Maślan sodu, kwas masłowy i kilka innych standardowych form kwasu masłowego uznawanych jest za preparaty mające pozytywny wpływ na ludzki układ pokarmowy. Sam kwas masłowy należy do krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, grupy kwasów karboksylowych. Jest naturalnie występującym kwasem tłuszczowym niezbędnym w licznych procesach zachodzących w organizmie.
Czy jako suplement diety jest on bezpieczny, jaki ma wpływ na organizm i po co się go przyjmuje? Sprawdź najważniejsze fakty o kwasie masłowym i maślanie sodu.
Maślan sodu, kwas masłowy – wpływ na organizm
Głównym źródłem energii dla komórek nabłonka przewodu pokarmowego, w szczególności jelita cienkiego i jelita grubego jest kwas masłowy. Nazywany jest on podstawowym materiałem energetycznym dla komórki nabłonka. Produkcja kwasu masłowego ma miejsce w jelicie grubym, odpowiadają za nią bakterie jelitowe. Jednak przy zaburzeniach flory jelitowej kwas masłowy może nie być produkowany w dostatecznej ilości.
Maślan sodu może oddziaływać pozytywnie na układ pokarmowy, łagodząc stany zapalne i wspomagając regenerację. Dodatkowo jego właściwości regulują apetyt i pomagają w zadbaniu o prawidłową florę w jelitach – bakterie jelitowe. Jak inne kwasy tłuszczowe dostarcza też energii do organizmu.
Czemu służy suplementacja maślanem sodu?
Przyjmowanie maślanu sodu jest stosowane przede wszystkim w celu normalizacji pracy układu pokarmowego. Może wspierać organizm:
- gdy występuje zespół jelita drażliwego lub jego symptomy i inne dolegliwości jelitowe,
- przy zakażeniach jelit, ich regeneracji,
- w utrzymaniu prawidłowego poziomu pH w jelitach,
- wykazując działanie przeciwzapalne.
Ważna jest jednak odpowiednia forma suplementu, aby maślan sodu mógł trafić do jelita cienkiego i nie został wchłonięty wcześniej.
Nowoczesny suplement diety z maślanem sodu
Proces uwalniania maślanu sodu w przypadku przyjmowania doustnego klasycznych preparatów rozpoczyna się bardzo szybko. Jednak zastosowanie technologii mikrokapsułek chroni przed całkowitym uwolnieniem kwasu masłowego na początku i zapobiega wchłanianiu substancji w górnym odcinku przewodu pokarmowego. To rozwiązanie mają nowoczesne suplementy diety takie jak maślan sodu marki OstroVit. W tym przypadku otoczka mikrokapsułek została wykonana nie z utwardzonego oleju palmowego czy kwasu stearynowego, ale z hydroksypropylometylocelulozy – HPMC. Dzięki temu wchłanianie kwasu masłowego ma miejsce na całej długości jelita cienkiego. Kolejne ilości maślanu sodu uwalniane są także w jelicie grubym.
Sól sodowa kwasu masłowego – jak bezpiecznie przyjmować maślan sodu?
Czy maślan sodu jest szkodliwy? Czy jego przyjmowanie jest bezpieczne? To substancja naturalnie produkowana w organizmie. Jeżeli postępuje się zgodnie z zaleceniami producenta, by nie przekraczać zalecanej porcji dziennej i stosować preparat regularnie, jego suplementacja jest w pełni bezpieczna. Oczywiście maślan sodu, kwas masłowy w celu szczególnego postępowania dietetycznego, na przykład w chorobach, należy przyjmować pod nadzorem lekarza. Może być on traktowany jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.