Świąd oczu i nosa podczas przebywania na zewnątrz. Czy to jest alergia?

0
1378
nasometin świąd oczu i nosa

Wiele osób doświadcza dolegliwości, takich jak świąd nosa i oczu, wodnisty katar czy uczucie zatkanego nosa podczas przebywania w miesiącach wiosenno-letnich na świeżym powietrzu. Takie objawy mogą świadczyć o alergii na pyłki roślin. Warto wówczas wybrać się do lekarza alergologa, który postawi właściwą diagnozę i zaleci odpowiedni sposób postępowania.

Czym jest alergia i jak ją rozpoznać?

Alergia to dolegliwość zaliczana obecnie do chorób cywilizacyjnych [1]. Polega ona na tym, że organizm reaguje w niewłaściwy sposób na substancje, które teoretycznie powinny pozostawać dla niego neutralne. Substancje te, nazywane alergenami, wywołują silną reakcję układu odpornościowego [2], który broni się przeciwko nim m.in. za pomocą wyrzutu do krwi histaminy. Inicjuje ona powstanie stanu zapalnego w miejscu bezpośredniego kontaktu z alergenem. W przypadku alergii wziewnych, najczęstszym objawem jest wówczas świąd nosa i oczu, wodnisty katar i kichanie. Alergie mogą też powodować zmiany skórne, np. wysypkę, oraz przyczyniać się do pojawienia bóli brzucha, biegunki i nudności.

Rozpoznanie alergii i określenie alergenów to zadanie lekarza alergologa, który stawia diagnozę po wywiadzie z pacjentem, wykonaniu testów skórnych lub płatkowych i na podstawie wyników zleconych badań.

Jakie są rodzaje alergii?

Alergie dzielimy z uwagi na typ alergenów i drogę, którą dostają się do organizmu. Wyróżnia się:

  • alergie wziewne,
  • alergie pokarmowe,
  • alergie kontaktowe.

Alergeny to najczęściej białka zwierzęce lub roślinne znajdujące się w pyłkach i nasionach roślin, zarodnikach pleśni, roztoczach kurzu domowego, wydzielinach zwierząt, produktach spożywczych [3]. Możliwe jest też uczulenie na leki i substancje chemiczne.

Alergie mogą być całoroczne lub sezonowe. W przypadku objawów, takich jak swędzenie nosa i oczu podczas przebywania na zewnątrz, można podejrzewać alergię na pyłki roślin (traw, bylin, drzew, rzadziej kwiatów ozdobnych), określaną także jako katar sienny.

Jak postępować w przypadku alergii?

Alergie sezonowe mogą niestety dawać objawy przez cały rok, także gdy nie mamy bezpośredniego kontaktu z alergenem. Dzieje się tak, jeśli sezonowe objawy alergiczne (uczulenie na pyłki traw czy drzew) są ignorowane. Powtarzający się kontakt z czynnikami uczulającymi powoduje rozwój przewlekłego stanu zapalnego, który może objawiać się jako nieżyt nosa i zapalenie spojówek, a nawet astma na tle alergicznym. Z tego względu zaleca się konsultację z lekarzem w momencie wystąpienia pierwszych objawów i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Można zdecydować się na immunoterapię alergenową, czyli odczulanie [4]. Szybszą metodą jest jednak stosowanie leków przeciwhistaminowych [5]. Można je obecnie kupić w aptece także bez recepty, choć zaleca się przed wyborem konkretnego preparatu konsultację z lekarzem, który dobierze lek właściwie do typu alergii i potrzeb pacjenta. Na świąd oczu i nosa oraz katar spowodowanymi przez sezonowy alergiczny nieży nosa pomocny będzie np. Nasometin Control*. To lek sterydowy dostępny bez recepty. Ma on postać sprayu donosowego i jest łatwy w aplikacji. Łagodzi objawy nosowej alergii na pyłki roślin i kurz, przynosząc ulgę i hamując stan zapalny na każdym etapie rozwoju. Wystarczy aplikacja donosowa raz dziennie [6].

Przypisy:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, data dostępu 15.07.2021
  2. Emeryk A., Rapiejko P., Lipiec, A., Alergiczny nieżyt nosa – kompendium dla lekarzy, Poznań 2013
  3. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 15.07.2021
  4. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48
  5. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3):11-22
  6. ChPL Nasometin Control

Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl

NASC/075/07-2021/13