Sok na przeziębienie i grypę będzie dość prosty do skomponowania. Można powiedzieć, że praktycznie każde warzywo i owoc będzie się tutaj nadawać. Podczas tych schorzeń mamy do czynienia ze stanem zapalnym w organizmie, a rośliny, których użyjemy do soku będą wykazywały działanie przeciwzapalne. Wyszczególnię tutaj jednak te warzywa i owoce na których warto się skupić najbardziej. Już niedługo sok na zgagę i wrzody, oraz krótko o tym dlaczego nadkwasota jest tak de facto niedokwasotą.
Składniki z których możesz skorzystać:
- jabłko,
- cytryna,
- pomarańcza,
- grejpfrut,
- limonka,
- truskawka,
- jagoda,
- kiwi,
- ananas – podkreślę tutaj jego znaczenie, a właściwie bardzo korzystne działanie enzymu bromelainy, która łagodzi infekcje układu oddechowego. W tego rodzaju infekcjach ma właściwości antybiotyczne. Zmniejsza gęstość śluzu, dzięki czemu może się okazać skutecznym środkiem w leczeniu astmy oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli. Przynosi ulgę w zapaleniu zatok. Hamuje również działanie prostoglanydyn prozapalnych, które wywołują ból i stany zapalne, pobudza natomiast tworzenie się prostaglandyn przeciwzapalnych
- arbuz,
- imbir,
- mięta,
- melisa,
- jarmuż,
- kapusta,
- kolendra,
- szpinak,
- natka pietruszki,
- seler,
- burak,
- ogórek,
- różnego rodzaju kiełki,
- czosnek,
- cebula,
- rzepa,
- czarna rzepa,
- trawa pszeniczna, zioła (tymianek, oregano);
Oto przykładowy przepis:
- 2 pęczki natki pietruszki,
- 4 ogórki,
- kilka małych lisci jarmuża,
- 1 mała czarna rzepa,
- 3 marchewki,
- 2 jabłka,
- 2 cytryny,
- kawałek imbiru
Jeśli pragniesz środka o działaniu podobnym do aspiryny bez działań niepożądanych, to ten sok jest własnie dla Ciebie. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze. Wszystko, czego potrzeba do szcześcia choremu leżącemu w łóżku. Dodatkowo należy wspomnieć o oczyszczającym działaniu, które wykazują zielone liściaste rośliny (duża ilość chlorofilu). Sok działa odżywczo. Jest bogaty w minerały i witaminy (zwłaszcza witaminę C) bardzo dobrze przyswajalne. Łatwy sposób na dostawę tych istotnych mikroelementów przy braku apetytu. Na zdrówko!