Niska temperatura u dziecka podczas snu – co oznacza?

0
12007
mierzenie temperatury u śpiącego dziecka

Obniżona temperatura ciała u dziecka, podobnie jak gorączka, może być objawem chorobowym. Niekiedy bywa jednak niegroźną reakcją organizmu na warunki środowiskowe. Co oznacza obniżona temperatura ciała u naszej pociechy? Kiedy staje się powodem do niepokoju?

Co może wywołać obniżenie temperatury ciała dziecka?

Niska temperatura ciała najczęściej jest wynikiem wychłodzenia organizmu dziecka. Częste zabawy na dworze na śniegu czy w deszczu mogą skutkować obniżeniem temperatury ciała i następnie wystąpieniem gorączki oraz infekcji. W takiej sytuacji jest to pierwszy zwiastun przeziębienia. Osłabienie, objawiające się wystąpieniem temperatury około 35 stopni Celsjusza, to także reakcja organizmu zmęczonego walką z chorobą, które występuje po przebytej chorobie.

Nadmierne obniżenie temperatury ciała dziecka bywa także wynikiem przyjęcia zbyt dużej dawki leku przeciwgorączkowego. W takiej sytuacji należy zmniejszyć ilość podawanych środków, ponieważ zbyt niska temperatura może utrudnić i wydłużyć leczenie infekcji.

Utrzymująca się przez dłuższy czas temperatura 35 stopni, może być także objawem chorobowym. Jest to symptom między innymi:

  • anemii,
  • odwodnienia,
  • niedożywienia,
  • niedoczynności tarczycy,
  • cukrzycy.

Często niepokój rodziców wzbudza obniżenie temperatury ciała dziecka wyłącznie podczas snu. W większości przypadków jest to jednak normalna reakcja organizmu, który intensywnie regeneruje się we śnie. W tym czasie następuje naturalne zwolnienie procesów metabolicznych, pracy serca oraz zmniejszona zostaje liczba oddechów. Podczas snu zmniejsza się także zużycie tlenu. Z tego powodu nieznaczne obniżenie temperatury ciała, do jednego stopnia, nie powinno budzić naszego niepokoju.

Jak zapobiegać obniżeniu temperatury ciała u dziecka?

Obniżenie temperatury związane z osłabieniem, wychłodzeniem lub snem jest naturalną reakcją organizmu, która nie powinna wzbudzać niepokoju. Ten problem dotyczy głównie niemowląt, które nie wykształciły do końca zdolności termoregulacyjnych. Z tego powodu nawet krótka ekspozycja na chłód, na przykład otwarcie okna w obecności dziecka, może skutkować chwilowym spadkiem temperatury. Z tego powodu bardzo ciężko jest zapobiec temu zjawisku, gdyż jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu na czynniki zewnętrzne.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W pierwszej kolejności należy upewnić się czy pomiar został prawidłowo przeprowadzony. Na zafałszowanie wyniku może wpłynąć niesprawny termometr lub zbyt krótki czas mierzenia temperatury. Jeśli okaże się, że rzeczywiście temperatura jest obniżona, możemy spróbować rozgrzać dziecko. Jednak jeśli zaobserwujemy utrzymywanie się niższej temperatury przez dłuższy czas warto skonsultować to z lekarzem, który ewentualnie zleci dalsze badania.

Do lekarza należy udać się także, gdy temperatura spadnie poniżej 35 stopni Celsjusza. Bezwzględny niepokój rodziców powinny budzić objawy hipotermii, zwłaszcza u niemowląt. Wśród symptomów możemy wymienić: temperaturę ciała poniżej 36 stopni, drżenie mięśni, zaburzenie mowy, dezorientację oraz dreszcze. W takiej sytuacji jak najszybciej należy udać się do szpitala.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj