Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?

0
397
fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna jest dziedziną fizjoterapii skupioną na leczeniu różnego rodzaju zaburzeń w obrębie miednicy mniejszej. Przyczyn takich zjawisk może być wiele, a do najczęściej spotykanych zalicza się zmiany wynikające z ciąży czy porodu, zaburzeń hormonalnych, ale także różnego typu urazów i operacji. W terapii wykorzystuje się wiele technik, które za chwilę przedstawimy bliżej.

  1. Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest i dlaczego jest ważna?
  2. Fizjoterapia uroginekologiczna – najczęstsze leczone zaburzenia
  3. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Jak znaleźć godnego polecenia fizjoterapeutę uroginekologicznego? Warto postawić na doświadczenie i pozytywne opinie – przykładem może być fizjoterapia uroginekologiczna w Gliwicach FizjoPaluch.

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest i dlaczego jest ważna?

Pomocy u fizjoterapeuty uroginekologicznego mogą szukać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, praktycznie w każdym wieku, zmagający się z konkretnymi problemami. To stosunkowo nowa dziedzina fizjoterapii, która w centrum zainteresowania stawia mięśnie dna miednicy i ich prawidłowe funkcjonowanie.

Bagatelizowane zaburzenia w funkcjonowaniu narządu miednicy mniejszej mogą sprawiać, że niepożądane objawy będą się nasilać. Mowa o takich dolegliwościach jak nietrzymanie moczu czy nietrzymanie stolca, bóle w okolicy miednicy, zaburzenia seksualne. Te problemy bardzo wpływają na jakość życia pacjentów, niekiedy nawet ograniczając ich zdolność do wykonywania codziennych czynności i prowadzenia normalnego życia. Fizjoterapia uroginekologiczna może te problemy niwelować, a nawet całkowicie usunąć.

Fizjoterapia uroginekologiczna – najczęstsze leczone zaburzenia

Czym dokładnie zajmują się fizjoterapeuci uroginekologiczni? Główne obszary zainteresowania takiego specjalisty?

  • zaburzenia urologiczne – nietrzymanie moczu, także wysiłkowe nietrzymanie moczu, stany zapalne dróg moczowych, częstomocz,
  • zaburzenia ginekologiczne – bolesność w czasie ciąży, problemy ze strony narządów miednicy mniejszej po porodzie, rozejście mięśni prostych brzucha, rozejście spojenia łonowego endometrioza, obniżenie narządów rodnych, problemy po nacięciu krocza,
  • zaburzenia prokrologiczne – nietrzymanie stolca, gazy, osłabienie zwieraczy,
  • zaburzenia seksuologiczne – brak satysfakcji seksualnej, pochwica, ból podczas stosunku.

Warto podkreślić częstotliwość zaburzeń, którymi zajmuje się fizjoterapia uroginekologiczna. Nietrzymanie moczu dotyka wiele osób na całym świecie, natomiast odpowiednio dobrana fizjoterapia sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu mięśni dna miednicy i tym samym zapobiega wyciekom moczu.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna? Fizjoterapia uroginekologiczna może obejmować wiele różnych technik terapeutycznych, w zależności od potrzeb pacjenta. W pierwszej kolejności jednak osoba specjalizująca się w tej dziedzinie musi ocenić stan mięśni dna miednicy oraz jej okolic. Wykorzystuje się do tego celu badania manualne, badania palpacyjne, ocenę siły i wytrzymałości mięśni oraz ich reakcji.

Na podstawie badań fizjoterapeuta może zalecić konkretne działania:

  • ćwiczenia mięśni dna miednicy,
  • elektrostymulacja mięśni dna miednicy,
  • masaż okolic miednicy.

Każde z tych ćwiczeń, odpowiednio dopasowane, może poprawić kondycję mięśni dna miednicy. Bardzo ważnym elementem całej terapii jest również zmiana stylu życia. Najczęsciej zalecenia obejmują zmiany diety, utratę nadprogramowych kilogramów czy aktywność fizyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj