Sprawdź 8 złotych zasad odchudzania

2
976
zasady odchudzania jakie sa jak właściwie dieta

Dieta, która z nas jej nie stosowała? Jak utrzymać stracone kilogramy i jak tracić je dalej? Osiem zasad mądrego i zdrowego odchudzania.

1 zasada odchudzania: jedz mało a często

Jedzenie należy stanowczo ograniczyć pod kilkoma względami. Pierwszym z nich jest ilość spożywanego jedzenia – jedzmy mniej, a częściej. Główny problem osób chcących stracić na wadze to fakt, iż starają się jeść rzadziej, natomiast w momencie spożywania posiłku nie potrafią pohamować apetytu. Nic w tym dziwnego, lecz jest to bardzo niekorzystne dla naszej przemiany materii – organizmowi łatwiej spalić częstsze a mniejsze posiłki, niż rzadsze a większe. W tym drugim przypadku kalorie i niespalony tłuszcz odkładają się w tkankach organizmu powodując nasz przyrost na wadze.

2 zasada odchudzania: jedz regularnie a nie z nudów

Jeżeli stosowanie się do pierwszej zasady nie sprawia nam problemu, wówczas możemy przejść do drugiej, mianowicie spożywajmy posiłki wtedy, kiedy jest już czas i zaczynamy czuć głód. Wiele osób popełnia duży błąd jedząc „z nudów”. Dlatego przy odchudzaniu się tak ważne jest aby nie traktować jedzenia jako czynności wykonywanej ot tak sobie, dla zabicia czasu, a żeby jeść wówczas, kiedy jest to konieczne – kiedy jest wyznaczona pora i odczuwamy głód.

3 zasada odchudzania: jedz więcej w ciągu dnia, a mniej pod wieczór

Rano i przed południem organizm jest bardziej aktywny jeżeli chodzi o przemianę materii i metabolizm. Aktywność ta jest największa z samego rana, a następnie stopniowo zmniejsza się. Z tego powodu bardzo ważne jest, abyśmy zjedli jak najbardziej obfite śniadanie – kalorie i tłuszcze zostaną szybko i sprawnie spalone. Podobnie rzecz wygląda z obiadem, jednak powinniśmy już starać się trochę ograniczyć ilość pokarmów spożywanych o tej porze.

Po południu dobrze jest zjeść zdrowy podwieczorek, np. owoce i po godzinie 18 nic już nie. Wiele osób mających problem z wagą podjada w nocy, kiedy aktywność metaboliczna organizmu jest praktycznie zerowa, co równa się temu, że nie spalamy kalorii i tłuszcze spożytych w wieczorem i nocą. Jeżeli jednak plan dnia nie pozwala nam z jakichś powodów (np. praca) zjeść przed 18 i musimy coś zjeść później, najlepiej pamiętać, aby nie jeść ok. 3 godziny przed snem, aby dać organizmowi czas na strawienie posiłku i regenerację.

4 zasada odchudzania: jedz powoli i nie do syta

Spożywając posiłek nie należy robić tego w pośpiechu, a powoli, tak aby organizm miał czas na przyswojenie posiłku i harmonijną przemianę materii. Jedząc zbyt szybko powodujemy, iż część posiłku nie zostanie prawidłowo spalona i przełoży się na nasze problemy z wagą. Po drugie jedząc musimy znać swój umiar, nie wystarczy jeść powoli, trzeba także wiedzieć kiedy powiedzieć „dość” i bynajmniej nie jest to wtedy, kiedy już definitywnie nie jesteśmy w stanie się ruszyć.

Kiedy poczujemy zaspokojenie naszych potrzeb pokarmowych, czyli jesteśmy najedzeni, lecz nie syci – wtedy jest najlepszy moment na to, aby wstać od stołu. Aby nie objeść się podczas posiłku warto też wypić przed nim szklankę wody, która spowoduje, że szybciej poczujemy się najedzeni.

5 zasada odchudzania: dbaj o to, co masz na talerzu

Unikajmy tłuszczów, samych węglowodanów i niepotrzebnych naszemu organizmowi pokarmów, które tuczą i odkładają się w tkankach skóry, a także nie mają wartości odżywczych. Komponując swoją dietę wybierajmy zdrową żywność, przede wszystkim warzywa i owoce, eliminując z niej niepotrzebne elementy, takie jak tłuste posiłki i np. słodycze. Warto w tym zakresie zapoznać się ze schematem piramidy żywieniowej, która obrazowo przedstawia nam co powinniśmy jeść na pierwszym miejscu, a czego stanowczo unikać.

6 zasada odchudzania: ruch to zdrowie!

Należy też zadbać o to, aby nie zabrakło nam ruchu i aktywności fizycznej. Wszystko należy robić stopniowo i z umiarem, nie nadwyrężać organizmu. Na początku spacery, potem krótkie dystanse biegiem, można pomyśleć o rowerze lub popularnym ostatnio nordic walkingu. Przy wykonywaniu ćwiczeń bardzo liczy się systematyczność, najlepiej ćwiczyć co drugi dzień lub codziennie. Aby nie przemęczyć organizmu można jednego dnia wykonywać cięższe ćwiczenia, drugiego dnia ćwiczyć lżej i tak na przemian. Warto też wiedzieć, iż ćwiczenia dają lepszy efekt jeżeli wykonuje się je rankiem, na czczo. Pamiętajmy, że ruch to zdrowie!

7 zasada odchudzania: silna wola

Najważniejsza zasada jeżeli chodzi o temat odchudzania to silna wola. Jeżeli tylko będziemy chcieli osiągnąć zamierzony cel, to z całą pewnością się nam to uda, ważne żeby pamiętać, że chcieć to móc. Jeśli jednak wątpimy w swoje siły, tym mniejsze prawdopodobieństwo powodzenia. Wierzyć w siebie to klucz do każdego sukcesu, przede wszystkim jednak to sukcesu schudnięcia.

8 zasada odchudzania: woda zdrowia doda

Pijmy 2 litry wody dziennie. Ważne, aby pić ją przez cały dzień w małych ilościach. Woda oczyszcza nasz organizm z toksyn i pobudza metabolizm.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj