Czym jest cykliczna dieta ketogeniczna?

0
676
cykliczna dieta ketogeniczna

Chęć osiągnięcia smukłej i wysportowanej sylwetki staje się pragnieniem coraz większej liczby osób. Jednym ze sposobów na jej osiągnięcie, oprócz sportu, jest stosowanie różnorodnych diet. Należy do nich między innymi dieta ketogeniczna, która bazuje na wysokiej zawartości tłuszczów w żywieniu oraz jak najniższej zawartości węglowodanów, czyli sacharydów. W tego rodzaju żywieniu nie tylko spalamy tłuszcz i nie tracimy masy mięśniowej, ale również mamy komfort psychiczny, gdyż nie głodzimy się. Są różne rodzaje diety ketogenicznej, między innymi cykliczna.

Co to jest ketoza?

Ketoza jest stanem organizmu, kiedy nie pozyskuje on energii z glukozy, ale z tłuszczu znajdującego się w tkankach. Następuje wtedy efektywne spalanie tłuszczu, co jest bardzo pożądane w przypadku odchudzania. Podczas stanu ketozy następuje wymuszona synteza ciał ketonowych. Są one produkowane w wątrobie, a powstają w wyniku obniżenia poziomu insuliny we krwi i rozkładu tłuszczu zgromadzonego w komórkach ciała. Wówczas to tłuszcz zamienia się w energię, bo panuje niedobór sacharydów.

Czym się charakteryzuje cykliczna dieta ketogeniczna?

Cykliczna dieta ketogeniczna, w skrócie CKD, to jedna z odmian diety ketogenicznej. Jej cykliczna odmiana zakłada w swoim przebiegu pewną modyfikację – jest nią cykliczne ładowanie węglowodanami. Mamy tutaj rotacje pomiędzy posiłkami ściśle ketogennymi przez 5-6 dni w tygodniu, a czasem ładowania węglowodanów przez 1 do 2 dni tygodniowo. Dni ładowania węglowodanowego mają na celu uzupełnienie wyczerpanej w organizmie glukozy. Stąd też jest to szczególnie korzystne wśród osób trenujących, które dążą do wzrostu masy mięśniowej oraz nieustannego progresu w treningu, ponieważ węglowodany dają siłę i energię.

Zalety cyklicznej diety ketogenicznej

  • eliminacja uczucia głodu i ochoty na podjadanie produktów niedozwolonych
  • sprawna utrata nadmiernej tkanki tłuszczowej
  • poprawa lipidogramu (profilu lipidowego) – czyli poprawa stężenia lipidów we krwi
  • szybka utrata nagromadzonej wody podskórnej
  • osiągnięcie niższej masy ciała niż wskazuje na to nasz limit genetyczny

Wady cyklicznej diety ketogenicznej

  • obciążenie wątroby, nerek i trzustki i układu trawiennego – organy te mogą nie poradzić sobie ze zwiększonym obciążeniem wywołanym metabolizmem ciał ketonowych
  • trudności w komponowaniu urozmaiconych i różnorodnych posiłków spowodowane ograniczeniem w wyborze właściwych produktów
  • dieta niewskazana dla osób z obniżonym ciśnieniem krwi i nadmiarem potasu
  • potrzebny jest wysoki poziom motywacji z powodu wielu restrykcji żywieniowych
  • dieta nieodpowiednia dla cukrzyków, osób z problemami metabolicznymi i chorobami tarczycy

Jak powinien wyglądać keto jadłospis?

Keto jadłospis musi w głównej mierze dostarczać tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, które powinny być jak najbardziej zróżnicowane. Węglowodany odgrywają tu dużo mniejszą rolę niż w tradycyjnej diecie, stąd też nie powinno się przekraczać ich dziennej porcji 50 g. Dobrze gdy są one dostarczone za pomocą warzyw i owoców – wtedy zapewniamy organizmowi jednocześnie odpowiednią dawkę witamin i składników mineralnych. W keto diecie dominują takie produkty jak mięso, ryby, oliwa z oliwek, jaja, nabiał (szczególnie pełnotłusty), sery i warzywa nieskrobiowe (np. brokuły).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj