Jak wygląda wizyta u psychologa?

0
416
psycholog online przy biurku

Doświadczając lęku, depresji czy uzależnienia możesz obawiać się przyznać przed sobą, że trudność sprawia ci samodzielne pokonanie problemów. Z jeszcze większym stresem wiąże się wizja szczerego opowiadania o intymnych aspektach swojego życia obcej osobie. Choć jednak wizyta u psychologa wywołuje naturalny niepokój, to przebiega w przyjaznej, pełnej troski atmosferze. Wszystko po to, aby jak najszybciej dojść do sedna problemu, z którym się zmagasz i pomóc ci odzyskać równowagę.

W czym może pomóc ci psycholog?

Gdy na twojej drodze pojawiają się drobne przeszkody, zwykle potrafisz się z nimi uporać. Niestety niekiedy okoliczności przerastają twoją zdolność do poradzenia sobie z nimi. Nie zawsze możesz liczyć na wsparcie bliskich, tym bardziej że – jak wynika z badań EZOP II – znaczna część społeczeństwa ma negatywny stosunek do osób zmagających się problemami natury psychicznej. Możesz też bagatelizować swoje problemy, uznając, że są zbyt błahe, żeby zaprzątać nimi czas psychologa. Miej jednak na uwadze, że dla terapeuty nie ma tematów mniej ważnych i ważniejszych. Do każdego pacjenta podchodzi z takim samym zaangażowaniem, tym bardziej że często trywializowane dolegliwości są symptomami poważnych zaburzeń.

Nie pozwól wpędzić się w poczucie winy, że depresja, lęk, czy przewlekły stres to efekt twojej niedojrzałości. Tak jak po złamaniu ręki korzystasz z pomocy ortopedy, tak przy zaburzeniach natury psychicznej sięgnij po wsparcie psychologa. Gdy tylko poczujesz, że problemy cię przerastają i odbierają siły do życia – umów się na wizytę. Już kilka sesji utwierdzi cię w przekonaniu, że warto było zawalczyć o swoje szczęście.

Wizyta u psychologa pomoże ci odzyskać równowagę, utraconą m.in. w wyniku:

  • śmierci bliskiej osoby,
  • rozwodu,
  • samotności (w tym wywołanej emigracją),
  • uzależnienia,
  • choroby,
  • traumatycznego przeżycia,
  • bezsenności,
  • problemów rodzicielskich,
  • obciążenia pracą,
  • zaburzeń seksualnych.

Jaką formę może mieć wizyta u psychologa?

Tradycyjne spotkania z psychologiem odbywają się w gabinecie. Możesz umówić się na wizytę w godzinach pracy terapeuty, aby zacząć pracować nad odzyskiwaniem życiowego balansu. Niestety z możliwości skorzystania z tej formy pomocy wykluczeni są m.in. mieszkańcy małych miejscowości oddalonych od dużych miast, opiekunowie małych dzieci i chorych członków rodziny oraz niemobilne osoby z niepełnosprawnością. Jeszcze do niedawna wszyscy oni skazani byli na samotne mierzenie się z problemami. Najczęściej zakończone niepowodzeniem.

Pojawiła się jednak dodatkowa forma sesji z psychologiem – wizyty online. Nie odbiegają one skutecznością od tradycyjnych form wsparcia, a niekiedy mogą przynosić lepsze efekty. Dowiodły tego wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Zurychu. Wówczas grupę 62 osób zmagających się z depresją podzielono na dwie podgrupy poddawane terapii w gabinecie lub przez internet. Trzy miesiące po zakończeniu sesji aż 57% pacjentów w drugiej podgrupie nie wykazywało objawów choroby, podczas gdy z pierwszej podgrupy – 42%.

Sesje online z psychologiem mogą mieć trojaką formę:

  • wideokonferencji (odbywającej się w czasie rzeczywistym, gdy terapeuta i pacjent mogą się widzieć i słyszeć dzięki wykorzystaniu kamery internetowej lub wbudowanej w smartfon);
  • czatu (odbywającego w czasie rzeczywistym, jednak terapeuta i pacjent nie widzą się – rozmawiają, zapisując i odczytując swoje myśli);
  • korespondencji e-mail (mają postać asynchroniczną, ponieważ rozmowa prowadzona jest przez e-mail).

Czego spodziewać się pierwszym spotkaniu?

Choć sesje online i w gabinecie wyglądają zupełnie inaczej od strony technicznej, to mają tożsamy cel – udzielenie wsparcia pacjentowi, który zdecydował się sięgnąć po pomoc. Szczególnie wiele emocji wzbudza pierwsze spotkanie. Nic w tym dziwnego. Otwarcie się przed obcą osobą nie jest łatwe, szczególnie jeśli poruszane tematy są intymne. Masz prawo się obawiać. Niech jednak obawy nie wpłynął na twoją szczerość.

Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś i nie ukrywaj niewygodnych faktów, aby przypodobać się terapeucie lub wręcz przeciwnie – aby uniknąć krytyki z jego strony. Psycholog nie będzie dążył do zaprzyjaźnienia się z tobą czy oceny twoich zachowań. Jego zadaniem jest wyłącznie wsparcie cię w odzyskiwaniu równowagi emocjonalnej. Aby móc to zrobić, podczas pierwszej sesji będzie zadawał ci wiele pytań o powody wizyty, niektóre aspekty życia prywatnego i zawodowego, a nawet emocje towarzyszące ci na co dzień.

Podczas pierwszego spotkania terapeuta omówi z tobą także zasady sesji. Wszystko po to, aby zapewnić ci maksymalny możliwy komfort i bezpieczeństwo. Może też doradzić inną formę wizyt, jeśli uzna, że pomoże ci się to otworzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj