Bonding – niezawodny sposób na ukruszony ząb

0
2014

Szybka naprawa wyglądu naszego uśmiechu jest możliwa dzięki zastosowaniu bondingu. Pod tą nazwą kryje się nieinwazyjna metoda odbudowania zębów i poprawienia ich koloru, której efekt utrzymuje się czasowo. Czym jest bonding zębów i w jakich sytuacjach jest polecany?

Co to jest bonding?

Bonding to nieinwazyjna metoda odbudowy zębów, polegająca na pokryciu ich cienką warstwą kompozytu z żywicy. Dzięki temu szybko pozbywamy się problemu z ukruszonymi, przebarwionymi zębami, które psują ładny uśmiech. Różnica w wyglądzie przed i po wykonaniu bondingu zębów widoczna jest natychmiast, już po jednej wizycie w gabinecie stomatologicznym.

Na czym polega bonding?

Bonding zębów to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Odbudowa ukruszonych fragmentów zębów wykonywana jest z użyciem żywic kompozytowych o odcieniu idealnie dopasowanym do naturalnego koloru zębów. Żywice są materiałami o dużej elastyczności, która pozwala wymodelować je tak, aby idealnie przywierały do szkliwa, co prowadzi do zniwelowania drobnych ubytków i wad powstających na powierzchni zębów. Niewielka warstwa kompozytu przywiera do tkanki twardej zęba dzięki zjawisku adhezji – przylegania – powodującego niezwykle szczelne połączenie materiału uzupełniającego z powierzchnią zęba, bez ingerencji w jego tkanki.

Bonding zębów przebiega w kilku etapach:

  1. lekarz oczyszcza powierzchnię zębów, przygotowując je do dalszych działań;
  2. następnie wykonuje niewielką preparację (zmniejszenie powierzchni) zęba, na którym ma być przeprowadzony zabieg bondingu – nie zawsze jest ona konieczna;
  3. szkliwo wytrawiane jest przez kilkadziesiąt sekund łagodnie działającym kwasem, który tworzy w nim mikroskopijne wgłębienia i nie wpływa negatywnie na jego stan;
  4. następnie dentysta nakłada żywicę kompozytową i w trakcie aplikacji modeluje ją dopasowując do naturalnego kształtu zęba;
  5. kolejny etap to naniesienie właściwego kompozytu i ostatniej warstwy, która dobrana jest odcieniem do barwy uzębienia pacjenta;
  6. na koniec kompozyt zostaje utwardzony specjalną, polimeryzacyjną lampą stomatologiczną, wygładzony i wypolerowany.

Całość zabiegu bondingu można przeprowadzić w trakcie jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Czas trwania interwencji zależy od zakresu przeprowadzanej korekty, a także zdolności manualnych i doświadczenia stomatologa. Zazwyczaj w ciągu godziny osiąga się satysfakcjonujące efekty bondingu.

Prawidłowo wykonany zabieg bondingu z użyciem materiałów o wysokiej jakości pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem maksymalnie przez pięć lat. Na trwałość efektu wpływa nie tylko wytrzymałość zastosowanych materiałów, ale również zwyczaje żywieniowe pacjenta. Spożywanie dużej ilości produktów barwiących zęby, jak mocna kawa, herbata czy czerwone wino, a także palenie papierosów może spowodować powstawanie nowych przebarwień.

Dla wydłużenia efektu wykonanego zabiegu niezbędne jest wdrożenie w codziennym życiu prawidłowych nawyków pielęgnacji zębów. Regularne szczotkowanie, stosowanie nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej, wpłynie pozytywnie na wygląd uzupełnionych żywicą kompozytową zębów.

Wskazania do bondingu

Wskazania do zabiegu nałożenia licówek kompozytowych to przede wszystkim drobne defekty uzębienia powstające u każdego pacjenta, które psują piękny uśmiech, takie jak:

  1. niewielkie wyszczerbienia,
  2. zniekształcenia,
  3. złamanie korony zęba.

W przypadku złamania korony zębowej, jeżeli pacjent zjawi się w gabinecie stomatologicznym z ułamanym fragmentem, możliwa jest nawet próba doklejenia go z wykorzystaniem żywicy kompozytowej.

Wykonanie bondingu nie jest natomiast wskazane w przypadku stanu zapalnego jamy ustnej. Przed zabiegiem tego rodzaju konieczne jest również wyleczenie ubytków próchnicowych, wyeliminowanie bruksizmu (nawykowego zgrzytania zębami powodującego ścieranie się ich powierzchni) oraz innych chorób dziąseł lub przyzębia.

Gdzie wykonać zabieg bondingu?

Bonding zębów wykonywany jest m.in. w warszawskiej klinice stomatologicznej Warsaw Dental Center. Koszt odbudowy ukruszonego zęba ustalany jest indywidualnie u każdego pacjenta, w zależności od zaawansowania problemów, liczby zastosowanych licówek kompozytowych oraz konieczności wykonania preparacji. Cena zabiegu w WDC zaczyna się od 520 zł za jeden ząb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj