Palming to metoda relaksacji oczu opracowana przez dr. Williama Batesa. Polega na delikatnym zakryciu oczu ciepłymi dłońmi na 5-10 minut, nie naciskając na gałki oczne. Technika rozluźnia mięśnie oczne, zmniejsza zmęczenie wzroku i redukuje stres. Najlepiej wykonywać ją parę razy dziennie, szczególnie w czasie pracy przy komputerze.
W aktualnym cyfrowym świecie nasze oczy są nieustannie narażone na przemęczenie i nadmierny wysiłek. Nieustanne wpatrywanie się w ekrany komputerów, smartfonów czy tabletów prowadzi do znacznego osłabienia mięśni oka i pogorszenia jakości widzenia. Palming stanowi skuteczną i naturalną metodę regeneracji zmęczonych oczu, która została opracowana na początku XX wieku (jako element go systemu poprawy wzroku). Ta prosta technika polega na delikatnym zakryciu oczu dłońmi w taki sposób, by nie wywierać na nie nacisku. Regularna praktyka palmingu może przynieść znaczącą ulgę przepracowanym oczom i poprawić koncentrację. Kiedy ostatni raz dałeś swoim oczom prawdziwy odpoczynek? Można zauważyć, że sama technika palmingu jest bardzo prosta w wykonaniu i nie wymaga żadnych specjalistycznych przyrządów czy umiejętności.
Prawidłowa technika wykonywania palmingu dla oczu
Oto najważniejsze elementy, na które należy spojrzeć w czasie wykonywania palmingu:
- Rozgrzanie dłoni przez pocieranie
- Przyjęcie wygodnej pozycji siedzącej
- Zakrycie oczu złożonymi dłońmi
- Całkowite rozluźnienie mięśni twarzy
- Skupienie się na czarnej przestrzeni
- Utrzymanie pozycji przez 5-10 minut
Technika ta angażuje naszą proprioreceptywną świadomość ciała i wymaga dobrego skupienia. Podczas wykonywania palmingu bardzo ważne jest zachowanie właściwej postawy i całkowite rozluźnienie mięśni okołoocznych. „Wyjątkowe efekty osiągniemy, praktykując palming regularnie, najlepiej parę razy dziennie” – szczególnie w momentach, gdy czujemy pierwsze oznaki zmęczenia oczu. Systematyczne wykonywanie tego ćwiczenia może mocno zmniejszyć objawy zespołu widzenia komputerowego (CVS).
Dodatkowe zyski i dobre rady
Palming regeneruje zmęczony wzrok, wpływa pozytywnie na cały układ nerwowy – uspokaja, redukuje stres i pomaga się zrelaksować.
To bardzo dobra metoda na przywrócenie naturalnej wilgotności oczu (która często ulega zaburzeniu w czasie pracy przed monitorem).
Podczas wykonywania palmingu możemy też wykorzystać techniki wizualizacji i oddychania, co jeszcze bardziej zwiększy efektywność ćwiczenia. Miejcie na uwadze, że palming najlepiej wykonywać w cichym miejscu, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał. Jak często zauważasz u siebie objawy przemęczenia oczu? „Teraz sporo ludzi doświadcza problemów ze wzrokiem związanych z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych” – dlatego pilne jest wprowadzenie cyklicznych przerw i ćwiczeń relaksacyjnych.
Palming – mistyczna technika regeneracji oczu, którą możesz wykonać wszędzie
Technika palmingu polega na delikatnym zakryciu oczu dłońmi, bez wywierania na nie nacisku. Ręce układamy tak, aby dłonie tworzyły „miseczki”, a palce krzyżowały się na czole. Istotne jest, by nie dociskać dłoni do oczu, ponieważ może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego. Cała procedura powinna odbywać się w pozycji siedzącej, z łokciami wygodnie opartymi na stole lub biurku. Ważne jest, aby w czasie wykonywania tego ćwiczenia zachować maksymalny spokój i rozluźnienie. Podczas palmingu oczy powinny być zamknięte, a my skupiamy się na dostrzeganiu absolutnej czerni. Początkowo możemy widzieć różne kolory, kształty czy błyski – to normalne. Z czasem, gdy się zrelaksujemy, obraz powinien stawać się coraz ciemniejszy. Wyjątkowe efekty osiągniemy, wykonując palming przez minimum 10 minut, chociaż nawet krótsze sesje przynoszą ulgę zmęczonym oczom.
Palming można wykonywać w pracy, w domu, a nawet w środkach komunikacji miejskiej.
Ta prosta technika pomaga w regeneracji wzroku, redukuje stres i napięcie. Częste stosowanie palmingu może mocno zmniejszyć zmęczenie oczu wywołane długotrwałą pracą przy komputerze czy czytaniem. Jest szczególnie polecany osobom spędzającym dużo czasu przed ekranami, tym, którzy odczuwają nadmierne napięcie oczu po intensywnym wysiłku wzrokowym.
Palming – niestresujący lifting dla przemęczonych oczu
Metoda palmingu to naturalna technika relaksacji oczu, która pomaga zredukować zmęczenie wzroku i napięcie mięśni okołogałkowych. Podstawą tej metody jest delikatne zakrycie oczu rozgrzanymi dłońmi bez wywierania nacisku na gałki oczne. Przed rozpoczęciem ćwiczenia należy rozgrzać dłonie poprzez pocieranie ich o siebie przez około 15-20 sekund.
- Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami
- Rozluźnij ramiona i szyję
- Zakryj oczy złożonymi, ciepłymi dłońmi
- Obserwuj pojawiającą się czerń przed oczami
Prawidłowe wykonanie palmingu wymaga całkowitego zasłonięcia dostępu światła do oczu. Ważne jest, aby w czasie ćwiczenia skupić się na oddechu i pozwolić oczom odpocząć w ciemności przez minimum 3-5 minut. Ta metoda jest szczególnie polecana dla osób spędzających dużo czasu przed ekranami.
Chronobiologia wzroku a skuteczność palmingu
Badania wykazują, że częste stosowanie palmingu może wpływać na naturalne mechanizmy regeneracji wzroku związane z naszym zegarem biologicznym. Wyjątkowe efekty osiąga się wykonując palming o stałych porach dnia, szczególnie w czasie naturalnych spadków energii. Technika ta wspomaga także produkcję łez i nawilżenie gałki ocznej, to podstawa dla zdrowia oczu w dobie powszechnej pracy przed monitorami.
Okulary w dół! Czas na przerwę od monitorów
Regularnie wykonywane ćwiczenia oczu pomagają utrzymać wzrok w dobrej kondycji, zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka i dolegliwości związanych z wielogodzinną pracą przed ekranem. Najważniejszą zasadą jest stosowanie reguły 20-20-20: co 20 minut spójrz na obiekt oddalony o 20 stóp (około 6 metrów) przez 20 sekund. Tak, mrugaj często i świadomie, ponieważ w czasie wpatrywania się w monitor częstotliwość mrugania spada nawet trzykrotnie. Ćwiczenie „ołówek” polega na trzymaniu przedmiotu w wyciągniętej ręce i powolnym przybliżaniu go do nosa, śledząc go wzrokiem. Można też regularnie masować okolice oczu opuszkami palców, wykonując delikatne ruchy okrężne. Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu monitora – powinien znajdować się na wysokości oczu i w odległości wyciągniętej ręki. Stosuj filtry niebieskiego światła, które redukują zmęczenie wzroku. Podczas intensywnej pracy graficznej lub programistycznej poleca się robienie 5-minutowych przerw co godzinę. W tym czasie wykonuj ćwiczenie „motyl” – naprzemiennie spoglądaj w lewy górny i prawy dolny róg pomieszczenia. Można zainwestować w krople nawilżające do oczu i używać ich profilaktycznie. Pracę przy komputerze warto też poprzedzić gimnastyką oczu – spoglądaniem w różnych kierunkach bez poruszania głową. Po zakończonej pracy poleca się spacer na świeżym powietrzu, który pozwala oczom odpocząć i dostosować się do naturalnego światła.