Jak pozbyć się kaca? Sprawdzone sposoby na kaca

0
1117
leczenie kaca człowiek

Kac pojawia się na skutek spożycia zbyt dużej ilości napojów alkoholowych. Do jego objawów należy m.in. ból głowy, wzmożone pragnienie, nadwrażliwość na światło i dźwięki, a także nudności i biegunka. Są to zdecydowanie nieprzyjemne doznania, a kto choć raz zaznał kaca, ten wie, że dolegliwości z nim związane mogą uniemożliwiać wręcz normalne funkcjonowanie. Co na kaca? Czy są dostępne skuteczne leki na kaca? Oto kilka sprawdzonych metod, zarówno tych domowych jak i aptecznych.

Czym właściwie jest kac? Najczęstsze objawy kaca

Kac to złe samopoczucie, pojawiają się kilka godzin po przyjęciu nadmiernej ilości alkoholu etylowego. Etanol wpływa na metabolizm organizmu, ze względu na fakt, że jest wydalany w postaci zmienionej.

Przyczyny kaca to hipoglikemia, czyli nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi, odwodnienie, a także zatrucie aldehydem octowym, który jest jednym głównych metabolitów etanolu. Do najczęstszych dolegliwości, jakie są odczuwane w wyniku tzw. kaca, należą:

  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • wzmożone pragnienie,
  • nadwrażliwość na światło oraz dźwięki,
  • rozdrażnienie,
  • dreszcze oraz wzmożona potliwość.

Domowe sposoby na kaca

Skoro znajoma jest nam definicja „syndromu dnia następnego”, to warto podkreślić pytanie i je powtórzyć: co na kaca? Sposobów na kaca jest wiele, te domowe są bardzo często stosowane, a szerzej są opisane tutaj https://www.aptekagalen.pl/na-kaca, gdzie znajdziecie więcej praktycznych informacji.

. W domowym zwalczaniu kaca bardzo ważne jest przede wszystkim nawodnienie organizmu. Nadmierne spożycie etanolu prowadzi bowiem do odwodnienia.

  • Kiszonki — kwas buraczany, a także sok z kiszonej kapusty to sprawdzone sposoby na kaca. Pozwalają uzupełnić witaminy oraz pierwiastki, których niedobór powstał po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu.
  • Sok pomidorowy — bogate źródło potasu, który w dużej mierze zostaje wypłukany przez alkohol. Jego niedobór powoduje takie objawy jak m.in. drżenie mięśni, a także kołatanie serca.
  • Napar z mięty lub rumianku — te zioła pozwolą zmniejszyć dolegliwości żołądkowe i jelitowe, które często pojawiają się podczas kaca.
  • Miód — dzięki zawartości dużej ilości cukrów prostych, dodaje energii i  pozwala zniwelować zmęczenie. Popularnym domowym izotonikiem stosowanym w przypadku kaca jest woda z miodem i cytryną.

Warto pamiętać także o tym, aby nie zapominać o jedzeniu. Nawet jeśli nie dopisuje nam apetyt, należy przełamać się i zjeść odżywczy posiłek, np. rosół. Wyjście na spacer i dotlenienie organizmu, również może poprawić samopoczucie.

Preparaty z apteki na kaca

Cudowny lek na kaca, który natychmiast go wyeliminuje, nie istnieje, natomiast w aptekach są dostępne preparaty, które pozwolą złagodzić niektóre jego nieprzyjemne skutki. Tabletki na kaca w składzie zawierają najczęściej glukozę, a także witaminę C oraz witaminy z grupy B. Mają zapewnić przede wszystkim źródło energii, a  także uzupełnić niedobory składników, które powstały w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu.

Inne składniki, jakie można spotkać w tego typu preparatach to wyciąg z opuncji figowej, który ma zmniejszyć dyskomfort związany z objawami kaca. Niekiedy również wyciąg z korzenia żeń-szenia pojawia się w produktach dedykowanych na kaca. Ma dodać siły oraz witalności, czego brakuje po nadmiernym spożyciu alkoholu. W walce z objawami kaca przydadzą się również elektrolity, które pozwolą uzupełnić niezbędne dla organizmu minerały.

Czy można uchronić się przed kacem?

Oczywiście niezawodnym sposobem, aby uniknąć kaca, jest wstrzymanie się od picia alkoholu. Natomiast jeśli nie zamierzamy całkowicie z niego rezygnować, można zastosować kilka prostych zasad, które sprawią, że kac nie będzie aż tak bardzo nasilony.

Pijąc alkohol, warto robić przerwy, co najmniej kilkunastominutowe. Pozwoli to na zmetabolizowanie wcześniej spożytej porcji alkoholu. Nie warto mieszać różnych rodzajów alkoholi ze sobą. Przede wszystkim niewskazane jest spożywanie szampana i innych gazowanych trunków wraz z wódką, ponieważ zawarty w nich gaz, przyspiesza wchłanianie alkoholu do krwiobiegu.

Dobrym rozwiązaniem będzie także wypicie szklanki niegazowanej wody po każdym kieliszku wódki. Jest to działanie profilaktyczne, które może uchronić nasz organizm przed nieprzyjemnymi skutkami odwodnienia kolejnego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj