Częste wzdęcia? Dowiedz się, które produkty je powodują!

0
973
wdęcia jak zaradzić

Czy Twój brzuch jest czasami jak balon po skończonym posiłku? Problem wzdęć dotyczy wielu osób i nie musi mieć łatwej do stwierdzenia, pojedynczej przyczyny. Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz im przeciwdziałać i zapobiegać ich powstawaniu, to zainteresuje Cię ten artykuł.

Pożegnaj wzdęty brzuch, czyli czego unikać

Istnieje wiele czynników mogących prowadzić do powstawania wzdęć. Częste występowanie wspomnianej dolegliwości bywa skutkiem nałożenia się kilku z nich. Oto krótka lista możliwych powodów wzdymania się brzucha:

  • Nadmierne spożycie pokarmów gazotwórczych – jedzenie zbyt dużej ilości żywności pokroju nasion roślin strączkowych lub warzyw kapustnych może prowadzić do wzdęć. Zmniejszenie ich roli w diecie to dobry pomysł, jeśli nierzadko dokucza nam napuchnięty brzuch.
  • Picie dużej ilości napojów gazowanych – zawarty w nich dwutlenek węgla rozpycha żołądek i jelita, a w przypadku napojów słodzonych, działanie jest jeszcze bardziej zgubne. Cukier wzmaga proces fermentacji, co skutkuje powstaniem jeszcze większej ilości gazów.
  • Stres i szybkie jedzenie – spożywanie posiłków w stresującej atmosferze jest jednym z mniej oczywistych, lecz znaczących powodów powstawania wzdęć. Szybkie połykanie pokarmu i niedokładne przeżuwanie skutkuje dostaniem się dużej ilości powietrza do układu pokarmowego. Warto zarezerwować w ciągu dnia więcej czasu na posiłki i skoncentrować się na uważnym jedzeniu, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości.
  • Ciężkostrawna dieta – częste jedzenie posiłków obfitujących w ciężkostrawne tłuszcze nie służy właściwemu funkcjonowaniu żołądka i jelit. Odciążyć je może dokonanie kilku zmian na talerzu. Tłuste, czerwone mięso można zastąpić rybami lub chudym drobiem, a smażone na oleju frytki – gotowanymi ziemniakami1

Przyczyną wzdęć mogą być również pewne choroby, takie jak np. zapalenie jelit oraz alergie pokarmowe, w szczególności nietolerancja laktozy i celiakia2. Z tego powodu warto skonsultować się z lekarzem, aby potwierdzić, że częste nieprzyjemności w postaci nabrzmiałego brzucha nie są oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych.

Zioła pomagające na wzdęcia

Sprawdzone sposoby na wzdęcia często obejmują stosowanie różnych ziół, które mają za zadanie przeciwdziałać problemom trawiennym. Zbawienny wpływ części z nich znany jest od wieków. Często stosowano je jako dodatki do dań lub przyrządzano z nich lecznicze napary. Wśród nich warto wymienić m. in. kminek i koper włoski3.

Świetne skutki przynieść mogą również specjalne mieszanki ziół, posiadające często szerokie zastosowanie. W leczeniu problemów ze wzdęciami, szczególnie powstałymi na tle spotęgowanego stresu, warto zastosować receptury działające w kojący sposób na nerwy.

Dbanie o dietę oraz korzystanie z dobrodziejstwa ziół może przynieść nieocenione efekty w walce ze wzdęciami. Pamiętaj o nich, a niedługo twoje problemy mogą stać się przeszłością!

Artykuł powstał we współpracy z MCM Klosterfrau.

Powyższy tekst nie stanowi źródła porady medycznej i nie może być traktowany jako zastępstwo dla świadczenia usług medycznych przez lekarza.

1.Price, K. R., Lewis, J., Wyatt, G. M., & Fenwick, G. R. (1988). Review article Flatulence—Causes, relation to diet and remedies. Food/Nahrung, 32(6), 609-626.

2.Słomka, M., & Małecka-Panas, E. (2011). Wzdęcia i odbijania. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 7(1), 30-34.

3.Kedzia, B., and E. Holderna-Kedzia. „Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit.” Herbalism 1 [4] (2018).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj