Zużycie chrząstki stawu kolanowego – przyczyny i środki zaradcze

0
1091
noga pacjenta leczenie zdrowie

Przychodzi pewien wiek, kiedy stawy zaczynają dawać się we znaki i zauważamy, że nie funkcjonują już tak, jak wtedy, gdy mieliśmy 20 lat. Ten proces zużywania się jest normalny w miarę upływu lat i zazwyczaj jest zlokalizowany przede wszystkim w chrząstce stawu kolanowego, ponieważ obszar ten utrzymuje znaczną część ciężaru ciała. W tym poście zamierzamy omówić przyczyny zużycia chrząstki stawu kolanowego oraz sposoby leczenia bólu, który jest jego przyczyną. Nie przegap tego, czytaj dalej!

Co to jest chrząstka stawu kolanowego?

Przed zapoznaniem się z przyczynami zużycia stawu kolanowego, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, co to jest: chrząstka stawowa jest tkanką, która pokrywa powierzchnię kości w stawie, umożliwiając przemieszczanie się obu kości razem. W przypadku kolana, chrząstka wyściela kość udową i piszczelową.

Główne funkcje tej tkanki to amortyzacja tarcia, które może być generowane w stawie, rozkładanie obciążeń mechanicznych w różnych pozycjach stawu oraz utrzymywanie stawu w stanie nasmarowanym, co pozwala kościom ślizgać się i obracać nad sobą z niewielkim zużyciem.

kolano piłkarza podczas gry - poddawane dużym przeciążeniom

Przyczyny zużycia chrząstki stawu kolanowego

Problem z tą chrząstką polega na tym, że kiedy się zużywa, nie regeneruje się sama, więc niewłaściwa pielęgnacja i brak profilaktyki mogą prowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawów, której pierwszym objawem jest dyskomfort spowodowany bólem stawów i niemożnością wykonywania niektórych czynności. Aby dogłębnie zrozumieć ten problem, musimy przyjrzeć się przyczynom tego zużycia. Są one następujące:

  • Wiek – wraz z wiekiem zmniejsza się produkcja kolagenu niezbędnego do utrzymania prawidłowej regeneracji chrząstki. Ponadto, chrząstka ulega normalnemu zużyciu spowodowanemu wiekiem.
  • Czynniki genetyczne lub dziedziczne – możesz odziedziczyć cienką lub słabą chrząstkę stawową lub nie wytwarzać wystarczającej ilości płynu maziowego, który utrzymywałby staw w stanie nasmarowania.
  • Przyrost masy ciała – nadwaga wywiera nadmierny nacisk na chrząstkę, prowadząc do jej zużycia. Zbyt duży nacisk na dany obszar i ciągłe przeciążanie stawu jest bezpośrednią przyczyną jego zużycia.
  • Siedzący tryb życia – pozostawanie w tej samej pozycji przez długi czas prowadzi do przedwczesnego zużycia. Aktywność fizyczna jest stymulantem dla chrząstki, ponieważ wzmacniając otaczające ją mięśnie, chrząstka z kolei chroni kości.
  • Zła dieta – zróżnicowana i zbilansowana dieta jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Dlatego też dieta bogata w tłuszcze nasycone i bogata w sól może utrudniać krążenie, a wręcz przeciwnie, sprzyjać odkładaniu się ścian tłuszczowych.
  • Nadmiernie intensywna aktywność fizyczna, która wymaga użycia kolana, np. bieganie.

Należy znaleźć optymalny punkt, który pozwoli zachować sprawność fizyczną, a jednocześnie nie uszkodzi chrząstki stawu kolanowego. Uprawianie niektórych sportów, takich jak tenis, piłka nożna czy koszykówka, w których trzeba wielokrotnie skręcać kolano, powoduje jego uszkodzenie.

Czytaj także: Łokieć tenisisty – przyczyny i objawy schorzenia – jak je leczyć (czy osocze PRP może być skuteczne?)

Środki zaradcze na zużycie chrząstki stawu kolanowego

Aby zmniejszyć dyskomfort spowodowany tym zużyciem kolana, można wykonywać wiele czynności, takich jak pływanie, spacery czy jazda na rowerze, które wzmocnią ten obszar. Ćwiczenia, które w najmniejszym stopniu mogą wpłynąć na stawy, to ćwiczenia siłowe, rozciąganie w ramach jogi i pilatesu oraz ćwiczenia o niewielkim wpływie, takie jak te wymienione powyżej.

Możesz również wspomóc się suplementami diety. Kurkuma pomaga utrzymać elastyczność i dobre samopoczucie wszystkich stawów oraz zachować dobrą mobilność. Chondroityna i glukozamina to substancje naturalnie występujące w stawach, które pomagają w tworzeniu się chrząstki.

Ponadto ten suplement diety pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu kości i mięśni dzięki obecności kolagenu, białka występującego naturalnie w chrząstkach, kościach i skórze oraz kwasu hialuronowego. Witamina C pobudza tworzenie kolagenu, który pomaga wzmocnić chrząstkę.

O gonartrozie, czyli o zwyrodnieniu stawu kolanowego, z którym wiążą się ubytki w chrząstce stawu kolanowego przeczytasz tutaj: https://polecanyortopeda.pl/zwyrodnienie-kolana-gonartroza-objawy-przyczyny-leczenie/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj