Kiedy ortopeda zleca USG stawów?

0
1147
Lekarz wykonujący USG kolana.

USG stawów to całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne badanie, które znajduje zastosowanie w diagnostyce wielu urazów i chorób ze strony układu ruchu. Jak się okazuje, konkretnych wskazań do jego wykonywania jest naprawdę wiele.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są wskazania do wykonania USG stawu,
  • jak przygotować się do USG stawów,
  • jak przebiega wizyta u ortopedy z badaniem USG.

Badanie USG zalicza się do najbardziej bezpiecznych, ale i precyzyjnych metod obrazowania we współczesnej medycynie – dlatego znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce wielu urazów i chorób. W trakcie badania wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Są one emitowane przez przykładaną do danej części ciała głowicę i wnikają do organizmu. Tak napotykają tkanki i narządy i odbijają się od nich – echo tego odbicia wraca do głowicy i jest przekształcane na widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu lekarz może ocenić budowę poszczególnych struktur anatomicznych, pracę narządów wewnętrznych, wykryć ewentualne wady i nieprawidłowości.

Co ważne, liczne obserwacje dowiodły, że wykorzystywane podczas badania USG fale ultradźwiękowe są w pełni bezpieczne dla organizmu – w żaden sposób nie uszkadzają tkanek ani nie wpływają na pracę narządów wewnętrznych. USG można więc bez obaw wykonywać u osób w każdym wieku, tak często jak tylko jest to potrzebne.

USG stawów – kiedy jest wskazane?

USG stawów to podstawowa metoda diagnostyki we wszystkich patologiach ze strony narządu ruchu. Można dzięki niemu precyzyjnie obrazować wszelkie struktury anatomiczne tworzące każdy staw w organizmie człowieka – wykonać można zarówno USG niewielkich stawów palców u rąk czy stawów stopy, jak również USG stawu skokowego, USG kolana, USG stawu łokciowego lub biodrowego.

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia badania znajduje się:

  • podejrzenie urazów stawów, tkanek miękkich wokół stawu, więzadeł i ścięgien,
  • podejrzenie złamania zmęczeniowego,
  • ból stawu,
  • ograniczenie ruchomości stawu,
  • zaczerwienienie i obrzęk stawu,
  • wysięk stawu,
  • obecność wolnych ciał wewnątrzstawowych,
  • badania kontrolne po endoprotezoplastyce stawu,
  • poszukiwanie okołostawowych lub śródstawowych ciał obcych,
  • kontrolowanie postępów leczenia.

Pod kontrolą USG wykonuje się również iniekcje, punkcje oraz biopsje tkanek stawowych.

USG kolana, stawu skokowego, biodra – jak się przygotować?

USG kolana, USG stawu skokowego i USG innych stawów nie wymaga szczególnego przygotowania. Może zostać wykonane o każdej porze dnia, nie trzeba się na nie zgłaszać na czczo, można normalnie przyjmować wszystkie stosowane na co dzień leki. Warto założyć luźne, wygodne ubranie, które pozwoli z łatwością odsłonić badany staw.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to jedynym przeciwwskazaniem jest tak naprawdę obecność świeżych ran i owrzodzeń w okolicy, która ma zostać poddana badaniu.

USG stawów – jak przebiega?

Wizyta u ortopedy, podczas której wykonywane jest USG stawów, trwa kilkanaście minut. Pacjent wchodzi do gabinetu i siada lub kładzie się na kozetce – w zależności od tego, który staw jest obrazowany. Następnie należy odsłonić dany staw, a lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia przesuwanie głowicy po ciele i wnikanie ultradźwięków w głąb organizmu. Później lekarz przykłada głowicę do skóry i przesuwa nią we wszystkie strony, lekko przyciska w określonych miejscach itp. – obrazy struktur anatomicznych tworzących danych staw są od razu widoczne na monitorze.

Wynik USG stawu stanowi opis struktur anatomicznych wraz z ewentualnymi nieprawidłowościami, a także rozpoznanie z zaleceniami dalszego postępowania. Do wyniku dołączona może zostać dokumentacja zdjęciowa lub zapis obrazu na płycie CD lub nośniku USB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj