmunologiczna, niszcząca komórki beta trzustki (tzw. wysepki Langerhansa), odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny. Cukrzyca 2 typu jest natomiast chorobą cywilizacyjną, za powstawanie której odpowiedzialny jest przede wszystkim niewłaściwy tryb życia, np. błędy żywieniowe i niedobór aktywności fizycznej – w tym przypadku produkcja insuliny zostaje zahamowana a organizm chorego uodparnia się na jej działanie.

Choć więc obie jednostki mają różne przyczyny i różny mechanizm działania, ich skutki i objawy są bardzo podobne – organizm nie radzi sobie z metabolizmem cukrów, co prowadzić może do licznych powikłań, a przy braku odpowiedniego leczenia – również do śmierci.

Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem, każdy diabetyk, niezależnie od typu cukrzycy, na który cierpi, powinien mieć zawsze pod ręką kilka przedmiotów umożliwiających monitorowanie jego stanu oraz panowanie nad chorobą.

Insulina i glukoza zawsze pod ręką

Diabetyk nie obejdzie się bez insuliny – to tego właśnie hormonu brakuje w jego organizmie, stąd też biorą się wszystkie problemy. Aktualnie istnieje kilka sposobów podawania insuliny. Najmniej inwazyjny to przyjmowanie tabletek. Część pacjentów będzie jednak wymagała cyklicznych zastrzyków, które podają sobie samodzielnie, po instruktażu wykwalifikowanej pielęgniarki (przeważnie korzysta się obecnie nie ze strzykawek, ale ze znacznie wygodniejszych penów). Ofertę strzykawek insulinowych znajdziesz na https://mercant.pl/strzykawki-insulinowe,c143,pl.html.

Nowoczesnym i ułatwiającym życie rozwiązaniem jest natomiast pompa insulinowa – urządzenie reagujące automatycznie na wahania poziomu insuliny i podające ją bezpośrednio do organizmu pacjenta, bez konieczności interwencji z jego strony. Niezależnie od sposobu dostarczania, insulina musi zawsze znajdować się pod ręką diabetyka.

Podobnie wygląda sytuacja z glukozą. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu trzustki mogą bowiem prowadzić nie tylko do niedoboru, ale także do nadmiaru insuliny we krwi – oba stany w skrajnej postaci stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia. To dlatego poza insuliną, diabetyk powinien również nosić przy sobie źródło łatwoprzyswajalnej glukozy – cukierki, sok owocowy albo też strzykawkę z glukagonem (hormonem powodującym uwolnienie rezerw cukru z wątroby).

Przyrządy do pomiaru parametrów

Poza codziennym przyjmowaniem leków, rutynę każdego diabetyka stanowią również pomiary cukru we krwi, ale także ciśnienia. Zarówno glukometr jak i ciśnieniomierz są zatem sprzętami niezbędnymi w domu cukrzyka.

Aby wykonać badanie przy pomocy glukometru, potrzebne są materiały eksploatacyjne: lancety do nakłuwania opuszków palców, paski pomiarowe, na których umieszcza się kroplę krwi, a także pojemniki do ich utylizacji. Ponieważ glukometr jest przyrządem pierwszej potrzeby, warto zawsze mieć w pobliżu zapasowe urządzenie oraz baterie na zmianę.

Codzienne, kilkukrotne nakłuwanie palców w celu dokonania pomiaru, może prowadzić do powstawania ran i blizn – zwłaszcza że przy cukrzycy zdolności regeneracyjne skóry są obniżone. To dlatego tak ważne są materiały do dezynfekcji, zmniejszające ryzyko zakażenia miejsca wkłucia bakteriami z powierzchni skóry, a także kremy regenerujące opuszki.

Informacja o chorobie

Gdy diabetyk wychodzi z domu, narażony jest na niebezpieczeństwo nasilenia objawów choroby w otoczeniu osób, które go nie znają. Niestety, społeczna świadomość o zasadach pomocy cukrzykom jest nadal bardzo niska. Diabetyk musi więc sam zadbać o to, by zwłaszcza w razie nagłej hipoglikemii (spadku poziomu cukru we krwi), mógł liczyć na sprawną akcję ratunkową.

Przydatny będzie jakiś akcent na ubraniu informujący o chorobie – np. przypinka lub popularna obecnie silikonowa opaska na nadgarstku z napisem, np. „Jestem cukrzykiem. Jeśli zemdlałem, wezwij pogotowie”. Można również nosić zestaw pomocowy z glukagonem w torbie lub plecaku oraz kartkę z instrukcjami postępowania w portfelu.

Diabetyk mieszkający samotnie powinien w widocznym miejscu zamieścić informację o swojej chorobie i miejscu przechowywania leków – być może w nagłej potrzebie zdąży jedynie podać adres dyspozytorowi pogotowia i straci przytomność, zanim poda więcej szczegółów, Wówczas przybyły na miejsce zespół ratowników będzie od razu wiedział, z jaką sytuacją prawdopodobnie ma do czynienia.

Cukrzyca potrafi być podstępna – może ukrywać się latami i wyjść na jaw dopiero podczas rutynowych badań. Może również prowadzić do zagrażających życiu omdleń, a także powodować szereg powikłań, do których należą m.in. uszkodzenie nerek, wzroku czy tzw. stopa cukrzycowa. Zaopatrując się w niezbędne przyrządy i leki, mamy szansę skutecznie walczyć z tym trudnym przeciwnikiem – warto maksymalnie ją wykorzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj