Jak uzyskać receptę bez wychodzenia z domu?

0
450
e recepta jak otrzymac

Postęp technologiczny prowadzi również do rozwoju opieki medycznej. W ciągu ostatnich kilku lat konsultacje telemedyczne, czyli telekonsultacje a tym samym e-recepta, cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów, a także lekarzy. Tego typu rozwiązanie oszczędza przede wszystkim cenny czas oraz umożliwia szybką pomoc medyczną w nagłych przypadkach. Czym właściwie jest e-recepta, a także teleporada medyczna?

Co to jest E-recepta?

E-recepta to przede wszystkim tradycyjna recepta wystawiona w formie elektronicznej. Z powodzeniem zastąpiła ona dotychczas wystawiane recepty papierowe. W związku z tym ma ona inny format (jest to zapis cyfrowy zamiast papierowego), ale ma wszystkie informacje potrzebne do zakupu określonego leku. Recepta online to szybkie, a także wygodne rozwiązanie systemu medicept.pl zarówno dla specjalistów, jak i pacjentów.

Recepty elektroniczne dają lekarzom dostęp do historii leczenia pacjenta, w tym recept elektronicznych, podnosząc jakość świadczonych usług i poprawiając efektywność leczenia. Elektroniczne recepty to wygodne rozwiązanie, które przede wszystkim odmieniło proces wypisywania i zakupu leków.

Co to jest Teleporada lekarska?

Teleporady to alternatywna metoda wykonywania badań i leczenia poza placówką medyczną. Popularność zyskała wraz z wprowadzeniem e-recepty. W istocie pacjent otrzymuje na skrzynkę e-mail kod PIN w celu realizacji E-recepty. Teleporada lekarska składa się z trzech części: Wypełnienie formularza chorobowego, opłacenie zgłoszenia i weryfikacji zamówienia. Potem po konsultacji medycznej, lekarskiej pacjent otrzymuje pin do zrealizowania e-recepty.

Teleporada daje możliwość wizyty u lekarza bez wychodzenia z domu. Jest to sposób na uzyskanie profesjonalnej pomocy w przypadku zdarzenia nie wymagającego osobistej wizyty. Wykorzystanie telemedycyny w opiece nad pacjentem jest dozwolone przez polskie prawo, a WHO, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zachęcają do rozwoju telemedycyny w systemie ochrony zdrowia.

Wystawianie recept online podczas e-wizyty

Osoby upoważnione mogą wystawiać recepty elektroniczne zarówno podczas wizyt stacjonarnych, jak i podczas wizyt online. Korzystanie z recepty online wystawionej w ramach e-wizyty nie różni się niczym od korzystania z recepty elektronicznej wynikającej z tradycyjnego kontaktu z lekarzem. Warto zaznaczyć, że decyzja o wystawieniu recepty tego typu należy wyłącznie od lekarza.

recepta elektroniczna na choroby

Lekarze mogą wystawiać recepty elektroniczne. E-recepty są wyświetlane oraz zgłaszane w IKP (Internetowe konto pacjenta). Tak długo, jak Twój lekarz obsługuje tę funkcję, możesz również zamówić recepty online na swoje zwykłe leki w IKP.

W Jaki sposób zrealizować e-receptę?

Do realizacji e-recepty potrzebny będzie między innymi numer PESEL oraz specjalny kod, który dana osoba otrzyma (w zależności od wyboru) poprzez: SMS lub też e-mail. Można również uzyskać tego typu receptę poprzez papierowy wydruk informacyjny od lekarza.

E-recepta- Podsumowanie

Recepty elektroniczne są przede wszystkim wystawiane przez lekarzy za pośrednictwem różnych narzędzi telemedycznych (w tym Internetu). Dla wielu tego typu rozwiązanie może być nowością. W dzisiejszych czasach, dzięki receptom elektronicznym, lekarze mogą w zasadzie przekazać pacjentowi tylko kod odbioru podczas wypisywania recepty.

Recepty online stają się powszechne. Jednak perspektywa otrzymania badania lekarskiego przez Internet, a następnie wystawienia recepty online jest dla wielu wciąż nowością.

Warto zaznaczyć, że recepty online są bardzo wygodne dla osób, które na przykład nie chcą tracić czasu na wizyty u lekarza, ponieważ wolą lub też powinny zostać w swoim mieszkaniu. Pacjenci mogą uzyskać dostęp do swojej dokumentacji medycznej z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu.

E-recepty to wygoda i oszczędność czasu. Lekarze mogą wysyłać elektroniczne recepty bezpośrednio na urządzenie pacjenta. Jako format cyfrowy jest ona praktycznie niezniszczalna. W związku z tym nie zostanie nigdy zgubiona, podarta czy też zabrudzona. Warto dodać, że oryginał jest przechowywany w systemie przez 5 lat. Jeśli E-recepta zawiera błędy, istnieje możliwość sprostowana jej przez farmaceutę lub też na prośbę lekarza, który wystawił receptę online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj