Zalety żywności ekologicznej – czy warto ją kupować?

0
1436

Zdrowa żywność ekologiczna to żywność pozbawiona wszelkich chemicznych dodatków, które mogłyby się znaleźć w jej składzie na etapie uprawy albo produkcji. Jest to więc żywność wolna od takich substancji, jak nawozy sztuczne, hormony oraz pestycydy czy też syntetyczne środki zapachowe i smakowe, konserwanty, barwniki oraz polepszacze. Taka żywność charakteryzuje się wysokimi walorami odżywczymi i posiada dobroczynny wpływ na ludzki organizm, czego nie da się powiedzieć o wielu produktach z upraw konwencjonalnych.

Dotychczasowe badania wykazują, iż w porównaniu z żywnością pochodzącą z upraw, w których na masową skalę stosuje się chemiczne środki uprawy roślin, produkty ekologiczne zawierają więcej witamin, składników mineralnych, fruktozy, skrobi, białka i tzw. suchej masy. Produkty naturalne posiadają również w swoim składzie o wiele więcej antyoksydantów. Są to związki organiczne, których działanie polega na unieszkodliwianiu wolnych rodników i tym samym – na ochronie komórek przed zniszczeniem.

Antyoksydanty, które nasz organizm jest w stanie zsyntetyzować

Część antyoksydantów organizm ludzki syntetyzuje samodzielnie (np. enzymy, koenzym Q10, kwas alfa liponowy, ferrytynę), część zaś musi pobierać wraz z żywnością. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi nam natura. Zdrowa żywność pochodząca z ekologicznych upraw zawiera przeciętnie o 30% więcej antyoksydantów niż produkty pochodzące z rolnictwa konwencjonalnego opartego na chemicznej ochronie roślin przed agrofagami (chwasty, insekty, grzyby) i intensywnym nawożeniu mineralnym.

Dzieje się tak dlatego, że w rolnictwie ekologicznym rośliny poddawane są większej presji środowiska i w obronie własnej zmuszone są produkować większą ilość tych dobroczynnych dla organizmu ludzkiego substancji (ponadto rośliny w gospodarstwach ekologicznych rosną znacznie wolniej niż intensywnie nawożone rośliny z gospodarstw konwencjonalnych).

Najbogatsze w przeciwutleniacze są świeże i suszone owoce, warzywa, produkty zbożowe, algi i oleje tłoczone na zimno. W owocach i warzywach najwięcej antyoksydantów znajduje się tuż pod skórką. Z kolei na skórce znajduje się najwięcej pestycydów. Rolnictwo ekologiczne pozwala na maksymalizację korzyści płynących ze spożycia przeciwutleniaczy i minimalizuje zagrożenia płynące ze spożycia pestycydów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj