Poznaj pozytywny wpływ sauny na Twoje zdrowie

0
547
sauna

Dbasz o swoje zdrowie i próbujesz co jakiś czas czegoś nowego? Masz już za sobą masaże, akupunkturę, inhalacje olejkami eterycznymi? A co powiesz na saunę? Jej prozdrowotne właściwości znane są od wieków, choć współczesne sauny w niewielkim stopniu przypominają te, z których korzystano w średniowieczu.

Czym jest i jak działa sauna?

Sauna to pomieszczenie wyłożone drewnem lub płytkami, w której panuje wysoka temperatura i niska lub wysoka wilgotność powietrza. Głównym celem sauny jest naprzemienne rozgrzanie i chłodzenie organizmu. Powoduje to rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi. Po rozgrzaniu się powinniśmy wyjść z sauny i ochłodzić się np. poprzez zanurzenie się w zimnej wodzie, co spowoduje zwężenie naczyń i spadek ciśnienia. Taki cykl nagrzewania i ochładzania się powtarzamy kilka razy. Popularność sauny rośnie od lat. Dziś znajdziemy ją w większych klubach fitness, salonach odnowy biologicznej ze strefą SPA, jak również w hotelach np. SPA pod Warszawą.

Jakie rodzaje sauny możemy spotkać?

Sauny możemy podzielić na różne rodzaje, w zależności od temperatury, wilgotności, sposobu ogrzewania, użytego materiału. Najbardziej znane i powszechne są:

  • sauna fińska – inaczej sauna sucha, w której temperatura wynosi od 80 do 100 stopni Celsjusza, a wilgotność od 5 do 15%. Sauna fińska jest ogrzewana przez piec z kamieniami, na które polewa się wodę z olejkami eterycznymi, aby stworzyć aromatyczną parę. W saunę suchą wyposażone jest m.in. SPA pod Warszawą w malowniczym Pałacu Mała Wieś.
  • sauna parowa – to sauna mokra, w której temperatura wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza, a wilgotność od 80 do 100%. Sauna parowa jest ogrzewana przez generator pary, który wytwarza gęstą i gorącą mgłę.
  • sauna na podczerwień to stosunkowa nowość. Utrzymywana w niej temperatura wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza, a wilgotność jest niska. Sauna ogrzewana jest przez promienniki podczerwieni emitujące fale cieplne, które przenikają głęboko w tkanki.

Poznaj pozytywne skutki dla zdrowia płynące z pobytu w saunie

Oczywiście sam pobyt w gorącym pomieszczeniu może nie być dla wielu osób wystarczającym powodem do korzystania z sauny. Dlatego przyjrzyjmy się głównym korzyściom, jakie wynikają z pobytu w saunie:

  • poprawa przepływu krwi i tlenu do wszystkich części ciała, co zapewnia lepsze odżywienie komórek i tkanek,
  • oczyszczanie organizmu poprzez pobudzenie wydzielania potu, który usuwa z organizmu nadmiar wody, soli, toksyn i metali ciężkich,
  • wzmocnienie odporności poprzez stymulację produkcji białych krwinek (leukocytów), które odpowiadają za obronę organizmu przed infekcjami i chorobami,
  • relaks i redukcja stresu – sauna pomaga zrelaksować się, uspokoić nerwy, poprawić nastrój i jakość snu, a także zmniejszyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych,
  • poprawa wyglądu i kondycji skóry – sauna nawilża, oczyszcza, ujędrnia i odmładza skórę, poprawia jej koloryt i elastyczność.

Wybierz SPA pod Warszawą, w którym odpoczniesz z dala od miejskiego zgiełku

Zainteresował Cię temat sauny i jej prozdrowotnych właściwości? Nie chcesz jednak ograniczać się do pojedynczej wizyty w salonie piękności? Wybierz krótki urlop w hotelowym SPA pod Warszawą, które oferują komfortowe pokoje, pyszne jedzenie, strefy SPA, wellness i saunę właśnie. Co ważne, nie trzeba jechać daleko, aby odpocząć od miejskiego zgiełku. Kilka pięknych hoteli znajdziemy blisko Warszawy, nie dalej jak godzinę jazdy ze stolicy.

Sauna to w 100% naturalne rozwiązanie, z którego z całą pewnością warto skorzystać. Nawet jeśli pierwszy pobyt w gorącym pomieszczeniu nie przypadnie nam do gustu, nie warto od razu rezygnować. Nasze ciało potrzebuje chwili na adaptację do nowych okoliczności. W dłuższej perspektywie takie regularne pobyty w saunie mogą wspomóc nasz organizm i sprawią, że będziemy po prostu zdrowsi, bardziej zrelaksowani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj