Jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy. Usunięcie zmętniałej soczewki

0
1585
zaćma oka

W przebiegu zaćmy soczewka oka stopniowo grubieje i twardnieje, czego bezpośrednim skutkiem jest jej mętnienie. Osoba chora doświadcza zaburzeń widzenia, a konsekwencją zaniechania leczenia jest utrata wzroku. Ponieważ zmiany w soczewce są nieodwracalne, jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacyjne usunięcie soczewki i zastąpienie jej sztucznym wszczepem.

Farmakologiczne i operacyjne leczenie zaćmy

Chociaż obawy pacjentów kierowanych na operację zaćmy są zrozumiałe, postępowanie chirurgiczne jest często jedyną szansą na uniknięcie ślepoty. W leczeniu wczesnej zaćmy niekiedy stosuje się farmaceutyki, jednak krople nie są w stanie przywrócić stanu sprzed pojawienia się objawów, ich zadaniem jest spowolnienie postępowania choroby. Jedynym skutecznym sposobem na przywrócenie widzenia jest usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce sztucznej – wyjaśnia specjalista z Kliniki Medycznej i Okulistycznej Okulus w Kaliszu.

Leki w postaci kropli do oczu (pirenoksynę, fakolizynę, jodek sodu lub potasu) stosuje się w leczeniu początkowego stadium starczego zmętnienia soczewki. Chory powinien zakraplać leki trzy do pięciu razy dziennie, a celem terapii jest spowolnienie rozwoju zaćmy. Kiedy nasilenie objawów utrudnia lub uniemożliwia pacjentowi codzienne funkcjonowanie, jedyną metodą leczenia jest usunięcie zmętniałej soczewki. Decyzji o wykonaniu zabiegu nie należy odwlekać. Zbyt późne wykonanie operacji zaćmy może skutkować powikłaniami łącznie z trwałą i całkowitą utratą wzroku.

Na czym polega operacja zaćmy?

Chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki jest prostym zabiegiem, po którym pacjenci szybko dochodzą do siebie. Operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Nacięcie gałki ocznej po stronie rogówki wykonuje się tytanową igłą, a jego wielkość nie przekracza 3 mm. Igła generuje ultradźwięki, które rozdrabniają zmętniałą soczewkę; następnie masa jest odciągana. W miejsce naturalnej soczewki wszczepia się soczewkę sztuczną. Czas zabiegu najczęściej zamyka się w ok. 20 minutach, a pacjent wraca do domu tego samego dnia.

Po operacji zaćmy chory powinien stosować się do zaleceń lekarza – nie usuwać opatrunku przed wizytą kontrolną, przyjmować zapisane leki (antybiotyki, sterydy, niesteroidowe leki zapalne). Pełna rehabilitacja wzroku może potrwać do kilku miesięcy. W przypadku zaćmy obustronnej w tym okresie zwykle wykonuje się operację drugiego oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj