Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?

0
3270
badanie rezonans magnetyczny

Badanie MRI lub rezonans magnetyczny to nowoczesne i bardzo precyzyjne badanie obrazowe tkanek, które dzięki swojej uniwersalności jest szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny i diagnostyki zdrowia. Nowoczesny sprzęt wykorzystywany w trakcie badania umożliwia przeprowadzenie dokładnej analizy badanej partii ciała pacjenta, co pozwala wykryć występujące stany zapalne, urazy lub nawet zmiany nowotworowe. Jakie są wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego i jak przygotować się do tego badania?

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny to szeroko stosowana, nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyki obrazowej. MRI umożliwia dokładną analizę i ocenę całej wewnętrznej struktury organizmu lub wybranego obszaru ciała pacjenta. Jest to na chwilę obecną jedna z najdokładniejszych technik diagnostycznych i pozwala z powodzeniem wykrywać zmiany nowotworowe i neurologiczne, ogólne urazy i stany zapalne, a także rozpoznawać toczące się choroby ogólnoustrojowe. Dodatkowo w porównaniu do tradycyjnego badania rentgenowskiego, w badaniu rezonansem magnetycznym nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania jonizującego, więc może być ono wykonywane wielokrotnie bez ryzyka dla badanej osoby.

Przebieg badania MRI

Badanie rezonansem magnetycznym rozpoczyna się od umieszczenia pacjenta na wysuwanym stole znajdującego się w centrum aparatury obrazowej, gdzie powinien on pozostać w całkowitym bezruchu. W trakcie badania MRI, przy użyciu specjalistycznego sprzętu generowane są fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości oraz silne pole magnetyczne, które reagują z cząsteczkami wody zawartymi w organizmie. Wyzwolony pod wpływem fal radiowych sygnał zostaje zarejestrowany przez maszynę MRI, a następnie przetworzony przez komputer.

Procedura badania zajmuje zazwyczaj średnio od 20 do 45 minut, w jej trakcie personal medyczny jest w ciągłym kontakcie z pacjentem za pomocą mikrofonu i kamery umieszczonej we wnętrzu aparatu skanującego. Dodatkowo co najmniej cztery godziny przed przystąpieniem do diagnostyki, badana osoba powinna wstrzymać się od spożywania posiłków i napoi, wyjątek stanowią stale przyjmowane leki oraz insulina, które nie stanowią przeciwwskazań do wykonania badania MRI. Badanie rezonansem magnetycznym jest refundowane przez NFZ i można je wykonać w specjalistycznych poradniach, m.in. w ZOZ nr.2 w Rzeszowie.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny to jedna z najbardziej bezpiecznych i nieinwazyjnych technik obrazowych, więc może zostać wykonany u większości pacjentów. Istotnym przeciwwskazaniem mogą być wszczepione elementy metalowe jak m.in. rozruszniki serca, kardiowertery, pompy insulinowe i implanty ślimakowe.

Badanie MRI może doprowadzić do zaburzenia ich pracy, więc przed przystąpieniem do badania należy poinformować personel o obecności metalowych ciał obcych w organizmie, a także zapewnić niezbędną dokumentację na temat wykorzystanych materiałów i ich właściwościach. Od badania powinny się wstrzymać kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży. Przed wykonaniem rezonansu magnetycznego należy również poinformować lekarza o wszystkich stale zażywanych lekach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj