Skóra i jej właściwa pielęgnacja – jaki jest Twój typ skóry?

0
1679
taką mam skórę i czy jest zdrowa

Zachować młody i zdrowy wygląd, mieć skórę pełną młodzieńczej świeżości, delikatną i bez zmarszczek – to marzenie wielu osób. Skóra twarzy jest eksponowana na widok publiczny, co oznacza, że po jej stanie określamy często wiek osoby i kondycję zdrowotną organizmu.

Jeżeli zależy nam na tym, by zachowała jak najdłużej zdrowy wygląd, by nie poddała się szybko w walce ze zmarszczkami, by w najlepszy sposób chronić ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – warto o nią zadbać w miarę wcześnie. Ważne, by znać typ własnej cery i mieć świadomość, że proces starzenia się skóry można z powodzeniem opóźniać. Warto również zadbać o prawidłową pielęgnację skóry i sięgnąć po naturalne kosmetyki od Phenomé.

Skóra pokrywa całe nasze ciało. Spełnia bardzo ważną funkcję. Z pewnością należy jej się właściwa pielęgnacja. Skóra zajmuje u dorosłego człowieka powierzchnię 2 m2 i waży około 3 kg. Średnia jej grubość to 3 mm.

Zbudowana jest z trzech podstawowych warstw:

  • naskórka,
  • skóry właściwej
  • tkanki podskórnej.

Skóra właściwa jest magazynem wody, młoda skóra potrafi zmagazynować około 70% wody. Zbudowana jest przede wszystkim z włókien retikulinowych, kolagenowych, sprężystych oraz z podstawowej, zespalającej je warstwy (kolagen i elastyna to najważniejsze białka w skórze). To w niej osadzone są m.in. włosy, paznokcie, gruczoły potowe i łojowe.

Zabarwienie skóry, które jednocześnie chroni organizm przed działaniem słońca jest ściśle związane z melanocytami, komórkami barwnikowymi, znajdującymi się w naskórku. Ale to nie wszystko, bo w naskórku znajdują się też komórki Langerhansa, których zadanie związane jest z reakcjami immunologicznymi oraz komórki Merkela z zakresu układu nerwowego.

Tkanka podskórna składa się z tkanki tłuszczowej i łącznej. To w niej znajdują się naczynia krwionośne, chłonne oraz włókna nerwowe. Do głównych zadań skóry zaliczyć należy przede wszystkim ochrona narządów wewnętrznych nie tylko przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi, ale też przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, urazami mechanicznymi, promieniowaniem UV, zbyt niską czy zbyt wysoką temperaturą, a także przed kontaktem człowieka z różnorodnymi środkami chemicznymi. Odpowiada również za to, by organizm nie utracił wody, a także abyśmy właściwie odczuwali przedmioty, bo skóra to też narząd czucia.

To, jak wygląda nasza skóra, czy jest pomarszczona, sucha i chropowata, czy może szklista i delikatna, nie wynika tylko i wyłącznie z upływających lat. Czynników wpływu jest wiele: cechy dziedziczne, klimat i środowisko, w którym człowiek przebywa.

Czy zatem wszelkie uwagi dotyczące konieczności nawilżania skóry są bezpodstawne?

Z pewnością nie. Prawidłowe nawilżanie… to podstawa pielęgnacji skóry. Ponieważ wraz z upływem wieku, czy w związku ze zmianami, jakie na skórze się dokonują pod wpływem danego środowiska, skóra może ulec uszkodzeniu (a wtedy woda przemieszcza się z dolnych warstw na powierzchnię naskórka, po czym odparowuje). Następstwem tego jest jej wysuszanie się, pogorszeniu ulega jej wygląd, jednym słowem skóra wtedy się starzeje.

Jeżeli brakuje wody w najbardziej zewnętrznej warstwie rogowej naskórka, wtedy skóra wysycha. Konsekwencją tego jest też pękanie skóry, która przy okazji staje się szorstka. Niedostateczna ilość wody w głębszych warstwach naskórka również nie jest bez znaczenia, przyczynia się bowiem do pogorszenia kolorytu skóry i do zmianach w jej wyglądzie. W skórze właściwej może natomiast dochodzić do zmian w strukturze kolagenu i elastyny, co prowadzi do powstawania zmarszczek. Jeżeli w miarę szybko zaczniemy działać i nawilżać skórę, stosując odpowiednie produkty nawilżające, wówczas możemy wpłynąć na zahamowanie procesu. W późniejszym wieku proces odnowy białek może zostać zakłócany na tyle poważnie, że doprowadzić może do zwiotczenia skóry i powstania trwałych zmarszczek.

Jak rozpoznać typ skóry na twarzy (cery)?

Wiedza ta jest niezbędna do prawidłowej pielęgnacji skóry. W odpowiedzi na pytanie jaką masz cerę – normalną, suchą, tłustą czy mieszaną, pomogą Ci poniżej zaproponowane (proste, bo możliwe do wykonania w warunkach domowych) testy. Najlepiej wykonać je rano, przed nałożeniem kosmetyków na twarz.

Lusterko
Weź do ręki podręczne lusterko, a następnie przyłóż je do kilku miejsc na twarzy – do brody, czoła i policzków. Po każdym odstawieniu lusterka sprawdź jaki ślad na nim pozostał.
Jeżeli posiadasz cerę:

  • normalną – ślad na lusterku będzie prawie niewidoczny,
  • tłustą – zauważysz ślad tłustawo-wilgotny,
  • mieszaną – ślad pozostawi przede wszystkim twoje czoło (ślad z policzków będzie prawie niewidoczny),
  • suchą – może pojawić się delikatny wilgotny (jednak nie tłusty) ślad.

Szczypanie
Chwyć w palce skórę na twarzy, tuż pod okiem (tak jak przy uszczypnięciu). Jeżeli zmarszczka:

  • zniknie od razu, masz skórę normalną,
  • utrzymuje się przez kilkanaście sekund, masz skórę suchą,
  • szybko zniknie, masz skórę tłustą,
  • utrzymuje się przez kilkadziesiąt sekund, masz skórę mieszaną.

Jeśli – mimo wykonania testu – nie masz pewności jaki typ cery posiadasz, zawsze możesz skorzystać z porady kosmetyczki. Otrzymasz wówczas informację, którą możesz wykorzystać przy wyborze odpowiednich kosmetyków lub… wiedzę tę spożytkować do samodzielnego, odpowiedniego ziołowego preparatu, np. maseczki, toniku, kremu (jeżeli nie masz cierpliwości do tego typu prac, pamiętaj, że na rynku jest też dostępnych wiele kosmetyków, w których dominują przede wszystkim składniki naturalne).

Dla skóry szczególne znaczenie zdrowotne znaczenie mają antyutleniacze, które neutralizują wodne rodniki (gdy ich ilość przekracza bezpieczne granice mogą być niebezpieczne, z tego powodu oskarżane są o powodowanie szeregu chorób). Do antyutleniaczy zalicza się m.in. witaminę E, C, beta-karoten, likopen, kwas alfa-liponowy, retinol. Z tego powodu dobrze wybierać takie kosmetyki, które je zawierają.

Poniżej propozycja przygotowania w domu toniku do przemywania skóry (dobrze użyć go zaraz po przygotowaniu lub w ciągu trzech dni, po trzymaniu w lodówce).

Tonik do cery tłustej

  • 1 łyżeczka kwiatu rumianku
  • 1 łyżeczka ziela macierzanki
  • 1 łyżeczka ziela bratka
  • 1 szklanka wody destylowanej

Zioła należy wymieszać, zalać szklanką wody. Przygotować napar. Następnie odcedzić.

Tonik ze skrzypu polnego (zapobiega rozszerzaniu naczyń krwionośnych)

  • 2 łyżeczki skrzypu polnego
  • 1 szklanka wody destylowanej

Przygotować odwar z ziela skrzypu, następnie przecedzić. Tak przygotowany tonik może być używany zarówno w miejscach, gdzie są już widoczne rozszerzone naczynka, ale i na inne miejsca na skórze.

Tonik do cery suchej (oraz normalnej)

  • 2 łyżeczki liścia podbiału
  • 6 łyżeczek koszyczka rumianku
  • sok z cytryny
  • 1,5 szklanki wody destylowanej

Rumianek należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić na około 20 min. pod przykryciem, potem odcedzić. Z podbiału przygotować macerat (wykorzystując 1/2 szklanki wody). Po odcedzeniu ziół połączyć ze sobą oba wyciągi. Na koniec dodać kilka kropli soku z cytryny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj