Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry?

0
1615
psychiatra jak się za to zabrać?

Wizyta u psychiatry nadal napawa lękiem wiele osób. Nadal uważana jest za coś wstydliwego i niewłaściwego. Ludzie boją się chodzić do lekarza psychiatry, bo obawiają się stygmatyzującej łatki, ostracyzmu społecznego i wytykania palcami. Na szczęście podejście to zmienia się z biegiem czasu. Coraz więcej osób, także publicznych, przyznaje się wprost, że korzysta z usług lekarza psychiatry, czym normalizuje coś, co powinno zacząć być postrzegane za zwyczajną praktykę. Dowiedz się, co może Cię spotkać u lekarza psychiatry i przełam swój lęk.

Pierwsza wizyta u psychiatry

Pierwsza wizyta u psychiatry dla wielu bywa szczególnie trudna. Wszystko dlatego, że jest czymś nowym, a gabinet psychiatry jawi się jako groźna terra incognita. Łatwo wtedy o to, by nastawić się źle. A to może nawet sparaliżować i sprawić, że będzie się przekładać w nieskończoność konieczność odbycia takiej wizyty.

Nie martw się! Lekarz psychiatra nie zrobi Ci krzywdy, jego zadaniem jest pomóc Ci uporać się z problemami zdrowotnymi. To w końcu lekarz, osoba, która chce dla Ciebie jak najlepiej.

Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry jest z reguły dłuższa niż kolejne. To dlatego, że lekarz musi Cię po prostu poznać i zrozumieć z czym się do niego zgłaszasz. Co Cię wtedy czeka? Nie bój się, nic strasznego! To po prostu rozmowa.

Pamiętaj, że należy być szczerym – okłamywanie lekarza nigdy nie jest dobrym pomysłem. To może tylko wydłużyć proces leczenia, więc jeśli będziesz kłamać będziesz działać tylko na swoją niekorzyść – lekarz się i tak zorientuje.

Jeśli sam nie będziesz czegoś wiedzieć, rozumieć czy jakiś temat będzie budził Twoje wątpliwości, też nie bój się pytać. Masz prawo wiedzieć i rozumieć wszystko, co się dzieje w gabinecie.

O co pyta psychiatra?

Psychiatra podczas pierwszej wizyty na pewno zapyta Cię o powód takiej decyzji. Zapyta z czym do niego przychodzisz, jakie objawy Cię niepokoją i z jakimi problemami, emocjami czy dolegliwościami zmagasz się na co dzień. Zapyta też od kiedy obserwujesz niepokojące Cię sygnały, w jakich sytuacjach objawy się natężają i kiedy się pojawiają.

Lekarz zbierze też wywiad dotyczący Ciebie – Twojej sytuacji rodzinnej, zawodowej czy uczuciowej. Mogą paść pytania dotyczące związków – również tych przeszłych. Może pytać o przyjaciół, rodzeństwo i rodziców.

To wszystko posłuży mu do lepszego zrozumienia Ciebie i tego, co przeżywasz w życiu codziennym obecnie, a także jak wyglądało Twoje życie w przeszłości.

Lekarz zapyta Cię też, czy już leczyłeś się psychiatrycznie, czy cierpisz na inne choroby, a jeśli tak to na jakie i od kiedy się leczysz.

Jak rozmawiać z psychiatrą?

Bądź szczery, nie zapominaj o tej zasadzie. Jest nadrzędna. Mów o swoim nastroju, emocjach, obawach i uczuciach. Mów o wszystkim, co Cię niepokoi i co dla Ciebie jest ważne. Nie martw się, nie zostanie to zbagatelizowane. Jeśli chęć mówienia o czymś blokuje u Ciebie przekonanie, że to głupie, drobne i nieistotne, przełam się i pozbądź takich myśli. Możesz mówić o wszystkim szczerze i otwarcie.

W gabinecie lekarza psychiatry nic Ci nie grozi. Jesteś całkowicie bezpieczny i możesz się otworzyć, by wyznać lekarzowi wszystko, co Cię dręczy.

Jeśli nie czujesz się komfortowo w jakiejkolwiek sytuacji, nie chcesz odpowiadać na jakieś pytanie lub nie rozumiesz jego sensu – powiedz o tym wprost. Lekarz postara się rozwiać Twoje wątpliwości. Nie musisz też o czymś mówić na pierwszym spotkaniu, jeśli nie jesteś jeszcze na to gotowy.

Kiedy zgłosić się do psychiatry?

Psychiatra to lekarz Twojego umysłu. Nie wahaj się zgłosić zawsze wtedy, gdy czujesz, że nie funkcjonujesz tak, jak powinieneś. Jeśli zmagasz się z długotrwale obniżonym nastrojem, męczą Cię stany lękowe, odczuwasz ciągłe, silne napięcie, nawet jeśli nie potrafisz wskazać jego źródła – to wszystko powody, by się zgłosić do gabinetu.

Zrób to też także wtedy, gdy czujesz, że nieustannie dręczy Cię poczucie winy, masz myśli samobójcze, boisz się kontaktów z innymi i odcinasz wszystkie relacje z ludźmi, a paraliżujący lęk nie daje Ci żyć. Także brak motywacji czy energii do działania i chroniczne uczucie zmęczenia jest powodem, by udać się na konsultację.

Jeśli zauważasz u siebie objawy katatoniczne, zaburzone postrzeganie rzeczywistości czy zaburzenia form myślenia lub zachowania, też powinieneś się jak najszybciej zgłosić do lekarza psychiatry.

W gabinecie musisz czuć się pewnie i bezpiecznie, bo to ma ogromne znaczenie dla Twojego komfortu i całego procesu leczenia. Zajrzyj tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/psychiatra-warszawa/ i skontaktuj się z nami, jeśli masz wątpliwości i chcesz uzyskać odpowiedzi na swoje pytania lub szukasz sprawdzonego i doświadczonego specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj