Choć zażycie tabletki przeciwbólowej, nasennej czy uspokajającej jest zazwyczaj najprostszym i najchętniej wybieranym sposobem na pobycie się danej dolegliwości, to na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż tabletki, jak wiadomo, nieraz powodują skutki uboczne. Zioła, poza tym, że są tanie i łatwo dostępne, mają doskonałe działanie, bo nie tylko bez skutków ubocznych łagodzą wiele problemów zdrowotnych, to także są w pełni naturalne, nie szkodzą i nieraz działają dobroczynnie na wielu poziomach.
Infekcje dróg moczowych znakomicie leczy wywar z korzenia pietruszki, który działa moczopędnie, dzięki czemu wypłukiwane są z pęcherza bakterie, które są bezpośrednią przyczyną nawracających często dolegliwości. By przygotować taki leczniczy napar, należy drobno posiekać duży korzeń pietruszki, zalać go litrem wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Po wystudzeniu należy pić go 3 razy dziennie po pół szklanki. Taka kuracja powinna trwać od 3 do 5 dni i można ją powtarzać zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.
Na Bóle miesiączkowe znakomicie łagodzą rumianek oraz krwawnik. Oba te zioła mają działanie rozkurczowe, a krwawnik dodatkowo zmniejsza obfitość krwawień. Jeśli chodzi o rumianek, to kuracja przyniesie najlepsze efekty jeśli zacznie być stosowana na minimum 2 dni przed przewidywaną datą miesiączki. Nie ma granicy końcowej, bowiem można pić napar tak długo, dopóki przestanie się odczuwać bóle. Napar przygotowuje się, zalewając wrzącą wodą łyżeczkę suszonych kwiatów rumianku, wypełniając tylko połowę szklanki. Należy odczekać 15 minut, a potem odcedzić i po przestudzeniu wypić. Zalecane są 2-3 porcje naparu dziennie. Krwawnik należy pić w takich samych ilościach w podobnym czasie, ale rozpocząć kurację należy dopiero, gdy menstruacja się rozpocznie.
Nadmierne pocenie będące wynikiem menopauzy można złagodzić, pijąc napar z hyzopu lekarskiego i szałwii. Ten pierwszy znakomicie zmniejsza potliwość. By go przygotować, należy zaparzyć pół łyżeczki ziela w połowie szklanki wrzącej wody i pić 2-3 razy dziennie przez okres 3 tygodni. Szałwia, obok działania przeciwpotnego, ma również właściwości odkażające i ściągające. Można ją pić najwyżej przez 2 tygodnie, po 2 szklanki naparu przygotowywanego z łyżeczki ziela dziennie, a po tym czasie trzeba zrobić 2-miesięczną przerwę.
Obrzęki pojawiające się w przypadku zatrzymania wody w organizmie dobrze leczą skrzyp polny i pokrzywa. Napar ze skrzypu można przygotować, 4 łyżeczki ziela zalewając szklanką wrzątku. Napar należy przykryć i odstawić na 15 minut, a potem przecedzić i zmieszać z litrem przegotowanej wody. Można popijać niewielkie porcje przez cały dzień, aż przez 2 tygodnie. Pokrzywa, oprócz działania przeciwobrzękowego, poprawia również przemianę materii. Można ją pić każdego dnia w zastępstwie herbaty – 1 łyżeczkę ziela trzeba zalać szklanką wrzątku i przez 15 minut parzyć pod przykryciem. Można użyć zarówno suszonych liści, jak i łodyg rośliny.
Uciążliwe bóle głowy również można leczyć za pomocą ziół. Jeśli jest to migrena albo ból będący skutkiem przeziębienia, można 3 razy dziennie pić po 1/3 szklanki naparu z kory wierzby białej. 4 łyżeczki zmielonej kory należy zalać szklanką zimnej wody i doprowadzić do wrzenia, po czym zdjąć z ognia, odcedzić i wystudzić. Na bóle na tle nerwowym pomaga mająca działanie uspokajające melisa. Łyżeczkę ziela trzeba zalać szklanką wrzątku i odstawić do ostygnięcia. Dziennie można wypić 2-3 filiżanki naparu.
Niestrawność zwalczy imbir oraz koper włoski. Ten pierwszy zwiększa ilość wydzielanych soków trawiennych oraz niweluje nudności. Plasterki korzenia imbiru można dodawać do herbaty (jeśli nie ma dostępu do korzenia, można użyć sproszkowanego imbiru z torebki – wystarczy szczypta). Koper zaś świetnie łagodzi bolesne wzdęcia i bóle żołądka. 1 łyżeczkę nasion kopru należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 5 minut. Pić należy 3 razy dziennie po pół szklanki.
Spowodowaną stresem bezsenność można leczyć chmielem i lawendą. By przygotować napar z tego pierwszego ziela, trzeba rozkruszyć 3 szyszki i zaparzać je w filiżance wrzątku przez 15 minut pod przykryciem. Można pić zawsze, gdy pojawi się taka potrzeba, na pół godziny przed położeniem się do łóżka, ale standardowo zaleca się picie naparu 3 razy dziennie przez okres 3 tygodni. Olejkiem lawendowym można skropić poduszkę bądź rano i wieczorem wypijać szklanką naparu przyrządzonego z łyżeczki suszonych kwiatów, parzonych przez 15 minut, również pod przykryciem.
Warto też dodać, że zioła są naprawdę łatwe w uprawie a mając nawet mały ogródek to już w ogóle rosną jak szalone i dostarczają cały czas świeże listki. Polecam hodowlę ziół!