Dieta ketogeniczna jest jedną z diet wysokotłuszczowych. Chociaż codziennie na jej rozpoczęcie decydują się dziesiątki tysięcy osób, nadal, niestety, pojawiają się w jej temacie pewne niejasności i kontrowersje. W dzisiejszym artykule postaramy się więc w kompletny sposób rozwiać wszelkie wątpliwości. Na czym tak naprawdę polega taka dieta? Czy jest bezpieczna? Czym są ciała ketonowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Ten rodzaj diety zakłada drastyczne ograniczenie przyjmowanych w posiłkach węglowodanów na rzecz tłuszczów. To one mają stać się głównym paliwem napędowym naszego organizmu. Według jej klasycznych założeń, na 4g. przyjmowanego tłuszczu powinien przypadać zaledwie 1g. białka i węglowodanów (choć istnieją również mniej restrykcyjne wersje, na przykład metoda Atkinsa, a szczegóły diety powinien indywidualnie do pacjenta dobrać dietetyk). W wyniku utylizacji kwasów tłuszczowych powstają tak zwane ciała ketonowe – to one stają się substratem do produkcji energii.
Zazwyczaj bowiem głównym paliwem dla naszego organizmu jest glukoza, dostarczana mu wraz z węglowodanami. Niestety jednak – jej nadmiar powoduje nie tylko otyłość, ale również może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jak na przykład cukrzyca. Dieta ketogeniczna, jako dieta bez cukru, ma za zadanie odzwyczaić nasz organizm od takiego stanu rzeczy i sprawić, że rozwinie się ketoza. Jest to stan, w którym w organizmie dochodzi do zwiększenia wytwarzania ciał ketonowych, z których pozyskiwany będzie zdrowy tłuszcz, którym w trakcie diety będzie żywił się nasz organizm.
Udowodniono już, że omawiana dieta i związana z nią ketoza nie tylko pozwalają schudnąć, ale i mają pozytywne właściwości zdrowotne. Odpowiednio prowadzona dieta pozwala zminimalizować częstotliwość i nasilenie epizodów padaczkowych, prowadzone są również badania kliniczne nad jej zastosowaniem u chorych cierpiących na chorobę Parkinsona.
Jadłospis na diecie ketogenicznej
Jaki jest zatem keto jadłospis? Czy spożywając przede wszystkim tłuszcze w ogóle da się schudnąć? Oczywiście że tak! Wszystko zależy po prostu od tego, co jemy – a co należy jeść trzymając się keto diety?
Tłuszcze, jakie spożywamy, a które są przecież podstawą diety, powinny być zbilansowane pod względem kwasów tłuszczowych nasyconych oraz jedno i wielonienasyconych. Keto jadłospis zakłada więc spożywanie wysokiej jakości masła, oliwy z oliwek, olejów z kokosa oraz awokado, a także smalca. Warto spożywać również orzechy – i one pomagają w produkcji zdrowego tłuszczu.
Ilość przyjmowanego białka powinna być, w stosunku do tłuszczów, niewielka. Najlepszym rozwiązaniem będą więc tłuste ryby, a także hodowane w odpowiednich, ekologicznych warunkach mięso i podroby.
Węglowodany, jak już wspomniano, powinniśmy ograniczyć do absolutnego minimum. Warto więc zdecydować się na te warzywa i owoce, które zawierają śladowe ich ilości – pomidory, szparagi, ogórka, jagody i borówki.
Zrezygnować należy kategorycznie ze słodyczy, alkoholu i warzyw strączkowych, takich jak fasola, groch, czy soczewica. Rezygnujemy także kategorycznie z ziemniaków, oraz produktów skrobiowych, w tym kaszy i makaronu. Warto natomiast rozważyć suplementację oleju MCT, sody, wapnia, kwasów Omega-3 oraz witamin.
Jak korzystać z diety ketogenicznej, aby była bezpieczna?
Tak, jak każda inna dieta, również ta dieta ketogeniczna jest najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza, jeśli korzystamy z niej pod okiem specjalisty. Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie skorzystanie z internetowych planów żywieniowych, przygotowanych przez dietetyków – gotowe, odpowiednio zbilansowane posiłki będą stale dostarczane pod nasz adres, dzięki czemu unikniemy pomyłki. Ketogeniczna dieta jest dietą bezpieczną, podobnie jak samo zjawisko ketozy. Pamiętajmy jednak o tym, że aby była skuteczna, nie wolno zwiększać lub zmniejszać ilości przyjmowanych tłuszczów, węglowodanów i białek bez wcześniejszej konsultacji z dietetykiem.