To że ciało człowieka składa się w większości z wody, a organizm ludzki nie może bez niej prawidłowo funkcjonować, nie jest żadną tajemnicą. Jednak fakt, iż uczucie pragnienia może zwiastować nawet dwuprocentowe odwodnienie, nie jest już taką oczywistością. Dlaczego warto dbać o regularne nawadnianie organizmu? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.
Związek idealny
W gorący letni dzień większości osób nie trzeba namawiać do regularnej podaży płynów. Podstawowym napojem gaszącym pragnienie jest woda. Do jej regularnego spożycia nie muszą być zachęcani zwłaszcza ci, którzy na co dzień prowadzą zdrowy tryb życia. Kult ciała oraz moda na aktywność fizyczną również przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób odżywia się świadomie, w tym dba o odpowiednie bilans wodny organizmu. Nadal jednak wielu z nas zapomina o codziennym i regularnym nawadnianiu. To z kolei może doprowadzić do narażenia organizmu na odwodnienie i utratę cennych substancji jakimi są elektrolity.
Kiedy jesteśmy narażeni na odwodnienie?
Zaburzenia gospodarki wodno–elektrolitowej mogą towarzyszyć w szczególności stanom chorobowym, np. gorączce w przebiegu przeziębienia czy infekcji wirusowej, wymiotom czy biegunce. Również wspomniane zdrowe nawyki, jak na przykład wzmożony wysiłek fizyczny, mogą przyczyniać się do przejściowego stanu odwodnienia. Stan odwodnienia organizmu jest wyjątkowo niebezpieczny dla dzieci i osób starszych. Jednocześnie w tych grupach wiekowych najtrudniej zadbać o świadomą i regularną podaż płynów.
Ważne elektrolity
Brak równowagi wodno-elektrolitowej może powodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Elektrolity do których zaliczamy między innymi sód, potas, wapń czy magnez pełnią szereg istotnych funkcji w naszym ciele. Od dystrybucji wody w organizmie, po utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi i prawidłowe funkcjonowanie mięśni, po wpływ na budowę zdrowych kości czy regulację rytmu serca i skurczów mięśni oraz przewodnictwo nerwowe i skurcze mięśni, w tym mięśnia sercowego.
Regularne nawodnienie
Już przy lekkim odwodnieniu odczuwalne mogą być zaburzenia koncentracji, bóle głowy oraz niższy poziom energii. Aby tego uniknąć należy zadbać o regularną podaż płynów, najlepiej w postaci wody mineralnej. Najbardziej efektywnym sposobem dostarczania wody organizmowi jest picie regularnie, małymi łykami. Szacuje się, że aby zrekompensować utratę wody w ciągu dnia, dorosły człowiek powinien wypijać jej minimum 2-3 litry dziennie, a w czasie upałów nawet do 4 litrów. Warto również rozważyć zastosowanie preparatów zawierających w swym składzie elektrolity.