Sok pomidorowy posiada charakterystyczny smak dlatego nie każdy z nas zalicza się do jego zwolenników. Jedno jest pewne – sok z pomidorów jest bardzo zdrowy dlatego warto się do niego przekonać. Wiele osób zadaje sobie również pytanie – czy sok pomidorowy odchudza? Sprawdźmy!
Zalety picia soku pomidorowego
Zalety spożywania soku pomidorowego wynikają z obecności w nim wielu cennych związków. Sprawdźmy, które z nich mają zbawienny wpływ na nasz organizm!
Likopen
Likopen to związek należący do karotenów. Posiada on wiele cennych właściwości, o których mówi się coraz więcej. W związku z tym, że posiada silne właściwości antyoksydacyjne chroni nas przed rozwojem chorób nowotworowych (m.in. raka prostaty), chorób układu krążenia, a także procesami starzenia! Co ciekawe sok pomidorowy zawiera więcej likopenu niż pomidory z których powstaje!
Witamina C
Zalety picia soku pomidorowego wynikają również z faktu, że jest dla nas źródłem witaminy C. Jest to witamina, która nie tylko bardzo korzystnie wpływa na naszą odporność, ale także bierze udział w syntezie kolagenu i chroni nas przed wolnymi rodnikami!
Potas
Potas to kolejny ze składników, który sprawia, że sok pomidorowy jest bardzo zdrowy. Jest to pierwiastek, który reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu, a także dba o prawidłową pracę serca i mięśni. W związku z tym jeśli ktoś myśli, że sok pomidorowy na płaski brzuch może mieć rację! Nie tylko ze względu na jego małą zawartość kalorii, ale także ze względu na fakt, że jest bardzo wskazany w diecie sportowców!
To tylko niektóre z cennych składników, które możemy znaleźć w soku z pomidorów. Dlatego szklanka soku pomidorowego dziennie(lub więcej jeśli mamy ochotę) jest jak najbardziej wskazana.
Czy sok pomidorowy pomaga w odchudzaniu?
Mówi się, że sok pomidorowy odchudza i że odchudzanie sokiem pomidorowym jest jak najbardziej możliwe. Jest w tym sporo prawdy aczkolwiek „dieta pomidorowa” oparta wyłącznie na soku z pomidorów nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na odpowiednio zbilansowanej diecie to powinniśmy zadbać o jej różnorodność i włączenie do niej szeregu różnych produktów, które dostarczą nam niezbędnych składników. Odchudzanie na „diecie pomidorowej” nie jest wskazane. Chyba, że sok pomidorowy będzie stanowił cenne uzupełnienie jadłospisu a nie jego wyłączny składnik. Sprawdźmy jak w takiej sytuacji może pomóc nam w odchudzaniu.
Ile kalorii ma sok pomidorowy?! Mało!
Sok pomidorowy ma niewiele kalorii (około 17 kcal na 100g) dlatego może stanowić świetne uzupełnienie diety odchudzającej. Obecność soku w jadłospisie nie podniesie znacznie jego kaloryczności za to wzbogaci go w wiele cennych dla zdrowia składników. Poza tym picie soku pomidorowego to dobre rozwiązanie, gdy dopadnie nas wilczy głód pomiędzy posiłkami. Jest on dużo lepszym rozwiązaniem niż wysokokaloryczna przekąska, która może zaburzyć naszą dietę. Sok pomidorowy uśpi nasz głód nie dostarczając przy tym dużej ilości kalorii!
Pozytywny wpływ na przemianę materii
Sok z pomidorów jest dla nas źródłem błonnika pokarmowego przez co można powiedzieć, że w pewnym stopniu sok pomidorowy nas odchudza. Błonnik pokarmowy usprawnia proces trawienia, a także sprawia, że odczuwamy sytość przez dłuższy czas. Jeśli zależy nam na korzystnym wpływie na przemianę materii powinniśmy szukać soków z dodatkiem chilli, czy ziół. Są to składniki, które także wykazują pozytywne działanie w tym zakresie.
Niski indeks glikemiczny
Można również powiedzieć, że sok pomidorowy odchudza ze względu na to, że posiada niski indeks glikemiczny. Jest to dobra informacja nie tylko dla osób na diecie odchudzającej, ale także dla tych, którzy zmagają się z cukrzycą. Niski indeks glikemiczny oznacza w skrócie, że picie soku pomidorowego nie powoduje nagłego wzrostu stężenia glukozy we krwi. W przeciwnym przypadku doszłoby do nagłego wzrostu i spadku stężenia glukozy, a co za tym idzie szybkiego uczucia głodu. Na szczęście po wypiciu soku pomidorowego taka sytuacja nam nie grozi przez co sytość towarzyszy nam przez dłuższy czasu!
Uwielbiam taki sok!
sok pomidorowy wypity w samolocie ma zupełnie inny smak – spróbujcie :p