Nie masz czasu udać się na badania profilaktyczne? A może starsza osoba z Twojej rodziny ma problem z przemieszczaniem się i zaniedbała przez to profilaktykę zdrowia? Usługa ALAB w domu pozwala wykonać badanie krwi w komfortowych warunkach, bez wychodzenia z mieszkania. Sprawdź, jak wygląda usługa, kto może z niej skorzystać oraz jak możesz zapisać się na badania krwi w domu.
ALAB w domu – jak wyglądają badania krwi z dojazdem do pacjenta?
Usługa ALAB w domu pozwala zadbać o zdrowie każdemu, kto z różnych powodów nie może udać się do stacjonarnej placówki medycznej w celu wykonania badań laboratoryjnych. W tej sytuacji nie trzeba rezygnować ze swojego zdrowia, wystarczy zdecydować się na badania krwi w domu. Pobrania materiału dokonuje wykwalifikowany personel medyczny, który przy użyciu niezbędnych środków bezpieczeństwa stwarza komfortowe warunki dla pacjenta.
Po pobraniu krew transportowana jest do laboratorium diagnostycznego z zachowaniem wymaganych standardów jakości i bezpieczeństwa.
Jak umówić się na pobranie krwi w domu?
Aby umówić się na badanie krwi z dojazdem do pacjenta, odwiedź stronę internetową ALAB w domu. Umówić się możesz poprzez dostępny tam formularz elektroniczny bądź dzwoniąc pod podany numer telefonu. Po wybraniu badań i umówieniu się z pielęgniarką na konkretny termin, zostanie Ci odpowiednio przygotować się do pobrania krwi. Za usługę możesz zapłacić kartą lub gotówką w dniu badania.
Kto może wykonać badania krwi w domu?
Pobranie krwi z dojazdem do pacjenta to usługa, z której skorzystać może każdy, kto z jakichkolwiek powodów preferuje wykonać badania w domu. Szczególnie komfortowe może okazać się to dla:
- osób starszych i schorowanych, które samodzielnie nie są w stanie udać się do Punktu Pobrań;
- osób z niepełnosprawnościami i ograniczoną mobilnością;
- osób zapracowanych, które nie mają czasu udać się na badania;
- małych dzieci, które stresują się wizytami w placówkach medycznych.
Pobranie krwi w domu wykonuje się u dzieci od 5. roku życia. W przypadku młodszych pacjentów zaleca się wizytę w placówkach pediatrycznych.
Gdzie dostępna jest usługa ALAB w domu?
Obecnie usługa ALAB w domu dostępna jest w Warszawie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Płocku, Rzeszowie i Poznaniu. Wkrótce zostanie uruchomiona również w innych lokalizacjach.
Przygotowanie do badań krwi w domu
Aby uzyskać wiarygodne wyniki badań krwi, należy odpowiednio przygotować się do oddania próbki. Pacjent, który decyduje się wykonać badania, powinien:
- być na czczo, 8–12 godzin po ostatnim posiłku (przed badaniem można wypić szklankę niegazowanej wody);
- wypocząć i dobrze się wyspać (optymalny czas na pobranie krwi to godziny 7–9 rano);
- unikać spożywania alkoholu i przyjmowania innych używek na 2–3 dni przed badaniem (dotyczy to również kawy);
- oddać próbkę krwi przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że lekarz zalecił inaczej (o przyjęciu leków przed badaniem należy poinformować pielęgniarkę);
- zrelaksować się w pozycji siedzącej przez około 15 minut bezpośrednio przed badaniem.
Badania krwi w domu można wykonać w ramach profilaktyki zdrowia, w celu diagnostyki występujących objawów lub monitorowania leczenia występujących chorób. W ramach profilaktyki warto wykonywać badania regularnie raz w roku, ponieważ groźne choroby (w tym nowotwory) mogą rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat.