Cierpisz na powtarzające się ataki paniki? Masz wrażenie, że życie nie sprawia Ci radości a wybuchy gniewu i złości występują na przemian z apatią i strachem? Jeśli odczuwasz któryś z tych objawów, to może być znak, że warto odwiedzić lekarza psychiatrę. Badania potwierdzają, że blisko 20% Polaków zmaga się z problemami psychicznymi, tylko niewielki odsetek z nich podejmuje próbę leczenia swoich dolegliwości, a te bardzo często można złagodzić w krótkim czasie. Kiedy warto odwiedzić psychiatrę i jak przygotować się na taką wizytę?
Kim jest psychiatra i czym różni się od psychologa
Dla wielu osób psychiatra jest synonimem psychologa i odwrotnie. Niestety nie jest to prawdą. Pomimo że jeden i drugi zajmuje się sferą psychiczną, to ich role są całkiem inne. Psychiatra jest lekarzem, który skupia się na farmakologicznym łagodzeniu objawów. To właśnie on wystawia recepty na leki i jego głównym zadaniem jest doprowadzenia pacjenta do stanu, który umożliwia podjęcie psychoterapii.
Psychoterapeuta w przeciwieństwie do psychiatry nie ma prawa do leczenia farmakologicznego. Psycholog zajmuje się diagnostyką, opiniowaniem i zapewnianiem pomocy psychologicznej. W trakcie konsultacji jesteśmy w stanie zrozumieć podstawę naszych problemów, a odpowiednie leczenie sprawia, że zmieniamy sposób myślenia i nasze dolegliwości zaczynają się zmniejszać. W przypadku potwierdzenia choroby psychicznej bardzo często przez lekarza psychiatrę wystawiana jest recepta online, która uprawnia do wykupienia leków. Podczas leczenia warto kontaktować się z lekarzem online w celu ułatwienia zdalnej kontroli leczenia.
Najlepsze efekty daje połączenie obu sposobów leczenia.
Kiedy wizyta u psychiatry jest niezbędna?
Psychiatra zajmuje się leczeniem wielu jednostek chorobowych. Powinniśmy udać się do niego w celu leczenia depresji, psychozy, stanów lękowych i innych poważnych dolegliwości natury psychicznej. Bardzo trudno określić moment, w którym konieczna jest wizyta u tego specjalisty. Każdy z nas zmaga się przecież codziennie z sytuacjami stresowymi, każdy z nas ma gorsze chwile, w których do przesady się zamartwiamy. Czy z każdym problemem warto iść do psychiatry? Absolutnie nie!
Lekarza tego odwiedzić należy jednak w sytuacji, gdy nasz stan psychiczny zaczyna uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Jeśli nasze zaburzenie jest na tyle silne, że przez dłuższy czas nie odczuwamy radości z życia, jeśli budzimy się w nocy i dopadają nas ataki paniki to znak, że powinniśmy umówić się z psychiatrą.
Pamiętajmy, że dolegliwości psychiczne mogą objawiać się nie tylko zaburzeniami nastroju. Wiele chorób wywodzących się z naszej psychiki daje objawy czysto somatyczne. Bardzo często okazuje się, że pacjent, który od wielu miesięcy zmaga się z dolegliwościami bólowymi serca czy brzucha, cierpi na hipochondrię, która pomimo braku przyczyny organicznej, powoduje silne bóle, kierując pacjenta do kolejnych specjalistów. Jeśli okaże się, że powodem bóli jest właśnie psychika, lekarz rodzinny powinien odesłać go właśnie do psychiatry.