Czym leczyć egzemę u dziecka?

0
515
egzema, swedzenie. wypryski u dziecka

Egzema nie jest groźną ani zakaźną chorobą, ale bywa dokuczliwa dla dzieci, jak i zatroskanych rodziców. W leczeniu ważna jest zwłaszcza odpowiednia pielęgnacja skóry. Oprócz farmakologicznych maści wskazane jest stosowanie dermokosmetyków, które łagodzą objawy i wpływają na kondycję naskórka.

Coś do smarowania na egzemę

Ze względu na przebieg egzemy i charakterystyczne dolegliwości, jakie prowokuje, dziecko nią objęte bywa marudne, rozdrażnione, płaczliwe i miewa kłopoty ze snem. Czasem pojawia się także gorączka. Egzema nie jest niebezpieczna ani zaraźliwa, ale bywa uciążliwym doświadczeniem również dla rodziców. W trosce o komfort całej rodziny, ale przede wszystkim malucha, należy podjąć możliwie wcześnie odpowiednią kurację.

Czym leczyć egzemę? Lekarz ustala tok postępowania. Najczęściej proponuje maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym oraz wspomagające regenerację naskórka. Środki farmakologiczne są cennym elementem rehabilitacji. Ważna jest jednak także odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka. W tym celu wskazane jest stosowanie dermokosmetyków. Przyczyniają się one do poprawy kondycji i wyglądu skóry oraz łagodzą nieprzyjemne objawy dzięki temu, że zawierają składniki wspomagające odbudowę warstwy lipidowej naskórka. Poza tym pozostawiają skórę gładką i przyjemną dotyku.

Dermokosmetyki w leczeniu egzemy stosuje między innymi w formie balsamów do ciała, które można nakładać 2-3 razy dziennie (w zależności od potrzeb malucha i wskazówek lekarza). Warto przy tym pamiętać, że emolienty powinny być odpowiednio aplikowane. Najlepiej rozprowadzać je delikatnym posuwistym lub kolistym ruchem wewnętrzną stroną dłoni. Nie jest wskazane wcieranie i rozcieranie ich, ponieważ może zaostrzać to stany zapalne i podrażnienia.

Inne zabiegi na egzemę

Jednym ze skutecznych zabiegów jest kąpiel. Woda powinna mieć odpowiednią temperaturę. Nie może być za ciepła, ponieważ taka sprzyja nasileniu objawów. Można do wody dodać kilka kropli dermokosmetycznego emolientu. Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 10 minut, a podczas jej trwania wskazane jest unikanie stosowania gąbek lub myjek ze względu na ryzyko powstania podrażnień. Osuszając skórę, należy przykładać ręcznik (nie wolno pocierać nim ciała). Po zabiegu niezbędne jest balsamowanie.

egzema małe dziecko leczenie

W trosce o skórę dobrze jest też zwracać uwagę na jakość materiału, z którego wykonane są ubrania. Najlepiej wybierać miękkie i przewiewne tkaniny pozbawione guzików, grubych zaszewek i twardych ozdób, które mogłyby uciskać czy podrażniać skórę. Bezwzględnie należy także unikać drapania zajętych egzemą miejsc. Jeśli pokusa dotykania ich przez malucha jest zbyt silna, można nałożyć emolient, który doraźnie złagodzi świąd i pieczenie. Również przed wyjściem z domu, zwłaszcza w słoneczne lub wietrzne dni, skórę malucha dobrze jest zabezpieczyć dermokosmetycznym produktem wzbogaconym dodatkowo o filtr SPF.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj